منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا و بیماری های مغزی
کرونا و بیماری های مغزی

کرونا و بیماری های مغزی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۲
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۱۲
در این مقاله میخوانید:

با شیوع کرونا یکی از گزینه هایی که مورد بررسی قرار گرفته است افرادی هستند که در صورت ابتلا، ممکن است عوارض را با شدت بیشتری نشان داده و خطر بالاتری در کمینشان باشد. یکی از این گروه ها افراد با بیماری های مغز و اعصاب هستند که در این مقاله می خواهیم به بررسی علمی و دقیق این مورد بپردازیم و ببینیم کدام افراد در این گروه بیماری باید بیشتر از بقیه افراد در امر پیشگیری و بهداشت فردی، کوشا باشند.

ام اس و کرونا

ام اس و کرونا

بیماران مبتلا به ام اس با توجه به نوع داروهایی که دریافت می کنند با درجه های مختلف خطر ابتلا به کرونا رو به رو هستند. ام.اس یک بیماری اتوایمیون است بدین معنا که سیستم ایمنی بدن به بافت های خودش حمله می کند. درنتیجه انتظار می رود داروهای استفاده شده در بیماری ام اس جهت تضعیف سیستم ایمنی باشد اما باید بگوییم داروها در بیماری ام اس شبیه به هم نیستند و اثرات متفاوتی بر سیستم ایمنی دارند.

ام اس و کرونا

داروهای اینترفرون

امروزه داروهای فراوانی برای بیماری ام اس وجود دارد که مستقیما به کنترل علایم بیماری مربوط نمی‏شود و شاید فقط برای اصلاح روند بیماری مناسب باشد. در نتیجه سیستم ایمنی را هدف تخریب قرار نمی دهند از آن جمله می‏توان به اینترفرون های تزریقی اشاره کرد که بعضی از آنها عبارتند از سینووکس، آونکس، ربیف و… این داروها بصورت تزریق عضلانی و زیرپوستی است.

افراد ام اسی که از این نوع داروها استفاده می کنند مانند افراد عادی در مقابل کرونا قرار می گیرند و حتی تصور می شود این داروها مقاومتی را هم در برابر ابتلا به کرونا ایجاد کند.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی در خط دوم درمان ام اس قرار دارند و این به خاطر عوارض زیادی است که این داروها دارند. درصد کمی از افراد مبتلا به ام اس از داروهای خوراکی استفاده می کنند اما در مورد کرونا باید گفت این افراد نسبت به افراد عادی دارای عوارض بیشتری خواهند بود اما در ریسک خیلی بالایی قرار نمی گیرند.

یکی از داروهای خوراکی دی متیل فومارات است. دی متیل فومارات با نام تجاری سینوتک برای درمان ام اس عود کننده – فروکش کننده استفاده می شود. مشخص شده است که این دارو تعداد و شدت حمله ها را کاهش می دهد و روند ناتوانی را کند می کند.

این افراد باید بیشتر از افراد عادی در رعایت بهداشت فردی کوشا باشند و با دیدن علائمی چون تب در هر درجه ای و سرفه به پزشک مراجعه کنند.

ام اس و کرونا

داروی ریتوکسیماب و فینگولیمود

این داروها که فینگولیمود بصورت قرص هر روزه و ریتوکسیماب به شکل تزریق ۶ ماه یک بار است، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند. این داروها در گروه داروهای خط دوم درمان قرار دارد و در صورت عدم پاسخگویی به داروهای خط اول تجویز می شود. این داروها خطر تشدید عفونت‌ها بویژه هپاتیت ویروسی را بالا می برد که اکنون در مورد کرونا هم صدق می کند.

این دسته داروها را نمی توان حذف یا تغییر داد درنتیجه داروهای فینگولیمود بصورت روزانه مصرف شود و اگر ممکن است تزریق ریتوکسیماب در دوره پیک کرونا تزریق نشود. بهرحال این دسته از بیماران ام اس در خطر بالاتری قرار دارند و توصیه می شود اگر ممکن است در حالت ایزوله خانگی قرار بگیرند و با مشاهده ابتدایی ترین علایم به پزشک مراجعه کنند.

ام اس و کرونا

تشنج و صرع

خود بیماری تشنج و صرع به خودی خود احتمال ابتلا به کرونا را بالا نمی برند اما داروهای ضد صرع می توانند کاهش سلول های سفید یا ایمنی را به دنبال داشته باشند. اگر بیمار صرع در آزمایش های خود این کاهش سلول ایمنی را مشاهده کند باید در دوران شیوع بیماری های ویروسی چون کرونا احتیاط های لازم را بیشتر از افراد عادی داشته و با مشاوره پزشک داروی خود را تعویض یا دوز مصرفی را تغییر دهند.

بهتر است این افراد با دیدن علایمی چون سرفه و تب به پزشک مراجعه کنند.

سکته مغزی

افرادی که دچار سکته مغزی شده اند درصد بالایی در بلع مشکل پیدا می کنند و ورود ذرات غذایی به ریه می تواند گسترش عفونت های ریوی را در پی داشته باشد و همین امر صدمات ناشی از کرونا را در آنها بالاتر می برد. بهتر است این افراد هم بیشتر در خانه مانده و اصول بهداشتی بطور کامل برای آنها رعایت شود و با دیدن علایمی چون تب خفیف و سرفه به پزشک مراجعه کنند.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
NULL
۱۳۹۸-۱۲-۱۲
پاسخ
0
0
پاسخ
خیلی خوب بود. من خودمم ام اس دارم و الان تو حالت ایزوله هستم
علی
۱۳۹۸-۱۲-۱۳
پاسخ
0
0
پاسخ
خوب بود من خودمم ام اس دارم و آونکس استفاده می‌کنم الان خیالم راحت‌تر شد