منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
با فضای سبز دیرتر یائسه شوید
با فضای سبز دیرتر یائسه شوید

با فضای سبز دیرتر یائسه شوید

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۲۴
زمان مورد نیاز:
4 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۲۴
در این مقاله میخوانید:

آیا محیط زندگی ما بر سن یائسگی، اثر دارد؟

اگر شما هم مانند بیشتر خانم ها می‌خواهید دیرتر یائسه شوید، در این مقاله با ما همراه شوید تا برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از حقایقی بگوییم که شاید قبل از این نمی دانستید. همانطور که قبلا هم اشاره کرده ایم یکی از بخش های مهم زندگی خانمها دوران یائسگی است. دورانی که نمی‌توان از آن گریزی داشت. این دوران برای خانم ها تبدیل به یک کابوس شده است.

یائسگی یکی از مراحل تکامل زنان است که مشخص شده به روش های گوناگون می توان آن را به تاخیر انداخت و دوره جوانی را طولانی تر کرد. زنانی که در آستانه یائسگی قرار می گیرند، این باور غلط را دارند که به اواخر عمر خود نزدیک شده اند و عده بالایی دچار افسردگی می شوند! ما در این مقاله می خواهیم با بیان یکی از نکته های تایید شده به شما کمک کنیم تا دوره یائسگی خود را به تعویق بیندازید.

چطور یائسگی را عقب بیندازیم

محققان طبق یک تحقیق انجام شده پژوهشی به نتیجه ای حائز اهمیت در مورد یائسگی رسیدند. آنها دریافتند که خانم هایی که محل زندگی آنها نزدیک به فضای سبز و درختان بوده است، دیرتر علائم پیری را از خود نشان داده و در راستای آن یائسگی به تاخیر افتاده ای داشتند.

این پژوهش در نه کشور و با حضور ۱۹۵۵ زن انجام شد. کشورهای مورد پژوهش اسپانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک، بریتانیا، سوئد، استونی، ایسلند و نروژ بودند. این تحقیق توسط سازمان بررسی سلامت تنفسی جامعه اروپا انجام گرفت. وقتی تحقیقات به پایان رسید، داده های به دست آمده مورد آنالیز قرار گرفتند و نتیجه، تاثیر مثبت فضای سبز بر تاخیر در پیری و در کنار آن یائسگی دیررس را نشان داد.

چطور یائسگی را عقب بیندازیم

محققان دریافتند خانم هایی که محل زندگی آنها فضای سبزی ندارد یا فضای سبز کمی دارد، حدود ۱۵ ماه زودتر از خانم هایی که نزدیک به فضای سبز زندگی می کردند، علائم پیری و یائسگی را از خود نشان دادند. در نتیجه می توان گفت محیط زندگی هم بر سن یائسگی تاثیرگذار است.

بر طبق این تحقیق انجام شده متوسط سن یائسگی در خانمهایی که در محیط سرسبز زندگی می کنند حدود ۵۱ سال و نیم بود اما خانم هایی که در محیط‌های خشک با فضای سبزکم زندگی می کردند در میانگین سنی ۵۰ سال دچار یائسگی شدند. یعنی یک اختلاف میانگین سنی یک سال و نیمه.

این پژوهش بزرگ که بر روی تعداد زیادی از خانم ها از کشورهای مختلف انجام شد، زمان زیادی (دوره ۲۰ ساله) را طی کرد تا بتوان به عنوان تحقیقات و نتایج بدست آمده ی معتبر به آن استناد کرد. در زمان تحقیق، گروه های مشخص خانمها تحت آزمایش خون قرار می‌گرفتند و مرتباً پرسش هایی را در مورد سلامت جسمی و روحی و نوع زندگی خود پر می کردند. در این آزمایش نزدیکی و دوری فضای سبز و محل زندگی آنها به دقت مورد محاسبه قرار می گرفت تا نتایج بالا به دست آمد.

کای تریبنر سرپرست این تیم پژوهشی که خود یک پژوهشگر با سابقه در موسسه سلامت جهانی بارسلونا است در مورد نتایج این تحقیق گسترده می گوید همانطور که بارها شنیده‌اید، استرس می‌تواند سطح کورتیزول خون را افزایش دهد و از آن طرف نتایج تحقیقات علمی و معتبر نشان می‌دهد که فضای سبز می تواند سطح کورتیزول خون را کاهش دهد.

چطور یائسگی را عقب بیندازیم

وی به این صورت توضیح داد که وقتی سطح کورتیزول خون پایین می آید در مقابل سطح استرادیول، بالا میرود. استرادیول یکی از هورمون های مهم جنسی زنان است. طبق تحقیقات زنانی که در مکان های نزدیک به فضای سبز زندگی می کردند سطح کورتیزول آنها پایین بود و در نتیجه می توانستند سطح بالای استرادیول را داشته باشند. مجموعه این موضوع می‌تواند اختلالات قاعدگی را کاهش دهد و در نتیجه دوران یائسگی را به تعویق بیاندازد.

به طور میانگین می‌توان گفت زنانی که در محیط هایی با فضای سبز فراوان زندگی می کردند حدوداً ۱۵ ماه دیرتر از زنانی که در محل های بدون فضای سبز زندگی می کردند، یائسه می شوند. محققین یکی از عوامل موثر در سن یائسگی را عوامل ژنتیکی می دانند اما می توان گفت ژنتیک تنها عامل موثر در سن یائسگی نیست و عوامل زیادی هستند که بر روی سن یائسگی اثر می گذارند مانند مصرف دخانیات، چاقی، نوع فعالیت بدنی، داروهای ضد بارداری و.. همه این ها می توانند سن یائسگی را کمتر کنند.

حرف آخر

 وجود فرضیه اهمیت محیط زندگی تنها در سنین یائسگی موثر نیست بلکه می‌تواند اثرات بسیار مهمی بر نوع زندگی داشته و فرد را از شرایط خطرساز دور کند. در همین تحقیق متوجه شدند افرادی که در نزدیکی فضاهای سبز زندگی می کردند بسیار کمتر از افراد دیگر در معرض مشکلات روانشناسی چون افسردگی قرار می گیرند این تحقیقات در مجلات معتبری به چاپ رسیده و به عنوان یک عامل مهم در کاهش و افزایش سن یائسگی شناخته شد.

       

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
سکسی ایرانی
۱۳۹۹-۰۲-۲۷
پاسخ
0
0
پاسخ
سکسی