منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
آیا تست کرونا خطا دارد؟
آیا تست کرونا خطا دارد؟

آیا تست کرونا خطا دارد؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۸
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۱۸
در این مقاله میخوانید:

در این سه ماه گذشته کرونا ویروس سکان دار نگرانی ها و دغدغه های دانشمندان و مردم عادی در سر تا سر دنیا شده است که بعلت ناشناخته بودن آن و نتایج کم تحقیقاتی، هر روز بر ترس ها اضافه شده و نگرانی های جدیدی شکل می گیرد. یکی از این نگرانی ها که به تازگی پدیدار شده و ذهن افراد زیادی را مشغول کرده است، امکان اشتباه در تست تشخیص کرونا است.

اینکه فردی مبتلا، عاری از بیماری تشخیص داده شود به شدت می تواند نگران کننده باشد. به گزارش اخیر بی بی سی در کشورهای مختلف بالای ۶ نفر از کسانی که تست اولیه کرونای آنها منفی شده بود با تداوم نشانه ها و تکرار تست مجدد در نهایت مبتلا به کرونا ویروس شناخته شده اند.

متخصصان و پزشکان چینی در استان هوبی که تاکنون کانون شیوع کرونا ویروس شناخته شده است، از ابتدا برای جلوگیری از اشتباهات آزمایشگاهی فقط جواب تست را سند قرار نداده و افرادی که دارای علایم کرونا ویروس بودند و نتیجه سی تی اسکن ریه آنها هم وجود عفونت در ریه را تایید می کرد، مبتلا به کرونا ویروس تشخیص داده و در بیمارستان بستری می کردند.

پس از اضافه کردن روش سی تی ریه به همراه علایم آمار مبتلایان به سرعت گسترش پیدا کرد و در مقطعی به حدود پانزده هزار مورد مبتلای جدید در یک روز رسید. متاسفانه در ایران پایه تشخیص و آوردن افراد جزو مبتلایان به کرونا کماکان نتیجه تست کرونا است که این باعث می شود آمار مبتلایان کمتر از مقدار حقیقی آن باشد.

اشتباه در تشخیص کرونا

تست کرونا چگونه عمل می کند؟

این تست ها کد ژنتیکی ویروس را تشخیص داده و بر پایه ژنتیک عمل می کنند. ابتدا از بیمار مشکوک به کرونا نمونه برداری می شود و در این بخش از روشی به نام "واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز با آنزیم نسخه‌بردار معکوس (RT-PCR)" استفاده می شود. به این صورت که ابتدا از نمونه بیمار رمز ژنتیکی ویروس استخراج می شود و آنقدر از آن کپی می شود تا حدی برسد که قابل شناسایی با نور فلورسانس باشد. در این قسمت می توانند نوع آن را مشخص کنند.

RT-PCR روش تشخیصی است که در علم پزشکی اهمیت زیادی داشته و در تشخیص HIV و آنفولانزا از آن استفاده می شود و اصولا روش تشخیص قابل اعتمادی است. این تست ها با توجه به گزارشات و آمار رسیده، میزان جواب مثبت کاذب و منفی کاذب بسیار پایینی دارند.

آیا واقعا تست‌تشخیص کرونا ویروس خطا دارد؟

با انجام یک بررسی بر روی ۱۶۷ بیمار مشخص شد که جواب تست ۵ نفر آنها منفی شده بود در صورتی که سی تی اسکن ریه آنها علایم ذات الریه را نشان می داد و پس از تداوم علایم و تست دوباره کرونا مثبت اعلام شدند و البته تعدادی هم گزارش موردی در زمینه خطای تست کرونا ویروس وجود دارد.

اشتباه در تشخیص کرونا

پزشک چینی و اخطار شیوع کرونا ویروس

دکتر لی ون‌ لیانگ، پزشکی که خود قربانی تشخیص اشتباه شد. او برای نخستین بار در مورد شیوع ویروس کرونا در چین اخطار داد و عقیده خود را منتشر کرد. سپس خودش به علت ابتلا به کرونا ویروس درگذشت. او پس از بیان عقیده خود توسط مقامات چینی برای انتشار خبر درباره ویروس جدید، بازجویی شد!

او قبل از مرگ گفته بود که تا تشخیص نهایی ابتلای او به کرونا ویروس چند بار مورد آزمایش قرار گرفته بود که همه جواب ها ابتلای او را به کرونا ویروس منفی اعلام می کرد.

تعدادی از روزنامه‌ نگاران چینی مواردی را منتشر کردند که افراد مبتلا تا شش بار تست‌هایشان منفی شده و در تست هفتم وجود ابتلا به ویروس کورونا ثابت شده است. درنتیجه می توان گفت انجام این تست ها می تواند نتایج "غیرقطعی" را به دنبال داشته باشد.

اشتباه در تشخیص کرونا

علت این تشخیص اشتباه چیست؟

یک دلیل احتمالی این است که نشانه‌های اولیه عفونت ویروس کورونا بسیار شبیه سایر ویروس‌های تنفسی است. ممکن است این بیماران در هنگام انجام آزمایش اولیه به ویروس آلوده نبوده‌اند و بعد در مرور زمان دچار عفونت ویروس کرونا شده‌اند و بعد آزمایش نهایی شان مثبت شده است.

یک احتمال دیگر این است که عفونت در مراحل اولیه‌ای بوده است و قابل شناسایی با انجام این تست‌ نبوده است.

احتمال دیگر این است که مشکلی در شیوه انجام تست وجود دارد. ممکن است برداشتن نمونه با سواب گلو به درستی انجام نشود، نمونه‌ها به درستی ذخیره نشده یا با شیوه ای درست مورد تست قرار نگرفته باشند.

طبق نظر برخی کارشناسان برداشتن نمونه از گلوی بیمار اشتباه است زیرا کرونا ویروس یک عفونت عمیق ریوی را باعث می شود تا بینی و حلق. البته چون اکثر بیماران سرفه می کنند تعدادی ویروس از ریه به سمت گلو و بینی بالا می آید.

در حال حاضی نمی‌توان گفت دقیقا کدامیک از موارد ذکر شده علت منفی شدن تست‌ها در بیماران بوده است. اما به توصیه محققان و متخصصین، اگر تست فردی منفی شد ولی علائم او ادامه یافت، باید انجام دوباره تست را در نظر داشت و به همراه آن بهتر است سی تی اسکن ریه هم انجام شود.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری