منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
یائسگی و بارداری
یائسگی و بارداری

یائسگی و بارداری

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۱
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۱
در این مقاله میخوانید:

​طبق آمار تعداد مادران ما بین ۳۰ تا ۴۰ سال رو به افزایش است و زنانی هم هستند که تصمیم به بچه دار شدن بالاتر از این رنج سنی را دارند! در نتیجه به نظر می رسد که باید آگاهی مردم در مورد عوامل موثر بر باروری بیشتر شود. خیلی خوب است اگر زنان از اتفاقاتی که هنگام یائسگی در بدنشان رخ می دهد، آگاهی کاملی داشته باشند.

 عده ای از خانم ها بر این باور هستند که هنگام رسیدن به یائسگی دیگر باردار نخواهند شد و شاید همین موضوع است که آنها را گول زده و نتیجه اش بارداری در سنین بالا می شود. چند نکته تغییر ناپذیر در مورد زنان به شرح زیر می باشد:

 • هر زن با تعداد تخمک های مشخصی به دنیا می آید.

 • یک سال پس از آخرین دوران قاعدگی را میتوان یائسگی نامید.

 • با افزایش سن، خطرات بارداری هم به همان نسبت بیشتر می‌شود.

 • امکان بارداری تا مرحله پس از یائسگی نیز وجود دارد.

آیا میتوان در طول یائسگی باردار شد؟

حاملگی می تواند تا قبل از مرحله دوم یا پست منوپوز اتفاق بیفتد. هر چند که هر چه سن زن در این مرحله بیشتر باش، این اتفاق به سختی رخ می دهد. تا زمانی که به مرحله بعد از یائسگی نرسیده باشید، امکان باردار شدن طبیعی وجود دارد.

عده ای بر این باورند که وقتی علائم یائسگی را مشاهده کردند، یعنی یائسه شده اند و دیگر باردار نمی شوند. اما در حقیقت تا شروع یائسگی آنها دو مرحله پیش روی خود دارند به نام‌های پری منوپوز و پست منوپوز.

یائسگی و بارداری

پری منوپوز

همان مرحله شروع علائم است. یعنی از قبل از یائسگی که تغییرات بدنی زن، کم‌کم شروع شده و بدن او آماده میشود تا به یائسگی وارد شود.

پست منوپوز

در مرحله پست منوپوز یائسگی شروع می شود. هنگامی به این مرحله وارد می شوید که از آخرین قاعدگی شما ۱۲ ماه گذشته باشد.

حاملگی در دوران پیش از یائسگی

هرچه سن بالاتر برود، تعداد تخمک ها کم تر می شوند و هر چه از سن تخمک ها بگذرد، قدرت باروری زنان کمتر می‌شود. با وجود شروع گر گرفتگی ها و قاعدگی های کم و نامنظم، باز هم در دوران پیش از یائسگی تخمک گذاری انجام می شود. اگر یکی از تخمک ها قابلیت بارور شدن را داشته باشد، همان تخمک می تواند باعث حاملگی شود.

نکته: تا زمانی که در مرحله پیش از یائسگی هستید و هنوز هم حتی به صورت نامنظم یا بسیار کم، عادت ماهیانه می شوید یعنی هنوز شما می توانید به طور طبیعی باردار شوید.

 بهتر است علائم تخمک گذاری را در خود شناسایی کنید. اصولا این مرحله با حساس شدن پستان ها و ترشحات بیشتر واژن همراه است یا میتوان با استفاده از تست نواری تخمک گذاری، زمان آن را پیدا کنید. حال می توانید با شناسایی زمان تخمک گذاری، از بارداری خود جلوگیری کنید یا شرایط باردار شدن را فراهم کنید.

 امروزه به علت. زندگی سختی که مردم با آن درگیرند، سن بارداری بالاتر رفته است و حتی خیلی از مواقع در دوران پری منوپوز یا همان دوران پیش از یائسگی، بارداری صورت می گیرد. مسائلی که بارداری را به تاخیر می‌اندازند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 •  دید منفی نسبت به دست و پا گیر بودن فرزند

 • مشغله‌های کاری

 • نداشتن اعتماد به نفس

 • آماده نبودن برای پذیرفتن مسئولیت فرزند

 • ازدواج دیرهنگام

یائسگی و بارداری

بارداری در دوران پس از یائسگی یا پست منوپوز

 زمان یائسگی بین سنین ۴۰ تا ۵۵ سال است اما در تمامی زن ها این زمان می تواند متفاوت باشد. هنگامی که زنی به یائسگی وارد می شود یعنی دیگر تخمک گذاری در او متوقف می‌شود و در این زمان دیگر قادر نیست تا به صورت طبیعی باردار شود.

 لقاح آزمایشگاهی یا IVF

اگر زنی بخواهد پس از دوران یائسگی باردار شود یکی از روش های پیش رو لقاح آزمایشگاهی یا همان IVF است. تخمک هایی که پس از یائسگی در تخمدان زن باقی می مانند دیگر نمی توان برای باروری استفاده کرد و اگر در این دوران زنی تصمیم به بارداری بگیرد، می تواند از تخمک های اهدایی یا تخمک های فریز شده خودش استفاده کند.

معکوس شدن یائسگی

یکی از روش های بارداری، معکوس کردن یائسگی است. در این زمینه تحقیقات زیادی انجام شده است. البته هنوز آن را به عنوان درمان قطعی اعلام نکرده اند. در مراحل اولیه این تحقیق و این روش موفقیت های خیلی خوبی کسب شده است. در این روش تخمدان هایی که پس از یائسگی دیگر کار کار نمی کند، دوباره تحریک می شوند. این آزمایش به مرحله بالینی رسیده است.

 خطرات بارداری در سن بالا

 نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که هر چه سن بالاتر می‌رود توانایی و قدرت بدنی رو به کاهش می گذارد. مادری که ۳۵ سالگی را رد کرده است، ممکن است در بارداری خود با عوارض زیر روبه رو شود:

 • تولد نوزاد مرده

 • بارداری خارج از رحم

 • فشار خون بالا که می‌تواند باعث مرگ مادر و نوزاد شود

 • اختلالات در جفت مانند جفت سرراهی

 • تولد کودک نارس یا کودکی با وزن کم

 • زایمان سزارین

هنگامی که زنان به مرحله قبل از یائسگی وارد می شوند اصولا ۳۵ سالگی را رد کرده اند و در نتیجه خطراتی که نام برده شد، می تواند حاملگی را بسیار سخت‌تر کند. بهتر است با یک برنامه ریزی درست و بالا بردن آگاهی مردم، سن ازدواج و به دنبال آن سن بارداری دقیق تر کنترل شود.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری