منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
صدای آژیر قرمز کرونا بلند شده است
صدای آژیر قرمز کرونا بلند شده است

صدای آژیر قرمز کرونا بلند شده است

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۲
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۲
در این مقاله میخوانید:

خبرها حاکی از آن است که کرونا ویروس در ایران به سرعت در حال پیشروی است. شرایطی سخت که ما را به یاد زمان جنگ و شرایط بحرانی آن روزها می اندازد. متخصصین گفته اند تنها راه پاره کردن این زنجیره سرایت، در خانه ماندن و قرنطینه های خانگی است.

می‌شود سایه کرونا را از ایران برچید اگر همه بخواهیم.قرنطینه خانگی سخت است. در این روزهای پرفشار اقتصادی خیلی ها با خانه ماندن ضرر بزرگی می کنند اما چاره چیست؟ اینجا حرف از زنده ماندن خود و عزیزانمان است. در این زمان نیاز داریم به یک حرکت جهادی و تبدیل هر خانه به یک قرنطینه. از هم دور بمانیم تا کرونا ویروس را شکست دهیم.

"توجه! توجه! علامتی که هم‌اکنون می‌شنوید اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد. محل کار خود را ترک کرده و به پناهگاه بروید"

آژیرقرمز کرونا

خیلی از ما این جمله را هنوز به یاد می آوریم. در آن روزها وقتی این اخطار از رادیو شنیده می شد، همه مردم بدون لحظه ای تامل به سمت پناهگاه ها می رفتند. هواپیماهای عراقی می آمدند و عده ای را داغدار می کردند و می رفتند و این چرخه ادامه داشت. آن روزها می دانستند مرگ در نزدیکی آنها است و باید هشدارها را جدی بگیرند. کسی با جان خود و عزیزانش شوخی نداشت.

۸ سال تمام مردم با شرایط جنگ ساختند، شیشه ها را چسب زدند، به اخطارها توجه کردند، شب ها چراغ ها را خاموش کردند، ضرر اقتصادی کردند اما آن شرایط هم گذشت و مردم توانستند پس از آرام شدن وضعیت به شرایط عادی برگردند. آن روزها می دانستیم با آدمی بی رحم که بویی از انسانیت نبرده است طرفیم. صدامی که نه به پیر و جوان رحم می کرد و نه زن و بچه.

این روزها به جای صدام و موشک هایش، کرونا به ایران حمله کرده است. تمامی ایران درگیر کرونا شده ایم البته این ویروس نه فقط ایران که دنیا را با بحران رو به رو کرده است. متاسفانه شاهد این هستیم که عده ای هنوز کرونا ویروس را جدی نگرفته اند و آن را یک شوخی می پندارند و توصیه های سازمان جهانی بهداشت و مسئولین بهداشت ایران را جدی نمی گیرند.

آژیرقرمز کرونا

خیلی ها آن را یک بازی می دانند و با این نگرش نه تنها جان خود بلکه جان هموطنان خود را به خطر می اندازند. برای کرونا انسان ها یک زنجیر بزرگ برای حرکت او هستند و تا وقتی این زنجیر به هم پیوسته بماند، کرونا به راحتی می تواند به حرکت خود ادامه دهد. عده ای انگار به زور می خواهند این زنجیر را پیوسته نگه دارند!

آژیر قرمز کرونا را روزها است که شنیده ایم اما خبری از رفتن به پناهگاه نیست. انگار مردم ایستاده اند و به جای پناه گرفتن در برابر هواپیمای دشمن، با لبخند برای آن دست تکان می دهند. کرونا به اندازه صدام، بی رحم است و زبان نفهم. آن روزها رزمنده ها رفتند برای شکست صدام و این روزها کادر درمانی در خط مقدم این جنگ ایستاده اند.

آن روزها مردم در پشت جبهه به رزمنده ها کمک می کردند و این روزها عده زیادی از پشت دست در دست دشمن نهاده اند! به هر زبانی به مردم گفته شده است تنها راه شکست این دشمن مهاجم در خانه ماندن است و هنوز خیابان ها را شلوغ و مردم را به فکر سفر می بینیم.

کمی از درد و دل کادر درمان

پرستاری می گوید نصف انرژی هر روز ما می رود برای درخواست تجهیزاتی چون دستکش و ماسک! کسی به فکر ما نیست! امیدمان به مردم است که در خانه های خود بمانند. که ما را از این بحران نجات دهند.

چیف رزیدنت داخلی می گوید ما در میان یک فاجعه انسانی گرفتار شدیم. دیگر اینکه دست بشویید جواب نمی دهد. نمی دانم پلن وزارتخانه چیست و کاش سپاه اعلام قرنطینه کند. ما تو این شرایط شاهد مسافران نوروزی هستیم! این درد را به که بگوییم…

پزشکی از بیمارستان مرجع کرونا می گوید نیرو نداریم. این روزها رشته در بیمارستان مهم نیست همه رزیدنت کرونا شده ایم. جدی بگیرید بیمارستان ها نیرو ندارند. خیلی ها را با شرایط بهتر به خانه و شرایط قرنطینه مرجوع می کنیم اما باز مردم در خانه نمی مانند. اینقدر این ویروس وحشتناک است که حتی نمی دانیم در مقابل آن چه کنیم.

پرسنلی از آزمایشگاه می گوید عده ای مرتب برای انجام آزمایش می آیند حتی بدون داشتن علایم و بارها گفته ایم که یکی از مراکز انتقال کرونا همین بیمارستان ها هستند. کاش قرنطینه اعلام می شد. کاش کمی مردم جدی بگیرند. این زنجیره باید قطع بشه.

آژیرقرمز کرونا

حرف آخر

وضعیت قرمز را شاید عده زیادی نتوانند درک کنند اما بگذارید اینگونه بگوییم:

وضعیت قرمز یعنی خواهر یک نفر فوت کند و او نتواند دفنش کند

وضعیت قرمز یعنی بیماری اما بیمارستان جا ندارد تا به تو پذیرش دهد

وضعیت قرمز یعنی برادرت کرونا گرفته است و تو از ترس بچه های خودت نمی توانی به دیدنش بروی

وضعیت قرمز یعنی از ترس انتقال یا گرفتن کرونا نمی توانی به مادر پیرت سر بزنی

وضعیت قرمز یعنی کادر درمان با دست خالی روی مین می رود

وضعیت قرمز یعنی اگر ما کاری نکنیم این جنگ را باخته ایم…

در خانه بمانید و قطع کننده این زنجیره باشید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
علی مقدم
۱۳۹۸-۱۲-۲۴
پاسخ
0
0
پاسخ
متاسفانه گرفتار فرصت طلبان زمانه ای که هیچ اعتقادی ندارند به حفظ مردم و وطن امیالشان غارت وفریبکاری است ومصدرخلافت عدم باور واعتمادباعث میشود تفکرخود رابه عمل تجربه کنندمیشودازحول حلیم به دیگ افتادن بله عملکرد حاکمان وسکنا گذیدن در اماکن. خاص بدوراز اجنماع ونمایش کشت کارخودتحریک مردم به فریبکاری شده به ریش مردم خندیدن جامعه خود گواه وجود کوتوله‌های سیاسی هستندکه فقط خودمی بینندومحرک وکینه مردم می‌افزایند گرفتار نامردمان حاکم هستیم وهرلحظه به رنگی به نمایش نفرت می‌افزایند