منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
مادر مبتلا به کرونا می تواند به فرزند خود شیر دهد؟
مادر مبتلا به کرونا می تواند به فرزند خود شیر دهد؟

مادر مبتلا به کرونا می تواند به فرزند خود شیر دهد؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۱۹
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۴-۲۰
در این مقاله میخوانید:

شیردهی در هنگام ابتلای مادر به کرونا، سرماخوردگی یا آنفولانزا

با توجه به شیوه جهانی کرونا ویروس ۲۰۱۹ سوالات زیادی برای همه مردم پیش می آید که یکی از آنها در مورد شیردهی مادر مبتلا به کرونا یا دیگر بیماری های ویروسی تنفسی است. در این مقاله می خواهیم با مشورت متخصصین جوابی علمی به شما همراهان مجله پزشکی بدهیم و راه های پیشگیری از ابتلای نوزاد را آموزش دهیم، پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

هنگامی که مادر شیرده مبتلا به کرونا ویروس، سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌شود، باید سریعاً با یک پزشک متخصص مشورت کرده و با تشریح علایم بیماری خود در مورد شیردهی از او نظرخواهی کند. در کل می توان گفت با توجه به مزیت های زیاد و بی شمار شیر مادر و همچنین ارتباط کمرنگ بین بیماری های تنفسی و انتقال از طریق شیر مادر، بهتر است شیردهی قطع نشود.

ما می توانیم به شما این نکته مثبت را بگوییم که “نگرانی بابت انتقال بیماری کرونا ویروس، سرماخوردگی یا آنفولانزا، در صورت رعایت نکات بهداشتی، به نوزاد خود نداشته باشید”.

شیردهی در هنگام ابتلای مادر به کرونا، سرماخوردگی یا آنفولانزا

شیردهی و بیماری مادر

بهتر است بدانید اگر به کودک خود شیر می دهید و دچار هر کدام از بیماری های کرونا ویروس ۲۰۱۹، سرماخوردگی و آنفولانزا شده اید، باز هم می‌توانید به کودک خود شیر دهید. بیماری شما هنگامی که علائم آن هنوز پدیدار نشده است، واگیری بالایی دارد. پس کودک شما قبل از اینکه متوجه بیماری خود شوید، در معرض این بیماری قرار گرفته است. در آن هنگام سیستم ایمنی بدن شما مشغول تولید آنتی بادی های این بیماری بوده که با آن مبارزه کنند و این آنتی بادی ها هنگامی که شما به کودک خود شیر داده‌اید، از راه شیر به بدن او منتقل شده است.

در حقیقت سیستم ایمنی نوزاد خود را با شیر دادن هنگام ساخت آنتی بادی، تقویت کرده و از او در مقابل بیماری، محافظت کرده اید. اما باز هم باید در صورت بروز علائم بیماری هایی چون کرونا، انفولانزا و سرماخوردگی، سریع برای درمان اقدام کنید.

نکته: اگر مبتلا به تبی شدید که بیشتر از سه روز طول کشید باید برای حفظ سلامت خود و کودک خود، به پزشک مراجعه کرده و علت آن را شناسایی کنید تا بتوانید تحت درمان قرار گیرید.

ممکن است با تشخیص بیماری های عفونت باکتریایی، پزشک متخصص برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند. با توجه به دوران شیردهی، آنتی بیوتیک های بی خطری توسط پزشک انتخاب می شوند. اگر در این شرایط قرار گرفتید، حتماً در مورد شیردهی خود با پزشک صحبت کنید.

با ابتلای مادر به بیماری های تنفسی چون کرونا ویروس، ممکن است اشتهای مادر کمتر شده و بدن ضعیف تر شود. در نتیجه تا می توانید مایعات بنوشید تا از حجم شیر شما کم نشود. هرچه میزان آب بدن بیشتر باشد، شیر بیشتری هم تولید شده و بدن قوی تر می شود.

نکاتی که هنگام شیردهی باید رعایت شود

اگر مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ هستید یا سایر بیماری های این خانواده، قبل از شیردادن به نوزاد خود نکات بهداشتی و ایمنی زیر را رعایت کنید:

بهترین کاری که در رابطه با حفاظت نوزاد می توانید انجام دهید این است که قبل و بعد از شیردهی دستان و سینه خود را کامل با آب و صابون بشویید.

از ماسک جراحی استفاده کنید.

لباس های خود را تعویض کرده و وسایل مورد استفاده را ضدعفونی کنید و سپس کودک خود را در آغوش بگیرید.

شیردهی در هنگام ابتلای مادر به کرونا، سرماخوردگی یا آنفولانزا

مصرف دارو در دوران شیردهی

داروهای بی‌خطری وجود دارد که مادر می تواند با تجویز پزشک، در دوران شیردهی آنها را مصرف کند اما باید همیشه حواستان باشد که داروهای سرماخوردگی، از چند دارو ترکیب شده‌اند و با هم در یک قرص یا شربت قرار گرفته اند. داروهایی که مادر مصرف می کند می تواند به بدن کودک هم وارد شود. در نتیجه بهتر است در این دوران از قرص های چند منظوره که از چند دارو تشکیل شده و هر کدام با یک علائم سرماخوردگی مبارزه می‌کنند، پرهیز شود و آنها را استفاده نکنید. هر چند پزشک خودش می داند چه داروهایی را برای شما تجویز کند. پس بهتر است با تجویز خود، دارویی را از داروخانه تهیه نکنید.

داروهای ایمن در هنگام شیردهی:

داروهای ضد احتقان

اصولاً بیشتر داروهای ضد احتقان را می توان در دوران شیردهی استفاده کرد و بی خطر هستند. مقدار خیلی کمی از این دسته داروها ممکن است وارد شیر مادر شده و به نوزاد منتقل شوند. تعدادی از محققان بر این باورند که این داروها می‌تواند تولید شیر را کمتر کند اما هنوز نتوانسته اند از نظر علمی آن را ثابت کنند. اگر شما داروهای خود را با تجویز پزشک استفاده کنید دیگر نیازی نیست نگران این موضوع باشید.

ممکن است کم شدن میزان شیر مادر، به علائم بیماری و مصرف نکردن آب کافی توسط مادر در این دوران یا کم اشتهایی و کم خوراکی مادر برگردد.

آنتی‌هیستامین‌ها

آنتی هیستامین هایی که برای درمان آلرژی ها به کار می روند، در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی کنند و جزو داروهای بی خطر و کم عارضه دسته‌بندی می‌شوند. آنتی هیستامینهای نسل اول ممکن است باعث خواب آلودگی نوزاد شوند مانند دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین

آنتی هیستامین های نسل دوم و سوم اصولاً عارضه خواب آلودگی را در نوزاد ندارند. مانند لوراتادین و فکسوفنادین. متوجه شدید آنتی هیستامین ها دسته های مختلفی دارند و بهتر است حتماً زیر نظر پزشک تجویز و تهیه شوند.

شیردهی در هنگام ابتلای مادر به کرونا، سرماخوردگی یا آنفولانزا

اگر داروی تجویزی بر روی شیر اثر داشت؟

اگر بیمار شدید و پزشکتان برای شما دارویی را تجویز کرد که بر روی شیر شما و به دنبال آن نوزادتان اثر می‌گذارد و چاره ای هم جز تجویز این دارو وجود نداشته، نمی توانید از خوردن آن سر باز بزنید چون ممکن است وجود بیماری برای شما و کودک شما مضرتر باشد. در نتیجه در این دوران و استفاده از این داروها، شیردهی خود را قطع کنید و برای اینکه دچار درد در سینه نشوید، شیر خود را دوشیده و به دور بریزید.

می توانید به وسیله دستگاه شیردوش و یا با دست، شیر خود را بدوشید. این دوشیدن باعث می‌شود در این دوران که نوزاد شما سینه تان را نمی مکد، باز هم تولید شیر داشته باشید. به نوزاد، شیر خشکی را نزدیک به شیر خودتان بدهید که خیلی متفاوت با شیر شما نباشد. بهتر است در این موارد توصیه های افراد غیر متخصص را ملاک قرار ندهید و حتما زیر نظر پزشک این کارها را انجام دهید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری