منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
عمل های جراحی و کرونا
عمل های جراحی و کرونا

عمل های جراحی و کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۱۷
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۱۷
در این مقاله میخوانید:

کدام عمل ها را نباید در زمان شیوع کرونا ویروس انجام داد؟

با شیوع کرونا ویروس ۲۰۱۹ نه‌تنها برای مردم کشور ما بلکه در سرتاسر دنیا حالت قرنطینه بوجود آمده و این قرنطینه زندگی روزمره ما را دچار اختلال کرده است. این اختلال می‌تواند از تعطیلی مدارس بچه‌ها شروع شده و به موارد مهم تری مانند انجام عمل‌های درمانی برسد.

بعضی از عمل‌های جراحی را می‌‌توان به تعویق انداخت اما عمل‌های دیگری هم هستند که جنبه فوریتی و اورژانسی را دارند در این مقاله می‌خواهیم در مورد جراحی‌های ضروری و یا جراحی‌هایی که می‌‌توان به تعویق انداخت صحبت کنیم و اطلاعات خوبی را در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم. به همین منظور به سراغ دکتر محمد اسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی رفتیم و با ایشان دراین‌باره به بحث و گفتگو نشستیم. در ادامه چکیده‌ای از سخنان دکتر اکبری در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

انجام عمل های اورژانسی در زمان کرونا

تقسیم بندی جراحی از نظر نوع

جراحی ها را می‌‌توان از نظر نوع جراحی به چند دسته تقسیم کرد:

  • جراحی با هدف تشخیص مانند نمونه‌برداری بیوپسی بافتی

  • جراحی با هدف درمانی مانند برداشتن آپاندیس ملتهب و برداشتن توده تومور

  • جراحی با هدف ترمیم مانند عمل لب‌شکری، اصلاح زخم‌ها و جراحی‌های زیبایی

  • جراحی با هدف تسکین مانند گذاشتن لوله برای برطرف کردن مشکل بلع

تقسیم بندی جراحی از نظر فوریت جراحی

جراحی‌های اورژانسی: که باید توجه فوری به بیمار نشان داده شده و بدون درنگ عمل جراحی انجام شود مانند خون‌ریزی‌های شدید، انسداد روده، شکستگی جمجمه و سوختگی وسیع

جراحی‌های فوری: باید فوراً بیمار از نظر شرایط بررسی شده و برای جراحی آماده شود. بهتر است در عرض یک یا دو روز این جراحی صورت بگیرد مانند عفونت حاد کیسه صفرا و سنگ کلیه که باعث عفونت یا انسداد مجاری ادرار شود

جراحی‌های ضروری: عمل‌هایی که بیمار نیاز به انجام جراحی برای بهبودی دارد که می‌‌توان این عمل‌ها را با توجه به تشخیص پزشک در عرض چند هفته تا چند ماه انجام داد مانند BPH بدون انسداد مثانه، کاتاراکت و اختلالات تیروئید

جراحی‌های انتخابی: بیمار بهتر است در شرایطی که مناسب باشد این جراحی را انجام دهد و انجام ندادن این جراحی زندگی بیمار را به خطر نمی‌اندازد. مانند فتق ساده، ترمیم واژن و ترمیم بافت جوشگاه

جراحی‌های اختیاری: انجام آن‌ها بر اساس نظر بیمار است و اگر بیمار تمایل به انجام داشته باشد و پزشک تایید کند این جراحی‌ها صورت می گیرد. مانند جراحی زیبایی

انجام عمل های اورژانسی در زمان کرونا

چرا جراحی انجام نشود؟

دکتر اکبری در مورد انجام جراحی در زمان اپیدمی کرونا ویروس ۲۰۱۹ می‌گوید: بیماری کرونا را در ۲۵ درصد از موارد نمی‌توان تشخیص قطعی داد. درنتیجه عده ای از افراد با علایم بسیار خفیف وجود دارند که می‌توانند ویروس را منتقل کرده و جزو افراد کرونا ویروس مثبت هم نیایند. از آنجایی‌که نمی‌توان همه بیماران و پرسنل را مورد آزمایش قرارداد، بنابراین این خطر وجود دارد که هر فردی که وارد بیمارستان شود در معرض بیماری کرونا ویروس قرار بگیرد.

به نظر دکتر اکبری این شرایط به قدری بحرانی و ویژه است که بهتر است حتی عمل‌هایی که انجام دادن آن‌ها ضروری است هم برای مدتی با روش‌های غیر جراحی درمان شده و تا جایی که امکان دارد بیمار برای انجام عمل به بیمارستان مراجعه نکند. مانند زایمان‌ها که توصیه می‌شود در این دوران از زایمان‌های طبیعی در محیط‌های امن استفاده انجام شود و حتی درمان سنگ کلیه که بهتر است برای درمان موقت و تسکین درد از روش های سنتی استفاده شود مگر این‌که شرایط عفونت حاد در میان باشد.

دکتر اکبری می گوید: بهتر است در دوران اپیدمی کرونا ویروس، تنها جراحی‌های اورژانسی که اگر انجام نشوند جان بیمار در معرض خطر است، انجام شده و بقیه موارد به تاخیر بیفتد. هنگام انجام جراحی تمامی نکات اصولی و بهداشتی رعایت شود تا ایمنی بیمار و کادر درمانی حفظ شود. البته باید در این‌گونه موارد ریسک خطر را هم پذیرفت. مسلماً بیماری که جراحی انجام داده است سیستم ایمنی بدن ضعیف تری دارد و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی از جمله کرونا ویروس است.

انجام عمل های اورژانسی در زمان کرونا

بیمار بعد از انجام عمل جراحی در گروه افراد پرخطر با ریسک بالا قرار می‌گیرد و نباید این نکته را نادیده گرفت که مراکز درمانی خود مکانی بسیار مناسب برای انتقال ویروس هستند. با توجه به این صحبت‌ها درمی‌یابیم چقدر باید در مورد انجام عمل جراحی در دوران اپیدمی کرونا ویروس، وسواس نشان دهیم.

دکتر اکبری در ادامه می‌گوید: جراحی‌هایی که می‌تواند شرایط زندگی بیمار را بهتر کند مانند جراحی‌های لوزه یا جراحی‌های بازسازی و زیبایی در این دوران به هیچ وجه انجام نشود. حتی جراحی‌هایی که می‌تواند زندگی بیمار را طولانی‌تر کند مانند جراحی‌هایی که در بیماری‌های سرطانی انجام می‌شود هم بهتر است به تعویق انداخته شوند. دوران اپیدمی کرونا ویروس بعد از مدتی تمام می‌شود و پس از بازگشت به روال عادی می توان انجام جراحی ها را از سر گرفت.

شاید عده‌ای بگویند جراحی های سرطانی بسیار ضروری است اما این شرایط را باید در نظر گرفت که بدون جراحی، فرد مبتلا به سرطان می‌تواند زنده بمانده و برای جراحی بعد از اپیدمی آماده شود و در این دوران می توان با تجویز دارو و درمان‌های غیر بیمارستانی، شرایط بیماری را کنترل کرد اما اگر بیمار برای جراحی به بیمارستان برود، چون در گروه ریسک بالا قرار دارد در صورت گرفتن بیماری، خطر مرگ برای بیمار بسیار بالاتر از انجام ندادن جراحی است.

مشاور وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: انجام جراحی‌ها تا جایی که حالت اورژانسی نباشد را برای سلامت بیمار مناسب نمی‌دانیم و بهتر است تا جایی‌که امکان دارد از روش‌های غیر جراحی استفاده شود. وقتی بیمار به اتاق جراحی می‌رود تمامی مراحل استریل رعایت می‌شود اما ازآنجایی‌که این ویروس بر روی سطوح به راحتی و مدت زمان زیادی زنده می‌ماند درنتیجه ممکن است با رعایت تمامی مراحل استریلیزاسیون،  بازهم از یک منطقه ویروس به بیمار منتقل شود بنابراین بهتر اینست که از انجام جراحی‌ها تا جایی‌که ممکن است خودداری شود و تمامی پزشکان موظفند تا جایی که می‌شود از روش‌های غیر جراحی برای درمان بیماران استفاده کنند.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری