منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کوتاه قدی و کودکان
کوتاه قدی و کودکان

کوتاه قدی و کودکان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۰۹
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۰۹
در این مقاله میخوانید:

مسایل مربوط و موثر در قد کودکان کدامند؟

ممکن است تحت تاثیر تبلیغاتی که روز به روز رنگارنگ تر و فریبند تر می شوند و به هر طریقی به چشم و گوش ما می خورند، به فکر استفاده از این تبلیغات بیفتیم. برای داشتن قدی بلند تر برای خود و کودکمان استفاده از کفش های خاص و داروهای مکمل را امتحان کنیم. اما بهتر است قبل از انجام هر اقدامی آگاهی خود را در مورد عوامل موثر بر قد بالا ببریم تا آگاهانه با تبلیغاتی که به دست ما می‌رسد، برخورد کنیم و متوجه شویم آیا وعده‌های تبلیغاتی یک دروغ رنگارنگ است یا حقیقتی را با خود دارد؟

 در این مورد با یک داروساز صحبت کردیم و از او خواستیم تا در این زمینه راهنمایی های لازم را برای خوانندگان ما داشته باشند. به عقیده دکتر سالارمند، تمامی تبلیغاتی که به شما وعده بلندی قد را می دهد، یک دروغ است و پس از ۱۸ سالگی هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند قد شما را افزایش دهد.

 ممکن است کودک شما قد کوتاهی داشته باشد و همین باعث دغدغه شما شود که به هر راهکاری چنگ بزنید تا قد او را افزایش دهید مخصوصا اگر میانگین قدی شما و همسرتان در حد بالایی نباشد این استرس و ترس در شما بیشتر می شود. شاید او را مرتب در کلاس های والیبال و بسکتبال ثبت نام کنید و گاهی هم تحت تاثیر تبلیغات دروغین، به او قرص هایی را بخورانید که از اثرات آن بر روی بدن و سلامتی او آگاهی ندارید.

قدکوتاهی در کودکان و مکمل قد

دکتر کاوه سالارمند در این مقاله همراه ما هستند تا از تجربیات ایشان استفاده کنیم. دکتر داروساز می گوید: "بطور میانگین پس از ۱۸ سالگی افزایش قد را شاهد نخواهیم بود. اما در افرادی ممکن است افزایش قد تا ۲۰ سالگی هم ادامه پیدا کند که این بستگی دارد به بسته شدن صفحات استخوانی و پس از اینکه این اتفاق افتاد، تحت تاثیر هیچ دارویی به قد فرد اضافه نمی شود. در نتیجه بهتر است گول تبلیغ های ماهواره و شبکه های مجازی را نخورده و سلامت و پول خود را در این راه از دست ندهید. تهیه دارو باید فقط از داروخانه های معتبر باشد. مردم باید بدانند تنها داروهایی که از نظر علمی و وزارت بهداشت، مجوز های لازم را گرفته باشند در داروخانه یافت می شود و مردم می‌توانند با خیال راحت این داروها را با تجویز پزشک خریداری کنند."

دکتر سالارمند عقیده دارند در قد نهایی هر فرد دو مورد بسیار مهم وجود دارد که مهمترین آن ژنتیک است. در بین افراد مختلف تاثیر ژنتیک بررسی شده و به این نتیجه رسیده اند که در افراد مختلف این تاثیر گذاری متفاوت است اما به طور میانگین ۶۰ تا ۸۰ درصد قد هر فرد را ژنتیک مشخص می کند.

در کنار ژنتیک عوامل دیگری هم بر قد موثر است مانند تغذیه، خواب کافی، تحرک جسمی و فعالیت بدنی، محیط زندگی، شیوه زندگی و آب و هوا.

قدکوتاهی در کودکان

مصرف مکمل ها

 دکتر سالارمند می‌گوید۵۰ درصد رشد قدی تا ۴ سالگی اتفاق می‌افتد، ۳۰% تا ۸ سالگی و ۲۰% باقیمانده تا سن بلوغ یا همان ۱۸ سالگی. در این زمان‌ها رشد قدی اتفاق می افتد و پس از بسته شدن صفحات رشد استخوانی این رشد طولی متوقف می شود. تا قبل از دوران بلوغ، صفحات رشد به شکل غضروفی هستند و استخوان ها می توانند به صورت طولی رشد پیدا کنند اما هنگامی که این شکل غضروفی به استخوانی تبدیل می شود، دیگر به استخوان جایی برای رشد طولی داده نمی شود.

درمان های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند قبل از بسته شدن این صفحات استخوانی توسط پزشک متخصص تجویز و انجام بگیرد که این سن بلوغ را به تاخیر بیندازند و در حقیقت زمان رشد طولی را افزایش دهند. البته این یک درمان بسیار پیچیده است که حتماً باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود اما پس از آن دیگر هیچ مکملی نمی تواند رشد قدی کودک را افزایش دهد.

مکمل هایی که اصولا برای رشد استفاده می شوند عبارتند از:

مکمل های دارای اسید آمینه

ویتامین D و کلسیم

منیزیوم

زینک

فلوئور

فسفر

پزشک می تواند قبل از بلوغ از این مکمل ها برای افزایش قد استفاده کند. دکتر سالارمند درمورد اینکه آیا قبل از بلوغ داروهای هورمونی می توانند قد را افزایش بدهند یا نه؟ می گوید: "هورمون ها نقش اصلی را در افزایش قد دارند این هورمون ها در بدن ترشح شده و باعث رشد می شوند. اگر هورمون رشد در بدن کودک کم باشد، پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد و برای اینکه رشد قدی به حالت عادی خود برگرد،د هورمون رشد را تجویز کند."

داروهایی که باعث قد کوتاهی می شوند

درست است! داروهایی وجود دارند که می توانند باعث قد کوتاهی شوند. هنگامی که افراد به بیماری های خاصی مبتلا می شوند مجبور به استفاده از داروهایی هستند که ممکن است باعث اختلال در عملکرد بدن شوند اما نباید این نکته را فراموش کرد که هر وقت پزشک این دارو را تجویز می کند یعنی از عوارض آن مطلع است اما مطمئنا سود دارو در آن شرایط برای شما بیشتر است.

مصرف بعضی از داروها بصورت طولانی مدت می تواند برای بدن مضر باشد. مثل داروهای کورتون که در سنین رشد می تواند قد را مورد تاثیر قرار دهد اما چیزی که هست شما نمی توانید از مصرف آن دارو سرباز بزنید چون مصرف نکردن آن ضررهای بیشتری برای شما دارد. برای این که جلوی ضرر دارو ها را بگیرید تنها راه این است که تنها با تجویز پزشک و دوز مشخص و مدت درمانی که به شما توصیه می کند، دارو را مصرف کنید.

قدکوتاهی کودکان و نوشابه

نوشابه و قد

 امروزه مصرف نوشابه و کیک بسیار در بین کودکان رواج دارد. دکتر سالارمند می گوید: "طبق تحقیقاتی که در کودکان دوقلوی همسان صورت گرفته به این نتیجه رسیده‌اند که تغذیه می‌تواند نقش بسیار موثری بر روی قد کودک داشته باشد. اثر منفی نوشابه به این صورت است که مانع جذب کلسیم می شود در نتیجه کمبود کلسیم پیش آمده در بدن باعث کوتاه قدی می‌شود. البته نوشیدنی های گازدار خطر ابتلا به پوکی استخوان را هم بالا می برد. در نتیجه توصیه می‌شود که این ماده غذایی را از برنامه تغذیه خود به طور کامل کنار بگذارید."

 دوست خوبی به نام آفتاب

نور آفتاب در افزایش قد ما اثر زیادی دارد. نور آفتاب باعث سنتز ویتامین D می شود. ویتامین D هم باعث جذب کلسیم. برای ساخت و ساز استخوانی، کلسیم یک ماده اولیه است. در نتیجه قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب، تولید ویتامین D را افزایش داده و به دنبال آن جذب کلسیم بیشتر می‌شود و رشد قدی بهتری صورت میگیرد.

ورزش و قد

 چیزی که از طریق علمی ثابت شده ورزش نمی تواند باعث قد بلندی شود اما ورزش باعث محکم شدن توده استخوانی می شود. در انجام ورزش ها یک فشار طبیعی و سالم به استخوان بندی بدن وارد می شود که همین باعث می شود بدن کلسیم مورد نیازش را تأمین کند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری