منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
بیماری های واگیر مانند کرونا
بیماری های واگیر مانند کرونا

بیماری های واگیر مانند کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۸
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۸
در این مقاله میخوانید:

بیماری های واگیر و درمان آن ها

یکی از دغدغه های وزارت بهداشت، بیماری‌های واگیر هستند که همیشه سلامت جامعه را تهدید می‌کنند. علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است و به دستاوردهای چشمگیری رسیده اند اما همچنان این بیماری ها سلامت جوامع بشری را تهدید می کنند.

سیستم ایمنی بدن هر فرد بهترین همراه برای مقابله با بیماری های واگیر است اما چون این بیماری ها به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند، کنترل کردن آن بسیار سخت است و در نتیجه سیستم ایمنی بدن هم وقتی چند بار در معرض این بیماری ها قرار بگیرد، ضعیف‌تر می‌شود.

بیماری های واگیردار به سرعت پخش می‌شوند و افرادی که نکات بهداشتی فردی را رعایت نمی کنند در این زمینه مهره های خطرناک به شمار می آیند. در این مقاله می خواهیم به مواردی از این بیماری های واگیردار اشاره کنیم و راه های جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها را با هم بررسی کنیم.

نحوه انتقال بیماری های واگیردار

در تماس مستقیم بودن با فرد ناقل بیماری.

 تماس مستقیم با اجسام و اشیایی که فرد ناقل آنها را لمس کرده.

 انتقال توسط باکتری ها از راه هوا مانند عطسه و یا سرفه.

بیماری های واگیردار مانند کرونا

بیماری های واگیردار

سعی کردیم در اینجا تعدادی از بیماری های واگیر دار را که شایع‌تر هستند ذکر کنیم:

سرماخوردگی معمولی

کرونا

آنفولانزا

بیماریهای تنفسی

وبا

خروسک

سیاه سرفه

هپاتیت B

ایدز

 دسته بندی بیماری های واگیردار پوستی هم به صورت زیر هستند:

آبله مرغان

تبخال تناسلی

سرخچه

زگیل

اگزما

جذام

آبله

بیماری های واگیردار مانند کرونا

پیشگیری و درمان

در مورد بیماری های واگیر چند نکته مهم است که همیشه باید بدانیم و در پیشگیری و درمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اول شناختن بیماری های واگیردار و دانستن علائم عادی برای شناسایی و سپس شناخت راههای درمان بیماری.

واکسیناسیون

بهترین راه درمان و کنترل بیماری های واگیر واکسیناسیون است. واکسن ها به راحتی در اختیار عموم مردم قرار داده می شود. واکسن ها پس از تحقیقات بسیار زیاد و انجام آزمایشهای مختلف، اختراع شده اند. واکسن ها توانستند بیماری هایی چون سل را تا حدود بسیار زیادی مهار کند.

حفظ و رعایت بهداشت شخصی

یکی از راه‌های مهم برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و میکروب ها شستن چندباره دست ها با آب و صابون یا مایع ضدعفونی کننده در طول روز است.

 مراقب باشید دستهای آلوده خود را با صورتتان تماس ندهید. به هنگام عطسه یا سرفه بهتر است دستمالی را بر روی دهان و بینی خود قرار دهید تا میکروب ها و ویروس ها در هوا پراکنده نشوند. اگر دستمال همراهمان بود حتماً سر خود را ببین آرنج و بازو قرار داده و آنگاه عطسه کنید.

اگرعلائم بیماری را بشناسید متوجه می شوید چه افرادی به بیماری‌های واگیردار مبتلا هستند. با شناسایی افراد ناقل، فاصله ایمن را رعایت کنید. بیشتر از یک متر به آنها نزدیک نشده و از روبوسی و دست دادن با افراد بیمار اجتناب کنید.

بیماری های واگیردار مانند کرونا

رابطه جنسی سالم

یکی از مهمترین چیزهایی که می تواند بدن شما را در مقابل بیماری‌های واگیردار حفظ کند، روابط جنسی سالم است. از داشتن روابط جنسی بی بند و بار پرهیز کنید که همیشه می تواند بسیار خطرناک باشد. بیشتر بیماری های خطرناک از طریق روابط ناسالم منتقل می شوند. بهتر است آگاهی های خود را در مورد پیشگیری در زمینه روابط جنسی بالا ببرید و تا جایی که ممکن است از وسایلی چون کاندوم استفاده کنید.

اعتیاد

همانطور که گزارشات آماری نشان می دهند افراد معتاد بیشترین قربانیان بیماری های واگیرداری چون هپاتیت و ایدز بوده اند. استفاده از سرنگ های استعمال شده، بهداشت پایین، جای نامناسب و.. می تواند سلامت فرد معتاد را در معرض خطری جدی قرار دهد.

امروزه علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است. برای خیلی از بیماریها داروهای مناسبی ساخته شده و بیماریهای واگیردار زیادی تحت کنترل دارو و درمان قرار گرفته اند اما همیشه بهتر است:

آگاهی های خود را در مورد بیماریها بالا ببریم.

با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید و از او مشورت و راهنمایی بخواهید.

هنگامی که مبتلا به یک بیماری هستید توصیه های پزشک را جدی بگیرید.

اگر به یک بیماری دچار هستید، از عنوان کردن آن نترسید و خجالت نکشید. هر زمان که شما بتوانید بیماری خود را یا نزدیکان و اطرافیان خود را، تشخیص داده و درصدد درمان بربیایید، بسیار بهتر از آن است که سرپوشی بر روی آن بگذارید و آن را نادیده بگیرید. گذشت زمان ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به سلامت شما وارد کند.

زندگی سالمی را در پیش بگیرید.

کلام آخر

اصولا علت بیماری های واگیردار عفونی است اما با داشتن سبک زندگی سالم و عادت های رفتاری بهداشتی، می توانیم از خیلی از این بیماری ها جلوگیری کنیم. بیماری‌های واگیردار می توانند از سرماخوردگی ساده شروع شوند و به موارد خاص تر و شدیدتری برسند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری