منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ترک عادت ناخن جویدن
ترک عادت ناخن جویدن

ترک عادت ناخن جویدن

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۲۰
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۲۰
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

چگونه می‌‌توان عادت ناخن جویدن را ترک کنید؟

ضرب‌المثل "ترک عادت موجب مرض است" شاید فقط یک بهانه برای افرادی باشد که نمی‌خواهند عادت‌های ناسالم خود را ترک کنند! ترک عادت اصولاً سخت است و باید با حوصله این کار انجام شود اما ناممکن نیست و باعث مرض هم نمی شود. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که عادت به جویدن ناخن‌های خود دارید، در این مقاله ما را دنبال کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، روش های ترک ناخن خوردن را بیان کنیم.

جویدن ناخن بدون اراده انجام می شود. عده ای هنگامی‌که بسیار مضطرب می شوند یا خشمگین یا کار خاصی برای انجام دادن ندارند، به این عمل روی می آورند و حقیقتاً این کار را با اراده انجام نمی‌دهند درنتیجه تغییر دادن این عادت بسیار سخت می‌شود. جویدن ناخن جدا از صدماتی که به سلامتی وارد می کند، باعث زشت شدن ناخن ها می شود. ما می خواهیم روش‌هایی کاربردی و تایید شده علمی را برای شما بیان کنیم که امتحان شده‌اند و جواب‌های مناسبی را برای ترک این عادت به همراه داشته‌اند.

ترک عادت ناخن جویدن

ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید

بهتر است برای مدتی تا این عادت از سر شما بیفتد، همیشه یک ناخن‌گیر همراه شما باشد تا در طول روز هنگامی‌که متوجه شدید ناخن‌های شما کمی بلند شده است آن‌ها را کوتاه کنید. شما باید به گونه‌ای ناخن‌های خود را کوتاه کنید که دیگر چیزی به دندان‌هایتان نیاید. در این صورت هرگاه ناخن خود را بی‌اراده به دهان تان ببرید هم اتفاقی نمی افتد. پس مدتی بگذارید ناخن گیر همراه همیشگی شما باشد.

از دستکش استفاده کنید

اگر نمی‌توانید متوجه شوید که چه وقت ناخن خود را به دهان می‌برید و کنترل آن برایتان سخت است، می‌توانید از دستکش استفاده کنید. اصل این روش بر این مبنا است که انگشت و ناخن خود را بپوشانید. هنگامی که دست خود را بی‌اراده به سمت دهان خود می‌برید، وجود دستکش مانعی برای جویدن ناخن می‌شود و شما متوجه این موضوع شده و دستتان را پایین می‌آورید. اگر پوشیدن دستکش برای شما سخت است، می‌توانید روی ناخن‌های خود را با چسب نواری بپوشانید.

دستان خود را بکار بگیرید

هر وقت دستان شما بی‌استفاده کنارتان باشد، امکان این‌که به دهانشان ببرید، بسیار زیاد است درنتیجه بهتر است فکری برای دست‌های خود بکنید. می توانید یک سرگرمی برای خود پیدا کنید، کارهایی هنری چون قلاب‌بافی و بافتنی و همچنین بازی با گوی‌های فیزیوتراپی. حتی می توانید دستان خود را زیر بدنتان قراردهید.

دهان خود را مشغول کنید

اگر می‌بینید برای شما امکان ندارد دستان خود را مشغول نگه‌دارید، می‌توانید این کار را با دهانتان انجام دهید. مانند جویدن آدامس یا گذاشتن آب‌نبات در دهان. یکی از راه‌های دیگر این است که بطری آبی را در کنار خود قرار دهید و هنگامی که می‌خواهید ناخن خود را بجوید، بطری را به دهان برده و یک جرعه آب بنوشید. مدتی که بگذرد و شما بتوانید این کنترل را بر روی دهان یا دست خود انجام دهید، خواهید دید که بسرعت این عادت وسواس گونه جویدن ناخن، ترک می شود.

ترک عادت ناخن جویدن

استفاده از لاک تلخ

یکی دیگر از روش‌هایی که توانسته به خوبی جواب بدهد، استفاده از لاک‌های تلخ است. این لاک ها از مواد شیمیایی ساخته شده اند که برای بدن ضرری را ندارند. ماندگاری آن‌ها به حدی بالا است که پس از استفاده، تا چند روز دستان شما بقدری تلخ می‌شود که اگر به ماده غذایی هم بخورد، آن را تلخ می کند. این راه حل دو مشکل دارد. تداخل لاک با وضو گرفتن و دیگری نزدن انگشتان به مواد غذایی و بجز این دو مورد باید بگوییم روش لاک تلخ، بیشترین کارایی را در ترک عادت ناخن جویدن دارد.

کرم‌های مرطوب کننده

از کرم های دست استفاده کنید. هنگامی که دست خود را مرتب کرم بزنید، هنگامی‌که دستتان را برای جویدن ناخن به دهان ببرید، از مزه و چربی آن، متوجه شده و اینکار را انجام نمی دهید. این کرم ها می تواند دست شما را هم مرطوب نگه دارد.

استفاده از سوهان ناخن

می‌توانید یک سوهان ناخن تهیه کرده و همیشه همراه خود داشته باشید و هنگامی که حس کردید می‌خواهید ناخن خود را بجوید، سوهان را برداشته و ناخن‌های خود را سوهان بکشید. به عقیده روان‌شناسان این روش می‌تواند به‌سرعت فکر شما را از سمت ناخن جویدن منحرف کند.

بستن دستبند

می‌توانید یک دست‌بند را به دور مچ خود بسته و عادت ناخن جویدن را به سمت بازی با این دست‌بند تغییر دهید. یکی از راه‌های مؤثر ترک یک عادت، این است که آن را به عادتی دیگر تبدیل کنید که برای شما ضرری نداشته باشد.

تایپ کنید

می‌توانید به سمت آموزش تایپ ۱۰ انگشتی بروید و هنگامی‌که بیکار می شوید، شروع به تمرین کنید. این کار چون هم روی مغز شما کار می‌کند و هم انگشتان دو دست شما را بکار می‌گیرد، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

برای خود یادداشت بگذارید

هرجا که در خانه یا سرکار رفت‌وآمد دارید، مانند در یخچال، آیینه اتاق‌خواب، کنار مانیتور، روی لیوان چایی، گوشه تلویزیون و.. برای خود یادداشتی بگذارید مانند "من ناخن‌هایم را نمی‌جوم" چشم شما مرتب آن‌ها را می بیند و به شما یادآوری می کند که این عادت را باید ترک کنید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
samane
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
منم با لاکتلخ ترکش کردم
علیرضا
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
ناخونای من از ریخت افتاد بسکه جویدم:(
مهتاب
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
میسی عالی بود
آرزو
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
لاک تلخ کجاها دارن
NULL
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
@آرزو
لاک تلخ رو می تونین از داروخانه ها تهیه کنید و خرید اینترنتی هم داره 
MATINJ
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
اصلا کاربردی نبود
ناهید
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
اختیاری نیست وقتی اعصابت خرابه یه موقع به خودت میای میبینی انگشتات داره خون میاد
NULL
۱۳۹۹-۰۲-۲۱
پاسخ
0
0
پاسخ
@ناهید
دوست عزیز لاک تلخ و دستکش رو امتحان کنین
حنانه
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
کابوسم شده همه جا دستامو قابم میکنم لاک تلخو نزدم تاحالا امتحانش میکنم مرسی
اتریسا
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
من تمام خونه رو نوشتم من ناخن هایم را نمی‌جوم مامانم ازم شاکی شده حوصله نداشتم بزن لاک بخرم برق ناخن میزنم من
NULL
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
@ آتریسا
امیدوارم موفق باشید دوست عزیز اما اگر خواستین زود به جواب برسین لاک تلخ رو امتحان کنین
مهدیه
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
۳۸ سالمه میتونم الان ناخن جوییدن ترک کنم ناخنم خوب میشه؟ چند باری سعی کردم ولی ناخنم اصلا رشدی نداشت و دوباره ناخن جوییدن شروع میشد
مهدیه
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
۳۸ سالمه میتونم الان ناخن جوییدن ترک کنم ناخنم خوب میشه؟ چند باری سعی کردم ولی ناخنم اصلا رشدی نداشت و دوباره ناخن جوییدن شروع میشد
NULL
۱۳۹۹-۰۲-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
@ مهدیه
دوست عزیز الانم میتونین این عادتو ترک کنین
ناخن ها هیچوقت رشدشون متوقف نمیشه
ناخن جویدنو که ترک کردین شروع کنین به تقویت ناخن ها
مطمئن باشین به نتیجه خوبی میرسین
شنتیا
۱۳۹۹-۰۳-۱۰
پاسخ
0
0
پاسخ
سلام پسر من فقط سه سالشه هردقیقه ناخن شو میخوره اینو چیکارش کنم
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۰۷-۱۹
پاسخ
0
0
پاسخ
@شنتیا دوست عزیز حتما اول دلیل ناخن جویدن پسرتونو پیدا کنید. این موضوع خیلی مهمه
داغ‌ترین برچسب‌ها