منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
HIV و دوران شیردهی
HIV و دوران شیردهی

HIV و دوران شیردهی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۰۳
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۰۳
در این مقاله میخوانید:

آیا مادری مبتلا HIV به می تواند به کودک خود شیر بدهد؟

طبق گزارشی که از وزارت بهداشت تهیه کرده ایم در این مقاله می خواهیم شما را با چگونگی شیردهی مادران مبتلا به HIV یا همان ایدز به کودکانشان، آشنا کنیم. رئیس اداره وزارت بهداشت به صورت کامل شرح دادند که چگونه می توان از انتقال ویروس HIV به فرزند هنگام شیردهی جلوگیری کرد. دکتر عباس صداقت گفتند همانطور که می دانید ویروس HIV متاسفانه امروزه مادران زیادی را مبتلا کرده است و یکی از دغدغه های موجود، پیشگیری از انتقال این بیماری به نوزاد هنگام شیردهی است.

کشورهای زیادی در اجلاس های سازمان ملل هم پیمان شده اند که تمامی توانایی و امکانات خود را بکار برند تا انتقال HIV از مادر به جنین و کودک منتقل نشود.

 

مراحل. انتقال HIV از مادر به نوزاد

 به گفته دکتر عباس صداقت انتقال HIV در سه مرحله رخ می دهد:

  •  در دوران بارداری

  • در هنگام زایمان

  • در دوران شیردهی

زنانی که همسرانی با رفتارهای پرخطر دارند، یا تحت شرایط کاری در معرض مبتلا شدن به HIV قرار دارند، مانند افراد تزریقی، افرادی که مدت ها در زندان بوده اند، افرادی که رابطه های پرخطر جنسی دارند و پرسنل بیمارستانی در اتاق عمل، آزمایشگاه های تشخیص اعتیاد و… بهتر است قبل از بارداری و حتی تصمیم گرفتن به بارداری، حتماً تحت مشاوره و آزمایش قرار بگیرند و پس از انجام تست های مشخص، با همراهی مشاور مربوطه اقدام به بارداری نمایند.

 اگر مادری باردار است و تحت شرایطی احساس می کند به بیماری HIV مبتلا شده است، بهتر است جهت مشخص شدن این موضوع و شروع درمانهای پیشگیری به منظور جلوگیری از انتقال ویروس به جنین، به مراکز بیماری های رفتاری مراجعه و تحت درمان قرار گیرد.

HIV و دوران شیردهی

سزارین

صداقت در مورد نوع زایمان مادرانی که مبتلا به HIV هستند می‌گوید ما به این مادران توصیه می کنیم که حتما کودک خود را از طریق سزارین به دنیا بیاورند تا خطر ابتلای کودک به HIV کمتر شود. در بیشتر مناطق ایران برای مادران مبتلا به ویروس HIV خدمات زایمان سزارین بصورت مجانی انجام می گیرد. صداقت می‌گوید از آنجایی که ایران در مورد خدمات سلامت، کشوری بسیار موفق بوده است می‌تواند این خدمات را در سطوح مختلف به هموطنان ارائه کند.

صداقت اعلام کرد در شرایط خاص مانند مبتلا بودن مادر به HIV مادر می تواند از تغذیه رایگان نوزاد با شیر خشک استفاده کند که توسط مراکز درمانی در اختیار مادر قرار داده می شود. بهتر است مادری که مبتلا به HIV است کودک خود را با شیر خود تغذیه نکند و به مراکز خاص مراجعه و از خدمات مجانی که در اختیار او می گذارند، استفاده کند و فرزند خود را با شیر های مصنوعی یا شیر خشک تغذیه کند. صداقت می گوید شیر های مصنوعی هم چون شیرخشک توسط نظام سلامت به طور رایگان در اختیار چنین مادرانی قرار داده می‌شود.

هنگامی که مادر در همان اوایل بارداری متوجه بیماری خود شود و به مرکز های مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرد، با داروهای مشخص تجویزی می توان خطر ابتلای جنین به ویروس HIV را تا درصد بالایی از بین برد. اما اگر مادر به این مراکز مراجعه نکند، بیماری خود را مخفی نماید یا اینکه داروها را به طور مرتب و به درستی مصرف نکند، ما با نوزادی مواجه خواهیم شد که قبل از این که رفتار پرخطری داشته باشد، مبتلا به بیماری HIV است.

یکی از دغدغه های وزارت بهداشت کنترل این بیماری به علت بار روحی روانی بسیار منفی و بالای این بیماری بر خانواده و جامعه و دیگری هزینه‌های سنگینی است که هر بیمار می تواند، به اقتصاد جامعه وارد کند. اگر کودک نوزادی از همان ابتدای تولد به بیماری HIV مبتلا باشد درمان کردن و مدیریت این بیماری بسیار سخت می شود.

HIV و دوران شیردهی

امکان شیردهی در صورت ابتلا به HIV

به طور کلی تمامی کارشناسان و متخصصین برجسته با شیردهی مادر مبتلا به HIV به نوزاد خود مخالف هستند زیرا احتمال انتقال ویروس به نوزاد بسیار زیاد است. حتی مادرانی که تحت درمان قرار گرفته اند و میزان این ویروس در بدن آنها پایین آمده است، باز هم به راحتی HIV را به نوزاد خود منتقل می کنند. به جز آن داروهایی که مادر برای درمان استفاده می کند، به نوزاد منتقل شده و می‌تواند اثرات سویی برای او داشته باشد. البته اینکه این دارو ها تا چه حد می توانند برای نوزاد خطر آفرین باشند هنوز بطور کامل بررسی نشده است.

مادرانی هستند که برای پنهان کردن بیماری خود به نوزادشان شیر می‌دهند و این اشتباه بسیار بزرگی است. شما می توانید اگر دوست ندارید بیماریتان آشکار شود، با همکاری پزشک خود، اطرافیان را متقاعد نمایید که شیر شما مناسب نوزاد نیست یا اینکه دور از چشم دیگران کودک نوزاد خود را تغذیه کنید.

مادری که مبتلا به HIV است از لحاظ روحی و جسمی می تواند به آسیب‌های شدیدی دچار شود. در نتیجه بهتر است حتماً افراد نزدیکی او را همراهی کنند و اگر چنین فردی در خانواده او قرار ندارد از مشاورین حرفه ای در مورد این بیماری کمک بگیرد تا بتواند هم بیماری خود را مدیریت کند و هم نوزاد خود را بزرگ کند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری