منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
باورهای اشتباه دوران شیردهی
باورهای اشتباه دوران شیردهی

باورهای اشتباه دوران شیردهی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۷-۰۸-۰۷
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۱۱-۱۳
در این مقاله میخوانید:

پس از دوارن طولانی و سخت بارداری و پشت سرگذاشتن زایمان، نوبت به دوره ی شیردهی می رسد و اینبار کودکی که بسیار برای شما عزیز است، شما را همراهی می کند. سختی این دوران با همین همراهی شیرین، آسان تر می شود. کودکی که همه ی وجودش بستگی به مادر دارد و این وابستگی وظایفی را برای مادر بوجود می آورد. گاهی باورهای غلط سلامت کودک را تهدید می کند و مادر باید آگاهانه با این باورهای غلط مقابله کند. در این مطلب به تعدادی از این باورهای اشتباه می پردازیم.


گریه ی نوزاد نشان دهنده ی گرسنگی اوست!

گریه ی نوزاد همیشه نشانه ی گرسنگی او نیست. اگر نوزاد گریه می کند و با شیرخوردن و مکیدن پستان مادر آرام می شود دلیل دیگری هم جز گرسنگی دارد؛ آرامش! بله گاهی کودک درد دارد و یا چیزی باعث اضطراب او شده است که مکیدن می تواند آرامش کند و این اشتیاق به مکیدن باعث این باور غلط می شود که گریه ی نوزاد نشانه ی گرسنگی است و با شیر دادن های مداوم به نوزاد، گوارش او دچار مشکل می شود.

وقتی نوزاد شیر نمی خورد یعنی سیر است!

در هفته های اول تولد، نوزاد همه ی نیازهای خود را به شما اعلام نمی کند و اگر در ساعت های طولانی برای خوردن شیر، واکنش نشان ندهد و مادر به او شیر ندهد، نوزاد دچار افت قند می شود. فاصله ی زمانی دو ساعت را برای شیردادن در نظر بگیرید و اگر دو ساعت گذشته و نوزاد شما شیر کافی نخورده کف دست و چانه او را ماساژ دهید تا او را ترغیب به مکیدن و شیرخوردن بکنید.

مشارکت ندادن همسر در شیردهی

پدر باید از همان روزهای اول در کنار مادر و نوزاد قرار گیرد تا رابطه های اولیه به خوبی شکل گیرد. مادرهایی که مشکلات شیردهی را از همسران خود پنهان می کنند مادران خسته تری هستند! پدر می تواند نوزاد را در آغوش گرفته تا مادر آماده ی شیردهی شود و با نوازش کردن نوزاد و مادر آن ها را همراهی کند.

پرهیز غذایی در شیردهی لازم نیست!

اگر نوزاد به ماده ی غذایی حساسیت داشته باشد این حساسیت از شیرمادر هم قابل انتقال است و مادر نباید آن ماده ی غذایی را استفاده کند. عده ای بر این باورند اگر به حساسیت های کودک توجهی نشود کم کم بدنش به آن ماده ی غذایی عادت می کند و این یک اشتباه بزرگ است. بهتر است آلرژی های نوزادتان را با کمک متخصص شناسایی کرده و از مصرف مواد حساسیت زا اجتناب کنید.

اصرار به حفظ یک وضعیت مشخص

برای شیردادن هیچ وضعیت مشخص و واحدی وجود ندارد. شما می توانید شیردادن را در اشکال مختلف داشته باشید و هر روز ممکن است مادر و نوزاد در یک شکل، راحتی بیشتری داشته باشند. اگر دو هفته به یک شکل به نوزاد خود شیر دهید، نوزاد به همان شکل عادت می کند. می توانید بارها شکل شیردادن را بنا بر راحتی خود و نوزاد تغییر دهید.

شیری که در سینه می ماند فاسد می شود!

اگر بر اثر هر دلیلی، یک روز نوزادتان شیر کمتری خورد و سینه های شما پر شیر ماند، این شیر فاسد نیست و هرگاه نوزادتان احساس گرسنگی کرد می توانید شیر جمع شده در سینه را به کودکتان بدهید. تجمع شیر در سینه باعث درد مادر می شود و بهتر است اگر نوزاد نمی تواند آن را بخورد به وسیله ای بیرون آورده شود تا درد سینه ی شما کاهش پیدا کند.


سینه های خود را قبل از شیردادن با صابون بشویید!

روزی یک بار دوش گرفتن و با آب یا دستمال مرطوب سینه را تمیز کردن کافی است و نباید هربار از صابون استفاده کرد چون باعث خشکی پوست و ترک خوردگی آن می شود و در هنگام شیر دادن زخم شده و درد زیادی را برای مادر به دنبال می آورد.

با بغل کردن نوزاد او را لوس و بغلی نکنید!

نوزاد از همان بدو تولد نیاز به محبت و حمایت والدین دارد و نه تنها اینکار باعث لوس شدن او نمی شود بلکه رشد بهتری را برای نوزاد به ارمغان می آورد و از بیمار شدن او جلوگیری می کند. پس در ماه های اول بدون ترس از لوس شدن نوزاد او را در آغوش بگیرید.


 غذا خوردن بهتر از شیر خوردن است!

بعد از ۴ ماه با دستور پزشک متخصص غذا دادن به نوزاد شروع می شود و ممکن است اشتیاق نوزاد به غذا زیاد باشد اما نباید شیردهی فراموش شودتغذیه ی اصلی نوزاد در ۶ ماه اول شیرمادر است اما تا ۲۴ ماهگی باید همراه با غذاهای دیگر استفاده شود و تا دو ساگی هرگز از برنامه ی غذایی کودک حذف نشود.

بهترین انتخاب شیر مادر است!

بهترین تغذیه برای سلامت نوزاد شیر مادر است اما اگر شیر دادن به مادر یا نوزاد آسیبی وارد می کند باید متوقف شود و جایگزین دیگری انتخاب شود. شیر مادر بسیار پرفایده است اما تا زمانی که خطری برای سلامت مادر یا نوزاد در میان نباشد. پس اصرار بر شیر مادر با هرشرایطی را نداشته باشید.

شیر شما کافی نیست!

سایز سینه ی شما ارتباطی به میزان شیر تولید شده ندارد و اگر اطرافیان کوچک بودن سینه را بهانه کرده تا به نوزاد شیرخشک دهند، زیر بار نرفته و تا زمانی که رشد کودک مشکلی ندارد می توانید به شیردادن از سینه های خود ادامه دهید. در روزهای اول میزان شیر کم حجم است که با مکیدن های مداوم نوزاد این مشکل برطرف می شود.

برجستگی های روی سینه نشانه  ی شیر حبس شده است

این دیدگاه حالت خوشبینانه است و می تواند درست باشد اما نباید برجستگی ها را نادیده گرفت و اگر مدتی ادامه پیدا کرد ممکن است کیست یا حتی توده ی سرطانی باشد که بهتر است هرچه سریعتر توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

منبع: motherandchildhealth
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری