منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تنگی نفس کرونایی چیست؟
تنگی نفس کرونایی چیست؟

تنگی نفس کرونایی چیست؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۱۳
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۱۳
در این مقاله میخوانید:

آیا می‌‌توان هر اختلالی در تنفس را تنگی نفس نامید؟

با شیوع کرونا ویروس ۲۰۱۹ در مورد علایم آن بارها شنیده‌اید. یکی از علائمی که هشدار داده شد تنگی نفس است. اما آیا ما می‌دانیم دقیقاً چه تنگی نفسی خطرناک است و به چه حالتی تنگی نفس می گوییم؟ ازآنجایی‌که اطلاعات غیرعلمی و نادرستی در فضای مجازی در مورد کرونا و علائم آن منتشر شده است ما در مجله پزشکی بر آنیم تا اطلاعات را از متخصصین این رشته و بطور کامل و صحیح در اختیار شما همراهان عزیز قرار بدهیم.

امروز و در این مقاله می‌خواهیم در مورد یکی از علائم کرونا ویروس ۲۰۱۹ یا همان تنگی نفس با شما صحبت کنیم. در ابتدای امر باید بدانیم تا اطلاعات ما در مورد یک مسئله کافی و کامل نباشد نمی‌توانیم به شناسایی آن بپردازیم. عده‌ای فکر می‌کنند هر علامت اختلال در تنفس، تنگی نفس و نشانه کرونا ویروس ۲۰۱۹ است درحالی‌ که متخصصین عفونی با این طرز تفکر موافق نیستند.

تنگی نفس و نشانه های آن

همان‌طورکه در مقالات قبل گفته ایم روان‌شناسان و روان‌پزشکان عقیده دارند که حجم بالای اطلاعات اشتباه می‌تواند باعث استرس و همچنین بیماری‌های اختلال خود بیمار انگاری شود و عوارض گاهی وجود نداشته و ما تصور کنیم به آن‌ها دچار شده‌ایم. همان‌طورکه می‌دانید هنگامی که حجم بالایی از اطلاعات غلط و درست به ما برسد و ما با تناقض روبرو شویم، ناخودآگاه استرس و اضطراب در ما بیشتر شده و همین استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند تا جایی که دیگر نمی‌تواند در مقابل بیماری عملکرد درستی داشته باشد. با ما همراه باشید تا به شناسایی علمی و کامل یکی از علایم بیماری کرونا ویروس یا همان تنگی نفس بپردازیم.

تنگی نفس چیست؟

متخصصین تنگی نفس را به چند حالت نسبت می‌دهند که درجه‌های مختلفی از تنگی نفس را نشان می دهد.

ناتوانی در نفس کشیدن، هنگامی که احساس می‌کنید نمی‌توانید نفس بکشید.

ناتوانی در عمل بازدم، هنگامی که حس می‌کنید نفس شما بیرون نمی‌آید.

احساس خستگی مداوم به هنگام فعالیت‌های ساده‌‌ای مانند راه رفتن.

احساس سنگینی بر روی قفسه سینه مانند وقتی که حس می‌کنید چیزی بر روی سینه شما قرار گرفته است.

کم آوردن نفس، هنگامی که حس می‌کنید نفس کشیدنتان کافی نیست و هوای مناسبی وارد ریه‌های شما نشده است و می خواهید تند تند نفس بکشید.

تنگی نفس و نشانه های آن

در حالت عادی نفس کشیدن شما به‌صورت یک عمل غیر ارادی انجام می‌شود و لازم نیست شما کار پیچیده‌ای را برای آن انجام دهید و به گونه‌ای صورت می‌پذیرد که خیلی از مواقع شما متوجه نفس کشیدن خود نمی‌شوید. زمانی تنگی نفس بروز پیدا می‌کند که شما متوجه این عمل غیر ارادی شوید و درد یا وقفه‌ای توجه شما را به آن جلب کند.

حالت‌های بروز تنگی نفس

یک نوع تنگی نفس وجود دارد که به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و ممکن است طول آن از چند دقیقه تا چند ساعت باشد. این‌گونه تنگی نفس‌ها می‌تواند نشانه ای برای بیماری‌هایی چون حمله آسم، آمبولی ریه، سوراخ شدن ریه و سکته قلبی باشد. هنگام مشاهده اینگونه تنگی نفس هایی باید به سرعت با پزشک متخصص تماس حاصل کنید تا بیمار از نظر سلامت مورد بررسی قرار گیرد.

تنگی نفس‌ حاد که مدت زمان آن از چند ساعت تا چند روز است. علت این‌گونه تنگی نفس‌ها می‌تواند اختلالات دستگاه قلبی عروقی یا ریوی باشد و همچنین حملات آسم اگر خفیف‌تر باشد. در بیماری‌های کرونا ویروس که باعث عفونت در ریه و تجمع مایع در فضای جذب می شود، این‌گونه تنگی نفس‌هایی ایجاد می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای بر این بیماری باشد. حملات قلبی، سکته قلبی و نارسایی‌های قلبی هم می‌توانند به دنبال خود تنگی نفس‌های چندروزه‌ای را داشته باشند.

تنگی نفس و نشانه های آن

تنگی نفس مزمن که بیشتر از چند هفته به طول می‌انجامد. این تنگی نفس‌ علت‌های مختلفی دارد که می‌‌توان به نارسایی‌های قلبی و دیگر اختلالات ریوی اشاره کرد. فیبروز ریه، برونشیت مزمن، چاقی زیاد و انحراف ستون فقرات شدید، می‌توانند از دلایل این نوع تنگی نفس‌های ماندگار باشند.

اگر شما قبل از بروز و شیوع کرونا ویروس هم دچار تنگی نفس می‌شدید باید علائم آن را بررسی یا از طریق تلفن با پزشک خود مشاوره کنید چون ممکن است تنگی نفسی که امروز به آن دچار شده‌اید همان تنگی نفس مزمنی باشد که همیشه همراه با شما بوده است.

نکته های کاربردی در مورد تنگی نفس

اگر به‌صورت ناگهانی و یک د‌فعه دچار تنگی نفسی با شدت بالا شدید، سریعاً از یک پزشک مشاوره بگیرید و اقدامات لازم درمانی را انجام دهید.

در بیشتر موارد هنگامی که در حالت استراحت هستید، تنگی نفس را احساس نمی‌کنید و همراه با فعالیت دچار این حالت می‌شوید. اما در بیماری‌هایی چون کرونا ویروس و بیماری‌های پیش‌رونده دیگری که می‌توانند عوارض تنگی نفس را با خود داشته باشند، خواهید دید که شما حتی در حالت استراحت و یا با فعالیت کم هم می‌توانید عوارض تنگی نفس را مشاهده کنید. حتی ممکن است به جایی برسد که تنگی نفس نگذارد شما کار های روزمره و عادی خود را انجام دهید و یا کوچک‌ترین فعالیتی داشته باشید.

تنگی نفس و نشانه های آن

در بیماری‌هایی چون آسم ممکن است افراد هنگام خواب و با حملات شدید تنفسی از خواب بیدار شوند که می‌‌توان در این مورد به سه بیماری اشاره کرد: آسم، بیماری‌های مزمن ریوی و نارسایی های قلبی. بیمارهای آسمی که قبلاً هم این حملات را تجربه داشته‌اند بهتر است آن را به کرونا ویروس مرتبط ندانند اما اگر هیچ‌گونه ناراحتی های قلبی، آسم و ریوی نداشته‌اید و به این‌گونه حملات تنفسی حتی در طول شب، دچار شدید سریعاً با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

استرس و اضطراب و مشکلات روحی می‌توانند در شما حالتی مانند تنگی نفس ایجاد کنند که حتی می‌تواند مانند تنگی نفس‌های حاد یا مزمن باشد. اصولاً این گونه تنگی نفس را هنگامی مشاهده می‌کنید که استرس شدیدی از شنیدن خبر های ناگوار یا دیدن صحنه‌های ناخوشایند به شما وارد شده است.

این مشکل تنفسی اصولا هنگام خواب از بین می‌رود. در زمان تنگی نفس بر پایه استرس،  نفس کم آورده و مجبورید آه بکشید. هنگامی که دچار  تنگی نفسی بر پایه استرس شدید باید شرایط آرامش را به بدن خود برگردانید اگر تنگی نفس شما رو به بهبود رفت متوجه می شوید این یک تنگی نفس عصبی است و ربطی به بیماری کرونا ویروس یا بیماری‌های دیگر ندارد.

نکته: از دلایل عمده تنگی نفس می‌‌توان به بیماری‌های ویروسی که به ریه آسیب می‌زنند، سوء تغذیه، ضعف عضلانی، کم خونی، آسم، ناراحتی‌های قلبی عروقی و مصرف بالای دخانیات اشاره کرد.

قبل از این‌که تشخیص تنگی نفس مرتبط با کرونا ویروس را بدهید ابتدا با یک پزشک مشورت کرده و شرایط خود و بیماری های قبلی خود را برای او بازگو کنید و تا جایی که ممکن است و شرایط بحرانی نیست، به مراکز درمانی نروید چون ممکن است حدس و گمان شما، شمارا به بیماری کرونا ویروس مبتلا کند!

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
shervin
۱۳۹۹-۰۱-۱۸
پاسخ
0
0
پاسخ
awli boood
مهسا
۱۳۹۹-۰۱-۱۸
پاسخ
0
0
پاسخ
جوری شدم که تا نفسم میگیره فک میکنم کروناست مرسی عالی بود