منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا در ریه ها چه می کند؟
کرونا در ریه ها چه می کند؟

کرونا در ریه ها چه می کند؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۵
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۸-۲۴
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

کرونا ویروس را هم میتوان مانند ویروس هایی نظیر آنفولانزا در دسته بیماری های تنفسی قرار داد. طبق شواهد بدست آمده می توان گفت اولین جایی که ویروس کرونا در آن بخش شروع به فعالیت می کند ریه است. پس از ریه اتصال کرونا ویروس با اندام های دیگر برقرار می شود.

ما در این مقاله می‌خواهیم عملکرد ویروس کرونا و اتفاقاتی که در ریه و بدن می‌افتد را مورد بررسی قرار دهیم. با اینکه ویروس کرونا یک ویروس جدید است که مدت زمان زیادی از شیوع آن در جهان نگذشته، می‌توان مواردی را در مورد آن به قطعیت بیان کرد.

یکی از آن موارد، بروز مشکلات تنفسی است که می توان آن را از مهمترین علائم ابتلا به ویروس کرونا در تشخیص این بیماری دانست. ویروس کرونا تا هنگامی که وارد ریه نشود، نمی تواند کار خاصی را در بدن انجام دهد اما به محض ورود به ریه، فعالیت خود را شروع کرده و بدن را درگیر می‌کند.

همانطور که اشاره کردیم کرونا در دسته بیماری‌های تنفسی قرار می‌گیرد. یعنی نحوه انتقال آن از طریق عطسه، سرفه و مخاط های فرد مبتلا است.

کرونا و ریه

ویروس کرونا در ریه چه کاری را انجام می دهد؟

در همین زمان کوتاه از شیوع کرونا تحقیقات بسیار زیادی بر روی این ویروس انجام شده است و کارشناسان و محققان سعی کرده اند که روز به روز بر اطلاعات خود اضافه کنند. زمان در این بیماری جهانی بسیار اهمیت دارد و هرچه بتوانند اطلاعات خود را کامل تر کنند، زودتر می‌توانند به ساخت واکسن کرونا ویروس برسند. در نتیجه می توان گفت در این برهه زمانی بیشتر تحقیقات جهانی معطوف به کرونا ویروس شده است.

یک میکروب شناس در دانشگاه انگلیس در رابطه با حمله کرونا ویروس می گوید هنگامی که ویروس وارد ریه می شود به دو نوع سلول حمله می کند. طبق تحقیقاتی که توسط این میکروب شناس و گروهش انجام شده به این نتیجه رسیدند که کرونا ویروس سلول های جامی goblet cell و سلول های مژکدار ciliated cell را مورد هدف حمله خود قرار می‌دهد.

مارک تیلر می‌گوید کار سلول های جامی تولید مخاط است که این مخاط یک لایه مرطوب و نازک در تمامی مجرای تنفسی ایجاد می‌کند و کار اصلی آن ها حفظ رطوبت ریه ها است. این سلولها در سلامت ریه و عملکرد آن بسیار حائز اهمیت هستند.

کرونا و ریه

سلولهای مژکدار همانطور که از نام آنها پیدا است مژه های بسیار ریزی دارند و توسط همین مژک ها با یک حرکت موج دار به سمت بالا حرکت می کنند. در مسیر حرکتی خود جسم خارجی نامطلوب و مهاجم مانند ویروس ها، باکتری ها و ذرات غبار که در اسارت مخاط در آمده اند را با خود به سمت گلو می کشند.

هنگام سرفه کردن این مخاط به سمت گلو می آید و سپس دوباره بلعیده می شود و این بار به جای ریه وارد معده شده و از آنجا دفع می شود. این چرخه به صورت طبیعی هر لحظه در بدن ما در حال انجام شدن است. بعضی ویروس ها همچون ویروس سارس یا کرونا این دو مجموعه سلول بسیار مهم را آلوده می کنند.

مارک تیلر خاطرنشان می کند که مشکل بیماران مبتلایان به ویروس کرونا از آنجایی شروع می‌شود که این ویروس بتواند وارد ریه شده و به سلولهای جامی و سلولهای مژکدار حمله کرده و آنها را آلوده کند و کم کم بتواند این سلول های مهم را از بین ببرد. وی اظهار داشت هنگامی که ویروس کرونا بتواند این سلولها را نابود کند دیگر مانعی برای ورود بافت به ریه وجود ندارد در نتیجه بافت ها به راحتی وارد ریه شده و کم کم ریه دچار انسداد می‌شود.

در اینجا دقیقا حالتهای ذات‌الریه نمایان شده و این انسداد بیمار را به سمت مشکلات شدید تنفسی می برد. اما مشکل تنها همین نیست در کنار آن اتفاق دیگری هم می‌افتد! در اینجا سیستم ایمنی بدن چون خطر را دریافت کرده شروع می کند به نشان دادن واکنش و این واکنش ناگهانی و انفجاری ممکن است در نهایت به بافتهای سالم هم آسیب رسانده و باعث از بین رفتن آنها شود.

کرونا و ریه

به گفته این میکروب شناس طبیعی است که بدن در قبال این ویروس و برای مقابله با آن از خود واکنش هایی را نشان دهد که متاسفانه هنگامی که بیماری گسترش پیدا کرده، این واکنش ها می تواند باعث ملتهب شدن ریه ها شود و نفس کشیدن را به مراتب سخت تر کند. بعد از آنکه ویروس کرونا حالت ذات الریه را از خود را نشان داد، به دنبال آن اختلالاتی را در کیسه های هوا در رگ های خونی ریه، بوجود می آورد.

حملات کورونا ویروس به همین جا ختم نمی‌شود و از اینجا می تواند به راحتی اندام های مهم بدن را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. در این مرحله اگر بیماری کنترل نشود،کرونا  به کلیه ها هم حمله می کند. از آنجایی که عملکرد کلیه ها در بدن بسیار مهم است هر مانعی که باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و کلیه ها نتوانند مانند همیشه و به صورت نرمال کار کنند، ممکن است بیمار دچار نارسایی در اندام ها شود.

در پی این تحقیقات انجام شده سازمان جهانی بهداشت (WHO) به افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای چون بیماری‌های تنفسی و همچنین افراد سیگاری که ریه های آسیب دیده ای دارند و افراد بالای ۶۰ سال و مبتلایان به بیماری های دیابت  هپاتیت و ام اس و غیره توصیه می کند تا می توانند از منزل خارج نشده و در رعایت بهداشت فردی کوشا باشند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
حسین برهان
۱۳۹۸-۱۲-۱۵
پاسخ
0
0
پاسخ
از زحماتی که برای اعتلای سطح دانش و آگاهیهای بهداشتی با زبانی ساده و قابل فهم همگانی متحمل میشوید بسیار و بسیار سپاسگزارم . بنده خود از این راه بهره‌های بسیار بردم . موفق و کامیاب باشید .
NULL
۱۳۹۸-۱۲-۱۶
پاسخ
0
0
پاسخ
ممنون از همراهی شما
داغ‌ترین برچسب‌ها