منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا و حس بویایی و چشایی
کرونا و حس بویایی و چشایی

کرونا و حس بویایی و چشایی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۲۰
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۲۰
در این مقاله میخوانید:

این روزها بحث های زیادی در مورد هدیه ناخوشایند دیگری از کرونا ویروس این میهمان ناخوانده به راه افتاده است. "آیا کرونا ویروس حس بویایی و چشایی را از بین می برد؟".

دلیل قطعی نبودن جواب پژوهشگران در مورد اثرات کرونا ویروس برمی گردد به عمر کوتاه پیدایش این ویروس و تحقیقاتی که هنوز فرصت زیادی برای به جواب رسیدن نداشته اند. اما با توجه به گزارش های رسیده عده زیادی از مردم ایران در یک ماه شیوع کرونا ویروس با مشکل از بین رفتن حس بویایی و چشایی خود به پزشک مراجعه کرده اند و این موضوع نگرانی های زیادی را در بین مردم ایجاد کرده است.

متخصصین گوش و حلق و بینی ایران طی گزارشاتی که از سراسر ایران ارسال کرده اند، اعلام داشته اند در چند هفته اخیر تعداد زیادی بیمار با علایم از دست دادن حس بویایی و چشایی به آنها مراجعه کرده اند که عده ای با علایم کرونا ویروس بوده و عده ای هیچ علایمی از این ویروس را نداشته اند.

کرونا و کربویی

ارتباط حس بویایی و چشایی

در حقیقت این روزها در کنار کرونا ویروس، مردم با مشکل نابودی حس بویایی هم درگیر شده اند. هنگامی که حس بویایی از بین برود به دنبال آن حس چشایی هم تحت تاثیر قرار گرفته و احساس نمی شود. حس بویایی و چشایی و عملکرد آن دو ارتبط مستقیمی با هم دارند و کسی که بویایی خود را از دست بدهد، به دنبال آن در حس چشایی خود نیز دچار اختلال می شود. این موضوع ناشی از لطمه دیدن عصب چشایی نیست بلکه وقتی بویایی از بین می رود، فرد دیگر چشایی را نیز احساس نمی‌کند.

اگرچه بیشتر افراد، تأثیر عطر و طعم را با هم یکسان می‌دانند اما طعم بیشتر غذاها و نوشیدنی‌ها، بیشتر ناشی از بوی آنها است. بو می‌تواند اطلاعات جامعی در مورد کیفیت طعم غذا ارائه دهد. مغز، ورودی‌های مربوط به طعم، بو و موارد دیگر را ترکیب می‌کند تا احساسی در مورد طعم به وجود آورد.

دو نوع اختلال بویایی

در برخی موارد از دست دادن حس بویایی به طور کامل روی می‌دهد که به آن آنوزمیا می‌گویند. بروز اختلال بویایی به شکل مقطعی و جزئی، با نام هایپوزمیا مطرح می‌شود.

اختلال بویایی به دو دسته تقسیم می‌شود؛ یک نوع نابویایی انسدادی و یکی هم نابویایی عصبی است. نابویایی انسدادی مربوط به راه تنفسی و راه بینی است که اگر به هر دلیلی اعم از التهاب شدید، ‌پلیپ و… راه بینی بسته شود، می‌تواند منجر به اختلال در بویایی شود که البته این نوع اختلال بویایی با درمان دارویی یا جراحی به راحتی قابل درمان است.

کرونا و کربویی

این نوع اختلال بویایی که در حال حاضر شایع شده است، ‌یک نابویایی عصبی است که در گذشته هم وجود داشته است و علت اصلی آن هنوز مشخص نشده است، اما عمده ‌ترین علتی که پیش از این برایش مطرح بود، ‌عفونت‌های ویروسی بود. حتی ممکن است به دنبال یک سرماخوردگی ساده، فرد به متخصص مراجعه و اعلام کند که بویایی‌اش از بین رفته است.

در گذشته هنگامی که این اتفاق می‌افتاد، حتی بدون درمان خاصی هم بویایی نهایتا بعد از یکسال برمی‌گشت در مواردی که بعد از یکسال بویایی برنمی‌گشت، به صورت مادام‌العمر می‌ماند. در آن موارد، پزشکان درمان‌های دارویی مانند استفاده از ویتامین‌ها و کورتون را توصیه می کردند.

دلایل کربویی پس از شیوع کرونا

با شیوع بیماری کرونا ویروس و ایجاد کربویی نه تنها در ایران بلکه در سر تا سر دنیا دو احتمال در مورد آن پررنگ تر از بقیه احتمال ها مورد بررسی قرار گرفته است:

کرونا ویروس و اثر مخرب آن بر حس بویایی

استفاده بیش از اندازه یا گاها اشتباه از مواد ضدعفونی کننده که باعث صدمه رساندن به مخاط بویایی شده است.

محققین هنوز نتوانسته اند این دو فرضیه را رد کنند اما در بین مراجعه کنندگان با این مشکل عده زیادی هم بوده اند که از مواد ضدعفونی کننده زیادی استفاده نکرده اند. اگر کرونا ویروس را مانند ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا بدانیم، فرضیه اثر مخرب کرونا ویروس بر روی حس بویایی قویتر می شود.

کرونا و کربویی

متخصصین گوش و حلق و بینی به کمک پژوهشگران و متخصصین عفونی آمده و در حال بررسی ارتباط از دست دادن حس بویایی با کرونا ویروس هستند تا به یک جواب قطعی رسیده و ببینند برای درمان آن باید چه کاری انجام دهند.

قبل از جریان شیوع کرونا ویروس، پزشکان برای رفع کربویی از ترکیبات زینک و کورتون استفاده می‌ کردند تا حس بویایی برگردد، ولی الان با توجه به بحث کرونا نمی‌توان از کورتون استفاده کرد، زیرا کورتون خود می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف سازد و زمینه به ابتلای شدیدتر به کرونا ویروس را فراهم کند. فعلا می توان گفت تنها راه درمان، استفاده از زینک است.

توصیه ای به مبتلایان به کربویی

بهتر است بدون ایجاد ترس اگر دچار کربویی شده اید با مراجعه به یک پزشک متخصص علایم دیگر خود را بررسی کرده و مطمئن شوید به کرونا ویروس مبتلا نشده باشید. مطمعنا افراد مبتلا به کرونا ویروس بسیار بیشتر از آمار اعلام شده اند و نمی توان افراد ناقل و یا با علایم اندک را به راحتی شناسایی کرد. می توان با بررسی علایمی همه گیر در این روزها مانند کربویی به آمار دقیق تری رسید.

حرف آخر

بیشتر افرادی که بویایی خود را در بازه زمانی شیوع کرونا از دست داده بودند بعد از دو هفته وضعیتشان بهتر شده است و احتمال اینکه کامل هم بهبود پیدا کنند وجود دارد پس نگران نباشید و در صورت بروز این علامت با پزشک خود مشاوره کنید و حتما احتمال کرونا ویروس را هم در نظر بگیرید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
ح.ف
۱۳۹۸-۱۲-۲۴
پاسخ
0
0
پاسخ
ممنون از مطالب بسیارمفید و کارآمدشما
مناف ۵
۱۳۹۹-۰۱-۰۸
پاسخ
0
0
پاسخ
عالی بود
امین
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
پاسخ
0
0
پاسخ
متاسفانه من یک هفته اس بویایی خودم کامل از دست دادم. تست خون هم دادم که دکتر گفت خوشبختانه کرونا نیست. اما امروز کمی دلپیچه دارم و اسهال شدم.من خیلی مراقبت کردم نمیدونم چجوری گرفتم