منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
چگونه با نوجوان خود رفتار کنیم؟
چگونه با نوجوان خود رفتار کنیم؟

چگونه با نوجوان خود رفتار کنیم؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۰۲
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۱-۰۲
در این مقاله میخوانید:

رفتار اشتباه با نوجوان ممنوع!

 نوجوان در زمان گذشتن از کودکی و ورود به دنیای بزرگسالی، چند سالی را در سردرگمی و آشفتگی فکری می ماند. همان کودک دیروز که در بیشتر کارها به شما احتیاج داشت و می توانستید به راحتی نظرات خود را به او بقبولانید امروز یک نوجوان است که نسبت به دوران کودکی کم تحمل تر، سازش ناپذیر تر و بسیار حساس تر شده است. شبیه بمبی که ممکن است هر آن ضامنش کشیده شود.

باید با او بسیار محتاطانه رفتار کرد. این دوران می تواند جوانان ما را بسازد. یک جوان پر توان با اعتماد به نفس بالا یا یک جوانی با خشم های فروخورده و اعتماد به نفسی پایین. والدین باید بتوانند در این دوران که بزرگترین تغییرات جسمی، روحی و اخلاقی نوجوان شکل می گیرد بهترین مهارت های رفتاری خود را بکار گیرند.

 جالب است بدانید که نوجوان بسیاری از مواقع تحمل شما و صبوری تان را با نافرمانی های زیاد و خواسته‌های غیرمنطقی اش می سنجد. از تمام خطوط قرمز شما رد می شود و به قوانینتان بی اعتنایی می کند. اما چیزی که انکارناپذیر است این است که همچنان فرزند شماست و به بودن، حمایت کردن و همراهی کردن شما احتیاج دارد. در این مقاله می خواهیم با هم چند رفتار نادرست والدین را در این دوران بررسی کنیم و طبق نظر مشاور، روش های درست را پیشنهاد دهیم.

رفتار درست با نوجوان

 گمانه‌های منفی نزنید

 به عقیده دکتر ریچارد لرنر مدیر موسسه تحقیقات روانشناسی نوجوانان، تعدادی از والدین هنگامی که کودک آنها وارد نوجوانی می شود آن را یک شرایط بحرانی در نظر می گیرند اما برای بهبود آن تلاشی نمی‌کنند. در این دوران فرزندشان را به چشم. یک یاغی مهار نشدنی می بینند و اگر به همین شیوه نامناسب جلو بروند، رابطه آنها هر روز سردتر شده و به گونه ای می شود که در کنار هم بدون هیچ احساس خوب و رضایتی به زندگی ادامه می دهند.

در این جور مواقع فرزند شما احساس می کند تا هنگامی که بر طبق نظر شما و قوانین شما پیش می رود، فرزند خوب شماست و به محض اینکه خلاف نظر شما عمل کند دیگر او را نمی خواهید. بر طبق نظر محققان اگر به صورت مداوم در مورد آینده فرزند خود نظرات منفی دهید، فرزند شما ممکن است به سمت رفتارهای پرخطر کشیده شود.

چه کنیم؟

 بهتر است علاقه مندی های فرزند خود را بشناسید. ممکن است علاقه‌مندی‌های او با دیدگاه شما متفاوت باشد و آنها را قبول نداشته باشید اما با شناختن موارد مورد علاقه فرزند خود می توانید راه ارتباطی دوستانه ای با او پیدا کنید و حتی می توانید از او چیزهایی تازه یاد بگیرید.

بیش از حد به دنبال کتابهای تربیتی نباشید

 گاهی والدین فکر می‌کنند در کوچکترین موردی باید به مشاور و کتابهای تربیتی مراجعه کنند. سعی می کنند هر چه را که روانشناس به آنها می گوید یا در کتاب ها می خوانند، مو به مو در زندگی خود و روابط با افراد خانواده پیاده کنند. ما نمی خواهیم بگوییم که خواندن این کتاب ها درست نیست بلکه می توان در این کتاب ها توصیه های بسیار خوبی را پیدا کرد اما فراموش نکنید ممکن است سبک تربیتی شما و رفتاری شما با اینگونه کتاب ها متفاوت باشد. شاید اگر رفتار خود را کمی بهبود ببخشید بهترین نتیجه را بگیرید.

نباید هنگام خواندن چنین کتاب‌هایی اگر مغایرتی در رفتارهای تربیتی خود و نوشته های کتاب پیدا کردید، مضطرب شوید و فکر کنید بدترین راه ها را انتخاب کرده‌اید. گاهی تجربه های شخصی شما با توجه به نوع زندگی، فرهنگ و جامعه شما اگر کمی اصلاح شود، بهترین نوع تربیتی برای فرزند شما است.

رفتار درست با نوجوان

توصیه چیست؟

 بهتر است در کنار استفاده از مشاوران متخصص و خواندن کتاب های توصیه شده از تجربیات خودتان هم غافل نشوید. همه گزینه ها را با هم جمع کنید و سپس با اندیشه و تفکر بهترین راه را انتخاب کنید.

به مواردی که بی ارزش تر هستند گیر ندهید!

در این دوران شاید که نوجوانان به سمت مدل های فشن برود و دوست داشته باشد ظاهر خود را شبیه آنها کند که والدین این طرز پوشیدن لباس پ یا مدل موها را نپسندند یا حتی پوشش دوستان و همنشینان نوجوان خود را قبول نداشته باشند. بهتر است در واقع به عنوان یک فرد سوم نگاهی از بالا به این شرایط داشته باشید. به طور کلی آن را بررسی کنید. اگر متوجه شدید با این خواسته های نوجوان، فرزند شما در معرض خطر خاصی قرار نمی‌گیرد، بگذارید تا انتخاب هایش بیشتر شوند و به او کمی آزادی عمل بدهید.

در این شرایط بهتر است نوجوان بتواند خودش نتیجه اعمالش را ببیند. والدین دوست ندارند فرزند آنها در شرایط بحرانی قرار بگیرد، درد بکشد، ناامیدی را احساس کند و شکست بخورد به همین دلیل همیشه مراقبت های پیشگیرانه در قبال فرزندشان دارند. اما باید بدانید این گونه محافظت های بی رویه، فرزند شما را از واقعیت ها دور می کند و فرصت های بسیار خوب یادگیری و خلاقیت را از آنها می‌گیرد.

پیشنهاد چیست؟

 بهتر است گاهی در شرایطی که می دانید فرزند شما دچار صدمات جدی نمی شود، کمی کمرنگ تر شوید و بگذارید فرزندتان خودش شرایط را سنجیده و تصمیم بگیرد. مطمئن باشید بعد از هر شکست تصمیم گیری های او عاقلانه تر خواهد شد و در کنار آن نحوه برخورد با شکست را آموزش می‌بیند.

رفتار درست با نوجوان

 مسائل بزرگ را نادیده نگیرید

اگر به بعضی از رفتارهای نوجوان خود شک کردید مثلاً از خود رفتاری نشان داد که شما حس کردید ممکن است مواد مخدر مصرف می کند یا دوستان ناسالمی دارد، این جور مواقع نباید خود را کنار بکشید و یا مشکل را نادیده بگیرید و وقتی مشکل ها بزرگ تر شد اینبار ندانید که چه عکس العملی باید نشان دهید.

 در نوجوانی والدین باید بتوانند رابطه بسیار صمیمانه‌ای با فرزند خود برقرار کنند. باید مراقب او باشند و از کار ها، رفتارها و دوستان او باخبر باشند. رفتارهایش را زیر نظر داشته باشند و به تغییراتی که در آنها ایجاد می شود حساس شوند و نگذارند اتفاقی بیفتد که دیگر قادر به درست کردن آن نباشند. با دیدن هر چیز مشکوکی در وسایل نوجوان خود مراقبت خود را بیشتر کرده و هوشیاریتان را بالا ببرید. مصرف مواد مخدر در دوران نوجوانی بسیار شایع شده است و دوستان اصولاً مشوقان اصلی مصرف مواد هستند پس حواستان به همه تغییرات نوجوانتان باشد.

راهکار چیست؟

در سختگیری افراط و تفریط نکنید. گاهی والدین حس می کنند باید مرتب مراقب نوجوان خود باشند و با هر اشتباهی که می کند او را به باد سرزنش بگیرند و بعضی دیگر فکر میکنند برای اینکه نوجوان از آنها دلزده یا فراری نشود باید روی تمام اشتباهات او سرپوش گذاشته و آنها را نادیده بگیرند.

ما در اینجا به شما توصیه می کنیم دست از هر دوی این راه ها بردارید. شما نمی توانید تنها به او آزادی دهید و قوانین خود را فراموش کنید بلکه باید بین آزادی هایی که به او می دهید و قوانین خودتان یک تعادل ایجاد کنید. اگر سختگیری‌های شما بسیار زیاد باشد، در آینده جوانی را خواهید داشت که نمی تواند مشکلات را به تنهایی حل کند و در زندگی خود مدیریت خوبی داشته باشد چون همیشه شما تصمیم گرفته اید و همیشه قوانین را مشخص کرده‌اید. برای فرزندتان یک سری خطوط قرمز مشخص و قوانین روشنی را که همشخص کنید. با روشی درست ارزش‌ها را به نوجوان خود آموزش دهید. درست است که نوجوانتان وانمود می‌کند دوست ندارد کنار شما وقت بگذراند اما حقیقت به غیر از این است و او در این فزمان بیشتر از هر سن دیگری به شما نیاز دارد.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری