منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
حیوانات خانگی و کرونا
حیوانات خانگی و کرونا

حیوانات خانگی و کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۴
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۴
در این مقاله میخوانید:

آیا کرونا بر حیوانات خانگی اثر دارد؟

با توصیه های اولیه ای که در مورد پیشگیری از کرونا ویروس منتشر شد، عده ای با این باور که حیوانات خانگی می توانند کرونا ویروس را به انسان منتقل کنند آنها را مورد بی مهری قرار داده یا گاها در جامعه رها کردند. گاهی ترس از یک شرایط خاص به همراه ناآگاهی، باعث می شود کارهای اشتباه به بحران پیش آمده دامن بزند.

ما در این مقاله می خواهیم کرونا ویروس و ارتباط آن را از نظر علمی با حیوانات خانگی مورد بررسی قرار داده و توصیه های لازم را از زبان پزشکان متخصص برای شما بازگو می کنیم.

تا امروز هیچ مدرک علمی دال بر ابتلای حیوانات خانگی به Covid-19 منتشر نشده است. طبق تحقیقی که انجام شده است محققین دریافته اند حیوان خانگی تنها در صورتی می تواند ناقل باشد که مدت زمان زیادی در کنار یک بیمار مبتلا به کرونا ویروس قرار بگیرد. آنهم فقط می تواند ناقل ویروس توسط بدن خود باشد نه اینکه به کرونا ویروس مبتلا گشته و آن را به انسان انتقال دهد.

تعداد زیادی از افرادی که حیوان خانگی دارند این روزها نگران مبتلا شدن حیوانات یا انتقال بیماری توسط آن ها هستند و حتی مترصد تهیه ماسک های ویژه برای حیوانات خود هستند. تا اینجا باید تاکید کنیم که کرونا ویروس برای سگ و گربه‌ خانگی تهدیدی محسوب نمی‌شود و نیازی به ماسک ندارند مگر اینکه در منطقه‌ای باشید که بیماری به صورت خیلی سریع در حال افزایش است در غیر این صورت هیچ اقدامی در این زمینه مورد نیاز نیست و در مناطقی که به کرونا ویروس آلوده نیستند احتیاجی به تهیه ماسک برای حیوان خانگی خود ندارید.

کروناوحیوان خانگی

شاید این سوال پیش بیاید "الان که بیشتر شهرهای ایران درگیر کرونا ویروس هستند و بیماری در مناطق وسیعی بصورت جهشی رو به پیشرفت است، حیوانات خانگی باز هم بی خطر هستند؟" باید بگوییم طبق آمار رسیده و رسمی تاکنون حتی در مناطقی که آلودگی زیادی داشته اند هم گزارشی مبنی بر ابتلای حیوان خانگی نداشته ایم. البته چون کرونا ویروس جدید است نمی توان همه چیز را به قطعیت بیان کرد و دامپزشکان هم در کنار سایر محققان در حال انجام تحقیقات برای رسیدن به جوابی قطعی و علمی هستند.

اگر شما حیوان خانگی دارید و بیمار هستید یا در مناطق آلوده به کرونا ویروس زندگی می‌کنید، بهتر است به راهکارهای پیشگیری که در این مورد در سایت سازمان جهانی سلامت حیوانات منتشر می شود، توجه کنید.

تاکنون حیوان خانگی به کرونا ویروس مبتلا شده‌است؟

تا جایی که آمارهای رسیده نشان می‌دهند، خیر! در هنگ‌ کنگ سگ یکی از بیماران آزمایش شده‌است و مقادیر کمی از Covid-19 در بینی و دهان این حیوان وجود داشته؛ اما به گفته سازمان بهداشت و سلامت هنگ‌کنگ، این سگ بیمار نیست و این مقادیر موجود و نشان‌داده شده در آزمایش می‌تواند به دلیل برخورد او با فرد بیمار یا سطوح دیگر بوده‌ باشد.

کروناوحیوان خانگی

اقدام پیشگیرانه‌ای لازم است؟

سازمان بهداشت جهانی در همان ابتدای شیوع کرونا ویروس توصیه کرد که بعد از نوازش و برخورد از نزدیک با حیوان های خانگی دست‌ان خود را با آب و صابون بشویید. اما این بدان معنی نیست که حیوانات می توانند ناقل بیماری باشند بلکه این یک توصیه پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال سالمونلا و ای-کلای از حیوان به انسان است.

اگر بیمار هستید و حیوان خانگی دارید سازمان جهانی سلامت حیوانات توصیه می‌کند در اطراف حیوان خانگی خود دست‌هایتان را مرتب شسته و ماسک بزنید، همانطور که در مواجهه با یک انسان دیگر برخورد می‌کنید. و برای کاهش هرگونه احتمال پخش شدن ویروس، حیوان خانگی خود را مانند خود در خانه قرنطینه کنید.

راهکارهایی برای مواقع خاص و ضروری

اگر حیوان خانگی شما بعد از تماس با بیمار کرونا ویروس نشانه‌هایی از بیماری را بروز داد، با دامپزشک تماس گرفته و علائم او را گزارش دهید.

قبل از مشاوره تلفنی به مطب یا کلینیک دامپزشکی نروید.

احتمال انتقال توسط حیوانات خانگی به صفر نزدیک است اما در هر صورت شما باید مراقب کسانی که بیشترین تماس را با آنها دارند، به ویژه کودکان، باشید و از آنها بخواهید با دستکش حیوانات را لمس کرده و پس از نوازش کردن دست خود را بخوبی بشویند.

کروناوحیوان خانگی

واکسن‌های سایر کرونا ویروس‌ها کارساز خواهد بود؟

واکسن‌های کرونایی که به سگ‌ها زده می‌شود، متعلق به گونه‌ای دیگر از ویروس کرونا است که ویروس آن در سگ‌ها باعث ایجاد بیماری گوارشی می‌شود. که برای سایر انواع ویروس کرونا توصیه نمی‌شود و هیچ مدرکی دال بر اینکه می‌تواند در مقابله با Covid-19  هم موثر باشد هم وجود ندارد.

حرف آخر

از نظر روانشناسان حضور حیوان خانگی عامل موثری در حفظ آرامش است، پس با آن ها مهربان بمانید و بعد از لمس آنها در جهت حفظ بهداشت فردی، در آخر دست‌هنای خود را بشویید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری