منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تشخیص کرونا ویروس از روی پوست
تشخیص کرونا ویروس از روی پوست

تشخیص کرونا ویروس از روی پوست

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۰۴
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۰۵
در این مقاله میخوانید:

آیا علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است؟

در روزهای اخیر گزارشاتی از مشکلات پوستی در بیماران مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ منتشر شده است و متخصصین را به این فکر انداخته است که آیا با عارضه جدیدی از کرونا ویروس رو به رو هستند؟ و آیا می توان مبتلایان به کرونا را با مشکلات پوستی تشخیص داد؟

با شیوع کرونا ویروس ۲۰۱۹ متخصصین زیادی در سرتاسر دنیا مشغول انجام آزمایش‌های متعددی هستند تا بتوانند این ویروس را شناسایی کنند. همه تلاش محققین برای شناخت عوارض این بیماری بر روی اندام های بدن، عوارض طولانی مدت یا کوتاه مدت این ویروس و در نهایت کشف واکسن آن است.

علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

علائم کرونا ویروس ۲۰۱۹

این ویروس تابحال چندین بار علائم خود را در افراد مبتلا تغییر داده است. در ابتدا این علائم با تب، سرگیجه، ضعف و تنگی نفس شناسایی می‌شد و پس از آن علائمی چون کربویی و بی‌اشتهایی به آن اضافه شد. در روزهای اخیر با علائم پوستی و گوارشی روبرو شده ایم به گونه‌ای که تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران جدید کرونا ویروس ۲۰۱۹ با شکایت از علائم گوارشی راهی بیمارستان‌ها شده اند.

علایم کرونا و پوست

علائم پوستی

طبق بررسی‌های جدید متخصصین، مشخص شده است که کرونا ویروس می‌تواند بعضی علائم جدید پوستی را از خود برجای بگذارد به گونه‌ای که بیماران مبتلا به آن ممکن است با نشانه‌هایی شبیه به سرمازدگی روبرو شوند تا جایی که به متخصصین پوست توصیه شده است اگر بیماری با این شرایط به آن‌ها مراجعه کرد، حتماً از نظر ابتلا به کرونا بررسی شوند.

روند علائم

مهم‌ترین اثر کرونا ویروس همچنان بر روی سیستم تنفسی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. این عارضه با تحقیقات بسیار زیادی تأیید و اثبات شده است. تاکنون محققین بر این باور بودند که کرونا ویروس فقط به ریه‌ها وارد می‌شود و بقیه عوارضی که بر روی اندام‌های دیگر می‌گذارد به دلیل افت اکسیژن به دنبال اختلال در عملکرد ریه‌ها است. اما با گذشت زمان و پیشروی تحقیقات، دانشمندان این فرضیه را هم مدنظر قرار داده‌اند که کرونا ویروس بجز ریه‌ها، اندام‌های دیگر را هم ممکن است مورد هدف خود قرار دهد.

علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

در مقالات قبلی در مورد اثر کرونا ویروس بر روی قلب و مغز نکاتی را بیان کردیم. همان‌طورکه می دانید هنوز اطلاعات کاملی در دست متخصصین نیست و به علت تازه بودن این ویروس، نمی‌توان نظرهای قطعی را بیان کرد و برای رسیدن به جواب‌های کامل، هنوز احتیاج به آزمایش های بسیار بیشتری است.

طبق تایید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، همچنان نشانه‌هایی چون تنگی نفس، سرفه‌های خشک و تب از علائم اصلی و به اثبات رسیده کرونا ویروس هستند اما نمی‌توان علائم دیگر را هم نادیده گرفت که به‌محض اثبات توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام می‌شوند مانند کربویی که جدیدا مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

می‌‌توان گفت این ویروس در حال تغییر علائم خود است بگونه‌ای که از علائمی مشابه با سرماخوردگی دارد به علائم مشابه با بیماری‌های گوارشی و پوستی می‌رسد. قبل از علائم پوستی، کر بویی مورد توجه پزشکان قرار گرفت به گونه ای که بیمار با عوارضی چون کربویی و بی‌اشتهایی، مورد آزمایش کرونا ویروس هم قرار می‌گرفت.

علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

مطالعاتی که در تمام دنیا بر روی این ویروس درحال انجام شدن است  هر روز جواب‌های تازه‌ای را برای دانشمندان به ارمغان می‌آورد. اتحادیه ملی متخصصان پوست در فرانسه طبق تحقیقات انجام شده گزارشی را منتشر کردند که در آن اعلام کردند، نشانه‌های جدیدی از کرونا ویروس ۲۰۱۹ را شناسایی کردند که شبیه به ضایعات پوستی است و مانند علائم سرمازدگی. ممکن است بیمار با شکایت از مشکلات پوستی چون تورم در بعضی از نقاط بدن، قرمزی مانند کهیر و درد در نواحی متورم شده، به پزشک مراجعه کند و در تشخیص های بعدی متوجه شوند مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ است.

مدیکال دیلی در ادامه این گزارش تأکید می‌کند که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا هم چین نشانه‌هایی را مورد بررسی قرار داده و آن‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که علائمی چون تغییر رنگ لب و صورت، می‌تواند از علائم کرونا ویروس ۲۰۱۹ باشد که البته اظهار نظر قطعی در این مورد احتیاج به بررسی‌های بیشتری دارد تا محققین بتوانند دلیل این تغییر علائم پوستی و نوع عملکرد ویروس بر روی پوست را شناسایی کنند.

علائم کرونا به نشانه‌های پوستی تغییر پیدا کرده است

علائم گوارشی

طبق گزارشات رسیده ۳۰ درصد از مبتلایان به کرونا ویروس دچار علائم گوارشی می شوند. طبق نتایج آماری ۲۲ درصد آن‌ها کم‌اشتهایی داشتند، ۲۲ درصد استفراغ و حالت تهوع و ۱۲ درصد مبتلا به اسهال شده بودند. درنتیجه متخصصین از تمامی پزشکان خواسته اند که علائم گوارشی بیماران مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ همچون علائم دیگر به‌صورت جدی بررسی شود.

 افرادی که مبتلا به اسهال هستند می‌توانند این ویروس را از طریق مدفوعی دهانی منتقل کنند. برای جلوگیری باید پس از انجام مدفوع دست ها به خوبی شسته شده و توالت هم ضدعفونی شود. این افراد اگر از گروه افراد سالمند یا ناتوان جسمی هستند، مراقبت ها باید بیشتر شده و یک نفر عهده‌دار رعایت بهداشت شخصی آن‌ها شود.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
غلامرضا طوسی
۱۳۹۹-۰۲-۰۵
پاسخ
0
0
پاسخ
من از قبل بیماری پوستی داشته ام وحدود دوسال نوردرمانی ومعالجه می‌کرده ام که نسبتن بهبودی حاصل شده اما مدتی است که بالی زانوی چپم دونه‌های ریزی به وجود امده که قبل ازشیوع کرونا بود اما اخیرن همان محل جوشها متورم وقرمز شده این نشانه چیست بتامتا زون می‌زنم قطراب اب از پوست خارج می‌شودفکر می‌کنم ازوقتی بتامتا زون می‌زنم یعنی ازامروزصبح کمی دارد بهتر می‌شود