منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
خودکشی در نوجوانان
خودکشی در نوجوانان

خودکشی در نوجوانان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۹
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۹
در این مقاله میخوانید:

میل به خودکشی در نوجوانان و راه های مقابله با آن

 خودکشی یک تصمیم است که فرد توسط آن داوطلبانه انتهای زندگی خود را انتخاب می کند. خودکشی یک تعریف چند جانبه دارد که به طور کلی اقدامات فرد را برای مرگی خودخواسته، نشان می دهد. ما در این مقاله می‌خواهیم به خودکشی در میان نوجوانان و عوامل موثر بر آن بپردازیم.

عوامل شخصی نوجوان برای خودکشی

طبق گزارشات آماری، خودکشی در بین دختران نوجوانان بیشتر از پسران است اما خودکشی در پسران بیشتر منجر به مرگ می شود. دلیل خودکشی در پسران و دختران نوجوان متفاوت است. دلایل در پسران بیشتر جنبه بیرونی دارد مانند: کمبود توجه، اختلالات تکانشی، مصرف مواد، رفتارهای خشونت آمیز و بیش فعالی.

علت خودکشی در دختران بیشتر درونیست مانند: اختلال دوقطبی، استرس، اضطراب و افسردگی.

نوجوان وقتی تصمیم به خودکشی می‌گیرد که مشکلات و مسائلی، توانایی پردازش و تصمیم گیری او را مختل کنند. احساسات درهم ریخته و شدیدی چون سردرگمی، عدم اطمینان، فشارهای شدید خانواده و مدرسه و عوامل دیگر می توانند نوجوان را به سمت تصمیمی اشتباه سوق دهند.

میل به خودکشی در نوجوان

عوامل محیطی موثر در خودکشی نوجوان

نوجوانانی بیشتر به سمت خودکشی می روند که در خانواده هایی با روابط عاطفی کمرنگ و سردی زندگی می کنند. خانواده هایی که فرزند خود را به راحتی تحقیر و سرزنش می کنند ناخودآگاه باعث قطع احساس عاطفی و دلبستگی نوجوان شده و فرزند خود را به سمت خودکشی متمایل می کنند.

اگر در خانواده ای سابقه خودکشی وجود داشته باشد و یا به صورت ژنتیکی افسردگی منتقل شده باشد، احتمال تمایل ذهنی نوجوان به سمت خودکشی، بیشتر می شود. مشکلات زیاد بین والدین و طلاق آنها باعث می‌شود نتوانند نیازهای عاطفی فرزند خود را مخصوصاً در سن نوجوانی برطرف کنند و روابط بین آنها گسسته می شود در نتیجه نوجوان به فکر پایان دادن به این مسیر بدون همراه و ترس آور می افتد.

مدرسه مانند خانه بسیار در این زمینه اهمیت دارد. اگر در مدرسه فشارها بیش از حد و اندازه شود و سختگیری ها بالا باشد و کنترلی بر روی گروه های نوجوانان نباشد، می تواند یکی از دلایل سوق نوجوان به سمت خودکشی شود. دنیای مجازی، اینترنت و خبرهایی در مورد خودکشی افراد مشهور، صحبت از خودکشی به صورتعادی و معمولی و حتی بزرگ جلوه دادن آن، تمایل نوجوان را برای خودکشی بیشتر می کند.

میل به خودکشی در نوجوان

عوامل روانی خودکشی نوجوان

اگر نوجوان یک سانحه جسمی یا روحی ناخوشایندی را گذرانده باشد، مانند: آزار دیدن جدی، مزاحمت های شدید، صحنه های وحشتناک، درگیری های مداوم، تصادف و تجار جنسی، باعث استرس های شدید و اضطراب و افسردگی در نوجوانان می شوند این اختلالات روانی می توانند ذهنیت نوجوان را به سمت فرار از این شرایط سخت کشیده و آسانترین راه را انتخاب کنند، "خاتمه دادن به این زندگی".

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین عوامل میل نوجوان به سمت خودکشی، افسردگی است. بهتر است علامتهای آن را بشناسیم تا اگر نوجوان ما رفتاری مطابق با این علامت ها نشان داد، به فکر چاره جویی باشیم.

برهم خوردن نظم خوراک و اختلال در خواب

گریه های شدید ناگهانی و حتی بی دلیل

بی علاقگی نسبت به هر چیزی حتی چیزهایی که قبلاً به آن علاقه داشته است

جدا شدن از گروه همسالان و انتخاب تنهایی

استفاده از مواد مخدر و دخانیات

بی توجهی به بهداشت شخصی

ظاهر شدن دردهای جسمانی زیاد مانند سردرد

احساس بی حالی و خستگی

بی تفاوتی نسبت به احساس دیگران

سیاه نمایی مشکلات و بزرگ کردن شکستهای خود

میل به خودکشی در نوجوان

پیشگیری از تفکر به خودکشی

 برای پیشگیری از این امر مهم که می تواند نوجوان را به طور کامل از بین ببرد، اولین راه بیرون آوردن نوجوان از تنهایی و انزوا است سپس کمک به تغییر شرایط و دور شدن نوجوانان از افسردگی مانند تعیین یک هدف جالب توجه برای نوجوان و ایجاد انگیزه و شور و شوق.

والدینی که بتوانند با آگاهی و درایت خود، رابطه صمیمانه ای با نوجوان برقرار کنند، در این موارد خطر کمتری نوجوان آنها را تهدید می کند. نوجوانی که بتواند با والدین خود رابطه خوبی برقرار کند، به او آرامش روانی تزریق می شود و امید به زندگی فعالیت هایش را تحت شعاع قرار می دهد.

والدین قبل از ورود نوجوان به این دوران باید در مورد آن بیشتر بدانند تا بتوانند نوجوان خود را درک کنند. هنگامی که پدر و مادر بتوانند به راحتی با نوجوان خود در مورد مسائل جنس مخالف، تمایلات جنسی و ارضای خود، سردرگمی ها و تغییرات این دوران، صحبت کنند، او می‌تواند از این سردرگمی های دوران نوجوانی راحت تر عبور کند.

مدرسه نقش مهمی در انتقال آگاهی های لازم به نوجوان را دارد. خوب است که نوجوان توسط مدرسه آموزش های لازم را در موارد رفتارهای پرخطر ببیند. اگر نوجوان در مورد خودکشی، اثرات و آن اتفاقاتی که بعد از آن برای خود و خانواده‌اش می‌افتد، بیشتر بداند، کمتراز روی ناآگاهی این راه را انتخاب می کند.

توجه: نوجوانی که دوستان خشن با رفتارهای ناسالم، دارد بیشتر از نوجوانان دیگر در معرض آسیب قرار می گیرد.

 تهدیدهای نوجوان به خودکشی

تهدیدهای مستقیم نوجوان مانند "دلم هیچکس را نمی خواهد"، "کاش میشد از این زندگی راحت شوم"، "دلم میخواهد دیگر اینجا نباشم"

جمله هایی چون "دوست دارم بدونم بعد من چه اتفاقی میوفته"، "من قرار نیست خیلی زنده بمونم"

کنار گذاشتن و حتی نابود کردن وسایلی که برای نوجوان ارزشمند بوده است.

شادی های غلو گونه بعد از افسردگی.

ابراز تفکراتی که واقعی به نظر نمی رسند.

میل به خودکشی در نوجوان

راهکارهای مقابله با تهدید به خودکشی

 این جریان نمی تواند یک شوخی باشد. روانشناسان و متخصصین در این زمینه هشدار می دهند که حتی صحبت های گاه به گاه نوجوان در مورد خودکشی را جدی بگیرید. صحبت در مورد پس از مرگ، تهدید های مستقیم یا غیرمستقیم به پایان زندگی یک زنگ خطر هستند.

در ابتدا باید روابطمان را با او ترمیم ببخشیم و سعی کنیم جوّی صمیمانه را برقرار کنیم. هنگامی که نوجوان بتواند به آرامش روانی برسد، بهتر می تواند بر تفکرات و تصمیم گیری های خود مدیریت داشته باشد.

به دوستان صمیمی نوجوانان خود بسیار اهمیت دهیم و آنها را بطور کامل بشناسیم و اگر در آنها افسردگی، خشونت و یا رفتار پرخطری را مشاهده کردیم، با درایت او را از نوجوان خود دور کنیم.

سعی کنید در نوجوان خود نسبت به خانواده دلبستگی ایجاد کنید.

مسئله خودکشی در نوجوانان را نمی‌توان شوخی گرفت چون آمار زیادی در این زمینه گزارش شده است و این نشان می دهد که خطر شدیدتر از تصور ما، نوجوانان را تهدید می کند. کوچک‌ترین اشتباه از طرف والدین می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را در تفکرات و روان نوجوان بگذارد.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری