منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
سوراخ کردن زبان (پرسینگ)
سوراخ کردن زبان (پرسینگ)

سوراخ کردن زبان (پرسینگ)

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۳
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۱۸
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

امروزه سوراخ کردن قسمتهای مختلف بدن جزو زیبایی در بین جوان ها شناخته می شود و روز به روز به تعداد افرادی که به این موضوع  روی می آورند، بیشتر می شود. یکی از این سوراخ کردن ها، زبان را نشانه گرفته است. تنها دلیل انجام آن هم همراه شدن با مدهای زیبایی است که اتفاقا در این مورد هیچ جنبه زیبایی هم ندارد.

خیلی از جوانان نمی‌دانند با سوراخ کردن زبان خود چه خطراتی را به جان می خرند. شاید اگر در این زمینه آگاهی های لازم را داشتند، هیچگاه این کار را انجام نمی دادند. ما در این مقاله می خواهیم خطرات ناشی از سوراخ کردن زبان را با شما در میان بگذاریم. خطراتی که در این مورد بسیار شایع بوده و بعد از آگاه شدن از آنها شاید دیگر تمایلی به انجام این عمل از خود نشان ندهید.

ایجاد ترک و شکستگی در دندان

قرار گرفتن فلز های تزیینی بر روی جاهای مختلف از زبان باعث آسیب رساندن به دندان ها می شود. برخورد فلز با دندان می‌تواند به جز دندان، به خدمات دندانپزشکی که قبلاً دریافت کرده اید هم، آسیب برساند. دندان هایی را که با هزینه بالا پر کرده‌اید به وسیله این فلز زینتی، تخریب می‌شوند.

نکته: این تخریب و آسیب رساندن به دندان هنگامی بیشتر می‌شود که شما فعالیتهای فیزیکی و ورزش را هم داشته باشید.

پرسینگ زبان

تحلیل لثه

شی فلزی که بر روی زبان قرار گرفته، می تواند تحلیل لثه را به دنبال داشته باشد و باعث بیماری پریودنتال موضعی بشود. این فلز ناخواسته بر روی لثه ها کشیده می شود و لثه ها را از بخش داخلی تحریک می کند. این یک عارضه بسیار شایع در افرادی است که زبان خود را سوراخ کرده اند.

نکته: باید بدانید که مشکلات در لثه شما، باعث از دست دادن دندانها در بزرگسالی می شود.

ساییده شدن مینای دندان

یکی دیگر از عوارض شایع وارد کردن جسم فلزی در دهان به وسیله سوراخ کردن زبان، ساییده شدن مینای دندان است. همانطور که می دانید روزانه زبان شما به طور مداوم با دندان ها برخورد می کند و اگر جسم فلزی بر روی زبان قرار گیرد، همراه با زبان بر روی دندان ها کشیده می شود و پس از گذشت مدت زمانی به مینای دندان آسیب می رساند و آن را از بین می برد.

نکته: از دست رفتن مینا باعث رسیدن فرسایش به آج دندان می شود و ممکن است احتمال ایجاد حفره افزایش پیدا کند.

تغییر نحوه حرف زدن

زبان نقش مهمی در تکلم و ادای کلمات به طور صحیح را دارد. هنگامی که زبان خود را سوراخ می کنید و جسمی فلزی به آن آویزان می کنید، ممکن است حرف زدن شما دچار اشکال شود و بعضی از حروف را نتوانید به درستی و راحتی تلفظ کنید. ممکن است به دنبال ایجاد کردن این به ظاهر زیبایی، طرز صحیح حرف زدن خود را از دست بدهید.

پرسینگ زبان

بوی بد دهان

یکی از عوارض آزاردهنده سوراخ کردن زبان، بوی بد دهان است. فلزی که خود یک جسم خارجی است و داخل زبان قرار گرفته و اکنون یک محل مناسبی برای تشکیل پلاک های دهانی است. شما نمی توانید به راحتی شستن دندانها، این شیء فلزی را هم تمیز کنید.

نکته: اگر فلز به طور منظم و مداوم تمیز نشود بوی بدی را در دهان شما ایجاد می کند.

ایجاد فاصله دندانی

هنگامی که زبانتان را سوراخ می کنید این فلز زینتی، می تواند بین دو دندان جلو در فک بالایی، فاصله بیندازد. البته این عارضه جزء عوارض شایع نیست اما متخصصان ارتودنسی به آن اشاره کرده‌اند.

بزاق دهان

نصب فلز بر روی زبان می تواند جریان بزاق دهان را بیشتر کند. درست است که بزاق دهانی بسیار برای دهان و دندان مفید است اما گذشتن از حد متعادل آن خوب نیست و ممکن است هنگام حرف زدن مرتب از دهان شما به بیرون پاشیده شود.

حساسیت

ممکن است بعضی از بدن ها نسبت به اجسام فلزی واکنش حساسیتی از خود نشان ‌دهند. فلز در دهان می تواند احتمال بروز واکنش آلرژیک را بالاتر ببرد و شاید مجبور شوید جسم فلزی را بیرون آورده و به جای آن از جسمی پلاستیکی استفاده کنید که منظره ناخوشایندی را به زبان شما می دهد.

پرسینگ دندان

درد و عفونت

یکی از عوارضی که بسیار گزارش شده است وجود درد و عفونت است. عمل قرار دادن جسم فلزی بر روی زبان، بدون درد امکان پذیر نیست. تعداد زیادی از افرادی که تن به انجام این عمل داده‌اند، درگیر این درد شده اند.

ایجاد عفونت بستگی بالایی به فردی دارد که این عمل را بر روی زبان شما انجام داده است و همچنین رعایت بهداشت در محل عمل توسط شما. احتمال اینکه بعد از انجام دادن این کار، دچار کبودی و ورم دهان و زبان شوید، بسیار بالا است.

حرف آخر

شایع ترین خطری که با سوراخ کردن زبان، شما را تهدید می کند، تحلیل لثه ها است که به خودی خود می تواند خطرناک ترین عارضه باشد. اگر اصرار دارید این کار را برای زیبایی خود انجام دهید، بهتر است در مورد آن بیشتر فکر کنید. ممکن است به شما بگویند طبق مد و زیبایی پیش رفته اید اما در طولانی مدت، ممکن است زیبایی هایی که قبلاً داشته اید را هم از دست بدهید.

نکته: این عمل می‌تواند حس چشایی شما را هم از بین ببرد و دیگر نتوانید مزه غذاها را به خوبی احساس کنید و یا همیشه همراه با غذای خود طعم بدی را بچشید.

 برای انجام این عمل با یک متخصص مشورت کرده و سپس تصمیم بگیرید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ساشا
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
پاسخ
0
0
پاسخ
منم دوس دارم اما الان دو به شک شدم
علی
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
پاسخ
0
0
پاسخ
اخ این چه کاریه میکنن!
داغ‌ترین برچسب‌ها