منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
دندان درد و روزهای قرنطینه
دندان درد و روزهای قرنطینه

دندان درد و روزهای قرنطینه

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۰۹
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۰۹
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

اگر در روزهای کرونایی دندان درد گرفتیم چه کنیم؟

با شیوع کرونا نه تنها زندگی عادی مردم جهان مختل شده است بلکه ترس از رفتن به مراکز درمانی و مطب پزشکان، باعث شده است مردم مجبور به تحمل دردهای غیر اورژانسی شوند. یکی از مهم ترین مراکز درمانی که باید در این روزها برای رفتن به آن احتیاط نشان داد، دندانپزشکی است.

همانطور که در مقالات قبل گفته ایم، رفتن به دندانپزشکی به علت شرایط خاص محیط های دندانپزشکی و ارتباط مستقیم با ترشحات بدن مانند بزاق و خون و ابزارهای تیز و مشترک، مگر در مواقع اورژانسی، بسیار پر خطر است اما از طرف دیگر تمامی ما حداقل یک بار با درد دندان مواجه شده ایم و می دانیم در این درد بسیار آزاردهنده است.

ما در این مقاله به سراغ دکتر علیرضا انصار ایمپلنتولوژیست وجراح دندانپزشک رفته ایم تا در مورد درد دندان و دوران قرنطینه و راهکارهای خانگی تسکین درد، اطلاعات جامعی گرفته و در اختیار شما همراهان مجله پزشکی قرار دهیم.

راه های خانگی تسکین درد دندان در قرنطینه

دکتر انصار می گویند: در این روزها که مردم در قرنطینه خانگی بسر می برند ما روزانه با سوال های زیادی در مورد درد دندان مواجه هستیم. اگر در شرایط عادی به سر می بردیم توصیه اکید ما مراجعه به یک دندانپزشک و معاینه کامل دندان ها برای شناخت علت درد بود.وی ادامه داد: دردها و حساسیت های دندان می تواند به علت مشکلات دندان، لثه و بقیه بافت های دهانی باشد و بهترین راه کاهش درد، برطرف کردن ریشه ای علت درد است.

دکتر انصار در ادامه درمان های خانگی مناسب و تایید شده ای را توصیه کردند.

دندان درد و آنتی بیوتیک

در درد دندان نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرد چون مسکن خوبی برای دردهای دندانی نیست. تنها در زمانی آنتی بیوتیک تجویز می شود که درد دندان همراه با تب و تورم باشد. مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک می تواند هم بدن را ضعیف کند و هم باعث رشد باکتری ها را قویتر کند.

راه های خانگی تسکین درد دندان در قرنطینه

دندان درد و میخک

یکی از بهترین راه های سنتی برای درد دندان استفاده از روغن میخک یا تیکه هایی از میخک است. میخک می تواند اعصاب دندان را بی حس کرده و درد را تسکین بخشد. میخک یک ماده شیمیایی به نام اوژنول دارد. اوژنول یک بی حس کننده ای است که اثر دهی خوبی در نواحی دهان و دندان دارد.

طریقه مصرف

دو یا سه قطره روغن میخک را بر روی یک پنبه تمیز یا گاز استریل ریخته و آن را بر روی ناحیه یا دندانی که درد می کند، قرار دهید. هیچگاه روغن میخک را در دهان قرقره نکنید و دقیقا به همین شکل از آن برای تسکین درد دندان استفاده کنید.

دندان درد و محلول نمکی

محلول نمکی بسار ساده تهیه می شود و در دسترس همه قرار دارد. محلول نمکی یک مایع ضدعفونی کننده بسیار قوی است و برای تسکین دردهایی با منشا عفونت و باکتریایی توصیه می شود. محلول نمکی در تسکین دردهای حساسیتی دندان هم بسیار موثر است.

طریقه مصرف

مقدار ۱/۲ قاشق چای‌خوری نمک را درون یک فنجان آب بریزید، بهتر است نمک شما بدون ید و فاقد مواد نگه دارنده باشد، سپس محلول بدست آمده را به مدت یک دقیقه داخل مایکروفر یا قوری قرار دهید تا خوب گرم شود و بعد از ولرم شدن آن را غرغره کنید.

راه های خانگی تسکین درد دندان در قرنطینه

دندان درد و نعناع

نعنا می تواند با بوی خوبی که دارد دهان شما را خوش بو کند و علاوه بر آن خاصیت بی حس کنندگی نعنا می تواند در دردهای دندانی موثر باشد. نعنا می تواند بعنوان یک مسکن و آرامبخش عمل کند.

طریقه مصرف

مقداری نعنا را در آب جوش بریزید تا کامل دم بکشد و بعد از ولرم شدن محلول آن را صاف کرده و غرغره نمایید.

دندان درد و دیفین هیدرامین

اگر درد دندان در نواحی اطرافی دندان مثل لثه یا بر اثر تورم بوجود آمده باشد، شربت دیفین هیدرامین می تواند کمک کننده خوبی برای تسکین این قبیل دردها باشد. شما می توانید شربت دیفین هیدرامین که از دسته آنتی هیستامین ها است را روزی دو یا سه بار به مدت ۴ دقیقه در دهان غرغره کرده و سپس آن را بیرون بریزید.

راه های خانگی تسکین درد دندان در قرنطینه

داروهای شیمیایی در درد دندان

اگر راه های خانگی برای درد دندان موثر نبود می توانید از مسکن های خانواده ایبوبروفن ها استفاده کنید مانند ژلوفن یا ادویل. البته این روزها توصیه می شود که از مصرف ایبوبروفن ها بپرهیزید و می توان در این دوران استامینوفن را جایگزین مسکن های دیگر قرار داد.

حرف آخر

بهتر است در شرایط قرنطینه که دسترسی به دندانپزشک سخت تر از شرایط عادی است، بیشتر به بهداشت دهان و دندان توجه نشان دهید و از مصرف موادی که باعث پوسیدگی دندان می شوند، مانند شیرینیحات و نوشابه های گازدار و.. خودداری کنید، روزی سه بار مسواک بزنید و نخ دندان را از یاد نبرید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
شکری
۱۳۹۹-۰۱-۱۱
پاسخ
0
0
پاسخ
عالی و مفید. سپاس از شما بزرگواران
علیزاده
۱۳۹۹-۰۱-۱۲
پاسخ
0
0
پاسخ
دندان من پرشده ولی خیلی درد میکند افتنده چه کار کنم آرام شود؟
Ahmadvabd
۱۳۹۹-۰۱-۱۳
پاسخ
0
0
پاسخ
Tashkor Ahaye Doktor. Aali bood.
علی از اردل
۱۳۹۹-۰۱-۱۵
پاسخ
0
0
پاسخ
عادی بود
seyedi
۱۳۹۹-۰۱-۱۶
پاسخ
0
0
پاسخ
سلام لثه من خیلی قرمز شده و تورم هم داره مشکل چی هست و باید چه کار کنم؟
سیما احمدی
۱۳۹۹-۰۱-۱۷
پاسخ
0
0
پاسخ
ممنونم از اطلاعات ارزشمندتون پسر من سندروم داون است و ۱۲ ساله است دهانش بو میده و چند وقتیه دندون قرچه میکنه زیاد الان هم گلویش درد میکنه نمیدونم چکارش کنم لطفا منو راهنمایی کنید یکبار انتی بیوتیک دادم خورد خ ب شد دوباره شدت گرفت
داغ‌ترین برچسب‌ها