منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
روزه داری برای چه افرادی ممنوع است؟
روزه داری برای چه افرادی ممنوع است؟

روزه داری برای چه افرادی ممنوع است؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۲۵
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۲۵
در این مقاله میخوانید:

بیماری هایی که مانع روزه گرفتن می شوند

روزه اثرات مثبت معنوی و روحی برای همه افراد دارد. اما آیا همه می توانند روزه بگیرند؟ همان‌طورکه در مقاله کرونا و روزه داری گفتیم، روزه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و فواید زیادی برای سلامتی ما دارد. چند ساعت بدون غذا و آب ماندن بدن، یک راه پاک‌سازی عالی است اما روزه با اینهمه فایده، برای همه افراد مناسب نمی باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از بیماری‌هایی بگوییم که گرفتن روزه‌ می‌تواند شرایط بیماری را بدتر کند و به توصیه پزشکان، این بیماران مجاز به روزه‌داری نیستند.

بیمارانی که مجاز به گرفتن روزه‌ نیستند

بیماری‌هایی هستند که با روزه‌داری، می‌توانند پیشرفت بیشتری داشته و به سلامت بیمار آسیب های جدی برسانند. درنتیجه این بیماران نباید اصراری بر گرفتن روزه داشته باشند و ساعت‌های طولانی بدن خود را از آب و مواد غذایی، محروم کنند. بیماری های زیر می توانند روزه را به امری خطرناک برای مبتلایان تبدیل کنند.

بیمارانی که نمی توانند روزه شوند

افراد دیابتی

افرادی که سطح قند خون بالایی دارند و باید از انسولین در درمان بیماری خود استفاده کنند، نمی توانند روزه بگیرند. به گفته متخصصین، افراد دیابتی اگر می‌خواهند روزه بگیرند باید قند خون کنترل شده داشته باشند. قبل از سحر و افطار قند خون آن‌ها ۱۳۰ و پس از سحر و افطار زیر ۱۸۰ باشد و بتوانند با رژیم غذایی مناسب سطح خون خود را کنترل شده نگه دارند. در غیر این صورت افراد دیابتی مجاز به گرفتن روزه نیستند.

بیماران کلیوی

بیماری‌های کلیه را می‌‌توان ازنظر شدت بیماری به ۵ گروه تقسیم کرد. بیماران گروه اول تا سوم که نارسایی کلیه یا اختلالات کلیوی در آن‌ها کمتر است، منعی برای روزه داری ندارند که این مورد با تشخیص پزشک صورت می گیرد. اما افرادی که نارسایی مزمن کلیه دارند و باید بطور مرتب دارو و مایعات استفاده کنند، نباید روز شوند.

نکته: افرادی که دیالیز می‌شوند، به‌هیچ‌وجه قادر به گرفتن روزه نیستند و باید در طول روز مرتب از مایعات استفاده کنند.

بیماران سرطانی

بیماران سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار دارند نباید روزه شوند. آن‌ها داروهایی را استفاده می‌کنند که برایشان  حکم زنده ماندن را دارد درنتیجه نباید به‌هیچ‌وجه این داروها قطع شود و یا ساعت استفاده از آنها بهم بخورد.

بیماران خونی

مبتلایان به هموفیلی که در آن‌ها انعقاد خون به‌درستی صورت نمی‌گیرد، روزه داری و تغییر برنامه غذایی و ساعات آن می تواند شرایط را بدتر کند و باعث خونریزی شود، درنتیجه بهتر است این افراد روزه نگیرند.

بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور که تغییرات غذایی موجب تغییرات متابولیسم در آنان می‌شود و داروهای آنان به گونه‌ای است که سر وقت باید مصرف شود، توانایی روزه‌داری ندارند. افراد تالاسمی مینور اما مانند افراد سالم مشکلی برای گرفتن روزه ندارند مگراینکه بیماری دیگری داشته که مانع روزه داری شود.

بیماران ام‌اس

افرادی که دچار ام‌اس هستند اگر در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند و روزانه داروهای کورتنی مصرف می کنند، نباید روزه بگیرند. همچنین افرادی که از داروهای تزریقی استفاده می کنند، اگر پس از تزریق عوارض شدیدی در آن‌ها دیده می‌شود مانند تب، ضعف و بدن درد و باید برای کاهش این علائم دارو مصرف کنند، آن‌ها هم مجاز به گرفتن روزه نمی باشند.افرادی که ام‌اس دارند ولی بیماری آن‌ها کنترل شده و یا خاموش است با مشورت پزشک خود می‌توانند روزه شوند اما به شرطی که گرسنگی و تشنگی علائم ام اس آن‌ها را تشدید نکند.

بیمارانی که نمی توانند روزه شوند

مشکلات چشمی

افرادی که از عینک استفاده می‌کنند همیشه در ماه رمضان این سوال را دارند که آیا روزه‌داری باعث بالا رفتن شمار عینک آن‌ها می‌شود یا خیر؟ که باید بگوییم تا کنون دلیلی برای این‌که روزه‌داری می‌تواند عیوب چشمی را بیشتر کند، ارائه نشده است. البته متخصصین چشم توصیه می‌کنند افرادی با داشتن گلوکوم یا آب سیاه که در این دو بیماری فشار چشم بالاست، بهتر است روزه نگیرند یا اگر روزه می‌گیرند تحت رژیم خاصی باشد و بطور مرتب فشار چشم چک شود.

بارداری و شیردهی

مادران باردار در سه‌ماهه اول بارداری مجاز به گرفتن روزه نیستند. زیرا در این ۳ ماه سلول‌های حیاتی جنین درحال شکل‌گیری است و تغذیه جنین از خون مادر است درنتیجه باید غذا رسانی به بدن مادر بخوبی انجام شود.

در دوران شیردهی هم اختیار به عهده مادر گذاشته شده و ازآنجایی‌که کم‌آبی در طول روز می‌تواند حجم شیر را کاهش دهد، بهتر است تا وقتی نوزاد غذای کمکی استفاده نمی‌کند، مادر روزه نگیرد.

بیماران قلبی

  • برای افرادی که مشکلات دریچه قلبی دارند منع خاصی برای روزه وجود ندارد مگر این که همراه با بیماری‌های دیگری باشد که این تصمیم بهتر است توسط پزشک معالج گرفته شود.

  • بیمارانی که فشارخون آن‌ها کنترل نیست و در هر روز با افزایش و کاهش فشار خون مواجه هستند، بهتر است روزه نگیرند مگر این‌که بتوانند فشارخون را کنترل کنند.

  • افرادی که نارسایی قلبی دارند و تحت عمل های آنژیوپلاستی یا جراحی قلب قرار گرفته اند، بهتر است روزه نگیرند اما در این خصوص با پزشک خود مشورت کنند.

بیماران گوارشی

  • افرادی که زخم معده یا اثنی‌عشر دارند نباید به هیچ وج روزه شوند.

  • افرادی که مرتب بازگشت اسید معده را دارند و به سوزش سر دل و حالت ترش کردن مبتلا هستند، بهتر است قبل از هر روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند زیرا علائم بیماری این افراد با گرفتن روزه، تشدید می شود.

  • افرادی با کلیه‌های سنگ‌ساز که با وجود دفع سنگ، کلیه آنها دوباره سنگ می سازند، ازآنجایی‌که بهترین درمان برای آن‌ها نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات در طول روز است، مجاز به گرفتن روزه نیستند.

  • افرادی که یبوست مزمن دارند به‌طوری‌که به‌ یک بیماری آزاردهنده تبدیل شده است، نمی‌توانند روزه بگیرند زیرا باید در طول روز مقدار زیادی مایعات و فیبر مصرف کنند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
شهریار
۱۳۹۹-۰۲-۲۶
پاسخ
0
0
پاسخ
برای پیوندی‌ها چی؟ پیوند قرنیه
Bita
۱۳۹۹-۰۲-۲۶
پاسخ
0
0
پاسخ
Man bara einak roze nemisham:/
NULL
۱۳۹۹-۰۲-۲۶
پاسخ
0
0
پاسخ
@شهریار
برای پیوندها با توجه به نوع پیوند زمان مشخصی فرد مجاز به روزه داری نیست بهتره از پزشکتون مشورت بگیرین
Dr.mim
۱۳۹۹-۰۲-۲۶
پاسخ
0
0
پاسخ
کامل و خوب
hasan
۱۳۹۹-۰۲-۲۷
پاسخ
0
0
پاسخ
من سرطان پروستات دارم اما سعی میکنم روزه بشم