منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
واکنش سیستم ایمنی بدن به کرونا
واکنش سیستم ایمنی بدن به کرونا

واکنش سیستم ایمنی بدن به کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۸
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۹
در این مقاله میخوانید:

سیستم ایمنی بدن با ورود ویروس کرونا به بدن، چه می کند؟

پس از شیوع کرونا ویروس نقش سیستم ایمنی بدن در سلامت و قدرت مقابله با بیماری پررنگ تر شد. این روزها توصیه های زیاد رفتاری و تغذیه ای را می خوانیم و می شنویم که همه به نحوی در راستای تقویت سیستم ایمنی بدن تنظیم شده است. البته در بین همه این اطلاعات نمی توان شیوع اطلاعات اشتباه و باورهای نادرست را هم نادیده گرفت که حتی می تواند خطرناک تر از کرونا ویروس عمل کند.

برای اینکه بتوانید اطلاعات علمی و درستی را چه در مورد تقویت سیستم ایمنی بدن و چه در مورد خود بیماری و عوارض آن، بدست بیاورید بهتر است منابع معتبر را شناسایی و با آنها همراه شوید و هر اطلاعاتی را در فضای مجازی باور نکنید. مجله پزشکی می خواهد در این زمینه همراهی صادق برای شما بماند و یافته های علمی معتبر را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا

شروع آزمایش و چگونگی آن

محققین و دانشمندان در استرالیا توانستند با انجام آزمایش های متعدد بر روی مبتلایان کرونا ویروس به نتایج جالبی در مورد واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به این ویروس دست پیدا کنند. طبق نتایج بدست آمده از این بررسی محققین دریافتند که عملکرد سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا ویروس و روند بهبودی، شبیه به ویروس آنفولانزا است.

این تحقیقات به تازگی در موسسه عفونت و ایمنی پیتر داکرتی در ملبورن انجام شد و نتایج بدست آمده در نشریه پزشکی معتبر نیچر به چاپ رسید. این موسسه در ماه ژانویه در مورد کرونا ویروس مشغول به انجام مطالعات علمی شد و اولین پژوهشگاه در دنیا بود که خارج از چین ویروس کوئید۱۹ را بازتولید کرد.

پروفسور "کاترین کدزیرسکا" یکی از محققین این پژوهش در یافته های خود می نویسد: این یافته کشف مهمی به حساب می آید و اینکه بدانیم عکس العمل سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس کوئید ۱۹ چگونه است و چگونه با این ویروس جدید مبارزه می کند از لحاظ علمی بسیار مهم و کمک کننده در درمان و تولید واکسن است".

سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا

در این آزمایش بیشتر از ۱۰ دانشمند و متخصص عفونی شرکت داشتند و در مدت یک ماه کار شبانه روزی توانستند چگونگی کار و واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس کرونا ۲۰۱۹ را شناسایی کنند.

این تحقیق بر روی زنی ٤٧ ساله اهل ووهان چین انجام گرفت که با علایم ویروس کوئید ۱۹ در استرالیا به بیمارستان مراجعه کرده و بستری می‌شود. نوع بیماری این زن با ویروس کوئید ۱۹ از نوع  خفیف تا متوسط بود. پروفسور کدزیرسکا و همکارانش به محض بستری شدن این زن، بصورت شبانه روزی تمامی واکنش های سیستم بدنی او را بررسی کرده و تحت نظر گرفتند.

سلول های شناسایی شده

سه روز قبل از ورود به دوره بهبودی، سلول ها و پادتن های مخصوصی در خون بیمار مشاهده شدند. پس از بررسی این سلول ها و انجام آزمایشات بر روی آنها، به گفته پروفسور کدزیرسکا این سلول‌ها شبیه به پادتن های مخصوص آنفولانزا که قبل از بهبودی در خون ساخته می شوند، بودند. پروفسور کدزیرسکا در این باره می‌گوید: خیلی هیجان‌زده‌ایم که توانستیم قبل از بهبود علائم بالینی کرونا ویروس ۲۰۱۹، ظهور سلول‌های ایمنی را ثبت کنیم.

سلول‌های ثبت شده سه نوع لنفوسیت T (کمک‌کننده فولیکولی، CD4 فعال، CD8) و سلول‌های ترشح‌کننده پادتن هستند. دفاع اختصاصی بدن شامل دو ایمنی هومرال و سلولی است. لنفوسیت های T در نوع ایمنی سلولی فعالند. آنها پس از اتصال به آنتی ژن ها شروع به فعالیت کرده و تکثیر می شوند. لنفوسیت های T چند نوع هستند:

سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا

سلول های T کشنده

این سلول ها می توانند بطور مستقیم سلول های مهاجم سرطانی یا ویروسی را شناسایی کرده و به آنها حمله کنند. این سلولهای T کشنده پروتئینی به نام پرفورین ترشح می کنند که باعث ایجاد منافذی در سلول های مهاجم شده و از همین طریق آنها را نابود می کند.

سلول های T کمک کننده

این سلول ها نسبت به سه گروه دیگر بیشتر بوده که به دستگاه ایمنی بدن کمک می کنند و ویروس هایی چون HIV این سلول های کمک کننده را هدف قرار داده و از بین می برند.

سلول های T ضعیف کننده

این سلول ها رابط بین سلول های کشنده و کمک کننده هستند و کارکرد آنها را کنترل می کنند و نمی گذارند پاسخ دهی شدیدتر از حد مورد نیاز باشد.

سلول های T خاطره

کار این سلول ها بسیار مهم است و در حقیقت برای مبارزات بعدی پررنگ ترین نقش را دارند. این سلول ها در بدن مانده و طریقه از بین بردن ویروس خاص مهاجم را به نسل های بعدی منتقل می کنند.

یافته ها

نشانه های بیماری ویروس کرونا ۲۰۱۹ در روز سیزدهم به طور کامل از بین رفته و خانم بیمار بهبود یافت. در این زمان محققین مشاهده کردند که پادتن ها که شامل ایمونگلوبولین‌های G و M بودند، تا یک هفته پس از بهبودی یعنی روز بیستم پس از شروع علایم، در پلاسمای خون همچنان رو به افزایش می رفتند.

سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا

برنامه های آینده

پس از شناسایی نوع عملکرد سیستم ایمنی بدن در مقابل کرونا ویروس ۲۰۱۹، تیم محقق به دنبال این هستند تا ببینند چرا همه دستگاه های ایمنی مانند هم عمل نکرده و در این مورد با شدت و ضعف عملکردی سیستم ایمنی روبرو بوده اند.

محققین بر این عقیده اند این موضوع بسیار مهم است که بدانند افراد بیمار با شدت علایم زیاد و افرادی که جان سپردند، چه چیزی در سیستم ایمنی آنها متفاوت یا کمتر از سیستم ایمنی بقیه بود.

یافتن جواب این موضوع که سیستم ایمنی چه هنگام شروع به تولید این سلول‌های خاص می‌کنند، می تواند منجر به شناسایی "سیر ویروس" و "پیش‌بینی سیر بهبود" و در حقیقت به ساخت واکسن و یافتن درمان‌های بالقوه منتهی شود.

به گزارش های رسیده اکثریت زیادی از مبتلایان به ویروس کرونای ٢٠١٩ بهبود پیدا می کنند در حقیقت سیستم ایمنی بیشتر افراد با موفقیت با این ویروس جدید مبارزه می کند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
علی حضرتی
۱۳۹۸-۱۲-۲۹
پاسخ
0
0
پاسخ
ترجمتون خیلی ایراد داشت