منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ورزش و بیماری ام اس
ورزش و بیماری ام اس

ورزش و بیماری ام اس

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۱۶
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۱۷
در این مقاله میخوانید:

آیا افراد مبتلا به ام اس می توانند ورزش کنند؟

شاید خیلی از شما ندانید که افراد مبتلا به ام اس (MS) هم می توانند ورزش کنند و حتی ورزشکاران موفقی باشند. یکی از این ورزشکاران سروش شرفیان اردکانی است. کوهنورد موفقی که بیماری ام اس نتوانست او را گوشه‌نشین کند بلکه هدف صعود به قله هشت هزار متری را دارد. شرفیان با امید به این صعود تلاش می‌کند و جزو یکی از کوهنوردان موفق کشور است.

شرفیان یک بیمار ام اس است که با تلاش و انگیزه توانسته است همچون افراد سالم و حتی بیشتر از آنها، پیشرفت کند. ما در این مقاله مصاحبه‌ای با خانم دکتر مریم ابوالحسنی متخصص فیزیولوژی ورزش داشته ایم که با خواندن آن شما همراهان عزیز مجله پزشکی، متوجه خواهید شد که مبتلایان به ام اس می توانند تحولات بزرگی را در زندگی خود به وجود بیاورند اگر بخواهند!

انجام ورزش در همه سطوح بیماری ام اس

ورزش در کنار دارو

به گفته دکتر ابوالحسنی، طبق تحقیقات اخیری که در دانمارک انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش های قدرتی می تواند پیشرفت بیماری ام اس را کند کند. در مورد این پرسش که آیا ورزش می تواند جایگزینی برای دارو باشد؟ به سراغ جواب دکتر ابوالحسنی می‌رویم که معتقد است ورزش می‌تواند به درمان کمک زیادی بکند اما هنوز جایگزین مناسبی برای داروهای افراد مبتلا به ام اس نیست.

نکته: انجام حرکت های ورزشی برای مبتلایان به ام اس باید حتما زیر نظر متخصص فیزیولوژی ورزش و یا طب ورزشی باشد زیرا بیماری ام اس مراحل مختلفی دارد و بر طبق پیشرفت و نوع بیماری، ورزش های خاصی برای بیمار طراحی و توصیه می شود.

انجام ورزش در همه سطوح بیماری ام اس

چرا بیماران ام اسی باید ورزش کنند؟

مهمترین اثر مثبتی که ورزش می تواند در زندگی افراد مبتلا به ام اس بگذارد، حفظ قدرت عضلانی، بازگرداندن تعادل و همچنین کمک به بیماران ام اس برای انجام امور شخصی و فردی خود است. متاسفانه بیشترین رنج سنی مبتلایان به ام اس جوانان هستند. یک جوان پر از زندگی و هیجان و شادابی، دوست دارد عضلات خوب و تعادل بالایی را داشته باشد که متاسفانه این بیماری دقیقا این دو مورد را مورد حمله قرار می دهد در نتیجه برای حفظ انعطاف پذیری بدن می توان ورزش هایی چون یوگا، تای چی و پیلاتس را انجام داد که در این راه کمک کننده های خوبی هستند.

نکته: برای حفظ قدرت عضلات می توان از دمبل، کش ها و وزن خود بدن استفاده کرد البته انجام این حرکات نیاز به داشتن یک مربی آگاه به این بیماری دارد.

انجام ورزش در همه سطوح بیماری ام اس

همانطور که می دانید بیماری ام اس سیستم عصب مرکزی را مورد حمله قرار می دهد در نتیجه راه ارتباطی مغز با بقیه بدن تا حدودی از بین می‌رود و در اینجا بیماری خود را نشان می‌دهد. در افراد مبتلا به ام اس نشانه های بیماری متفاوت است و شدت و ضعف مختلفی دارد. اگر این بیماری بسیار پیشرفته باشد حتی می تواند قدرت حرکت و راه رفتن بیمار را مختل کند.

با تمام اینها بیماران مبتلا به ام اس در همه سطوح می توانند ورزش کنند. هرچه پیشرفت و روند بیماری کند تر باشد مسلماً می توانند حرکت ها را با شدت بیشتری انجام دهند.

انجام ورزش در همه سطوح بیماری ام اس

ورزشهای مناسب

ورزش های هوازی برای تمامی افراد به تمامی سنین توصیه می شود که بیماران ام اسی هم جزو بقیه افراد هستند و می توانند ورزش هایی چون پیاده روی را به راحتی انجام دهند حتی بعضی از بیماران با عصا و واکر هم به پیاده‌روی می پردازند تا از ضعف بیشتر عضلانی خود جلوگیری کنند.

توصیه ای متفاوت با تصور شما

بیماران مبتلا به ام اس که بیماری در آنها پیشرفت کمی داشته است می‌توانند وارد ورزش های پرتحرک چون والیبال، فوتبال و حتی ورزشهای رزمی شوند و از نظر پزشکی و طب ورزشی برای آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد.

خستگی در افراد مبتلا به ام اس

ممکن است افراد مبتلا به ام اس نسبت به افراد عادی زودتر خسته شوند و نیاز به استراحت بیشتری در میان ورزش داشته باشند. اگرمبتلا به ام اس هستید و دو ساعت پس از انجام ورزش باز هم احساس خستگی می کنید و یا تا روز بعد این خستگی ادامه دار باشد، حتماً باید ورزش را سبکتر کرده و به پزشک خود هم اطلاع دهید.

دوچرخه

همانطور که گفتیم ورزش های هوازی بسیار مناسب هستند یکی از انواع ورزش های هوازی استفاده از دوچرخه ثابت است. تعداد زیادی از بیماران ام اس در ناحیه مچ پا دچار ضعف عضلانی می شوند در نتیجه با رکاب زدن عضلات پای خود را قوی میکنند.

انجام ورزش در همه سطوح بیماری ام اس

شرایط خاص در هنگام ورزش

بیماران در هنگام ورزش باید نکاتی را رعایت کنند:

مصرف آب: چون بدن بیماران ام اسی به سرعت دچار کم آبی میشود.

در جای گرم ورزش نکنند: بهتر است در جای خنک به انجام ورزش بپردازند و چون خستگی در ساعتهای عصر بیشتر است، بهترین زمان ورزش را میتوان ساعت‌های اولیه روز قرار داد.

پوشش مناسب: لباس های مناسبی که تهویه دارند را استفاده کنند.

ورزش های ذهنی

یکی از بهترین ورزش ها برای مبتلایان به ام اس ورزش های ذهنی است. ممکن است افراد مبتلا به ام اس دچار اختلال در حافظه شوند که تمرینات توانبخشی- شناختی می تواند تمرکز آنها را بالا برده و حافظه را تقویت کند. البته این نوع تمرین های ذهنی باید حتماً توسط کاردرمان ها و روانشناسان انجام بگیرد.

افراد ناتوان

بیمارانی که پیشرفت بیماری ام اس در آنها زیاد بوده به صورتی که آن‌ها را ناتوان کرده‌ است می‌توانند به کمک فیزیوتراپی یا کاردرمانی حرکت های مناسبی را برای تقویت عضلات خود انجام دهند. در مراکز کاردرمانی دستگاه های مخصوص وجود دارد که بیمار می تواند به صورت خوابیده با آنها کار کند

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری