منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
آب مروارید یا کاتاراکت
آب مروارید یا کاتاراکت

آب مروارید یا کاتاراکت

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۱
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۱۱
در این مقاله میخوانید:

هرگاه عدسی چشم از حالت شفافیت بیرون آمده و کدر می شود، می گویند چشم آب مروارید آورده است! 

همانطور که اگر بخار آب روی پنجره را بگیرد نمی‌توان پشت آن را دید، عدسی چشم هم اگر کدر شود، دید تار میشود. ما در این مقاله می خواهیم شما را با آب مروارید و راه درمانی آن آشنا کنیم.

 اشتباهات زیادی در مورد آب مروارید در بین مردم وجود دارد که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

  • آب مروارید مثل یک پرده بر روی چشم قرار می گیرد.

  • هرگاه از چشم بیش از حد استفاده کنیم، آب مروارید به وجود می آید.

  •  آب مروارید شبیه به نوعی سرطان است.

  • آب مروارید واگیر دارد و از چشمی به چشم دیگر منتقل میشود.

  •  آب مروارید باعث کوری قابل برگشت می شود.

اب مروارید

 علائم آب مروارید

 دید چشم تار می شود، اما همراه با درد نیست

حساسیت شدید به نور خورشید.

بالا رفتن نمره عینک.

 بیشتر کردن نور هنگام مطالعه.

 کم شدن دید در شب.

 کمرنگ تر شدن رنگ ها یا مایل شدن آن ها به سمت رنگ زرد.

 آب مروارید باعث تاری دید میشود و شفافیت و وضوح تصویر از بین می‌رود. اگر کدر شدن عدسی به سمت مرکز عدسی نبوده و در کناره ها باشد، ممکن است شما متوجه آب مروارید نشوید. هر چه کدری در مرکز عدسی بیشتر باشد، تاری دید و علائم آب مروارید شدیدتر می شود.

 علت آب مروارید

 علت ایجاد آب مروارید، بالا رفتن سن است. البته علت های دیگری هم می توانند باعث بروز آب مروارید شوند. مانند سابقه خانوادگی، بعضی از بیماری ها مانند دیابت، خوردن ضربه شدید به چشم، مصرف طولانی مدت داروهایی مانند کورتون و قرار گرفتن بدون محافظ در برابر نور آفتاب.

چگونه آب مروارید تشخیص داده میشود؟

 چشم پزشک با معاینه می تواند آب مروارید و دیگر مشکلات و بیماریهای چشم را تشخیص دهد. ممکن است علت دوبینی یا تاری دید، آب مروارید نباشد بلکه دلایل دیگری مانند مشکلات شبکیه چشم و یا تخریب عصب بینایی در میان باشد. اگر همراه با آب مروارید مشکل پرده شبکیه یا عصب بینایی هم داشته باشید، بعد از انجام عمل، برگشت دید کامل را نخواهید داشت. حتی ممکن است اگر آن مشکلات بسیار شدید باشند، عمل آب مروارید هم فایده نداشته باشد و تغییری در دید شما ایجاد نکند. یک چشم پزشک با معاینه چشم ها می تواند قبل از عمل درصد بازگشت بینایی را به شما بگوید.

 

اب مروارید

سرعت ایجاد آب مروارید

 مانند بیشتر بیماری ها، پیشرفت آب مروارید در افراد مختلف، متفاوت است و جالب اینکه در دو چشم یک فرد هم با هم فرق می کند. اگر علت آب مروارید افزایش سن باشد، این بیماری در طی سال ها و کم کم ایجاد می شود. اما اگر آب مروارید بر اثر ضربه یا مشکلات بیماری دیابت یا غیره باشد، با سرعت بیشتری به وجود آمده و حتی ممکن است در چند ماه دید شما را بگیرد.

درمان آب مروارید

تنها راه شناخته شده فعلی برای درمان آب مروارید، جراحی است. در ابتدا وقتی علائم آب مروارید هنوز شدت پیدا نکرده است با تعویض عینک، کم بینی و دوبینی را حل می کنند اما در حقیقت هنوز برای آب مروارید دارو، برنامه غذایی و ورزشی وجود ندارد که آن را درمان کند یا از آن جلوگیری کند.

اگر از چشم خود بهتر مراقبت کنید، مثلاً بدون عینک مخصوص در مقابل نور خورشید قرار نگیرید، ممکن است پیشرفت آب مروارید را کند کنید اما درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

جراحی آب مروارید در چه زمانی انجام میشود؟

 هنگامی که آب مروارید نگذارد که به انجام امور عادی خود بپردازید و مانع از فعالیت روزمره شما می شود، باید آن را عمل کنید. این جمله که "باید بگذارید آب مروارید رسیده شود" امروزه منسوخ شده است. هنگامی که عدسی کدر می‌شود و به حالت ضخیم تری در می آید، دیگر نور به راحتی از آن عبور نمی کند. این که جراحی چه زمانی انجام شود بستگی به شما دارد که باید ببینید آیا می توانید کارهای خود را انجام دهید یا خیر؟ می توانید زندگی روزمره خود را ادامه دهید یا خیر؟ می توانید تلویزیون ببینید یا کتاب بخوانید؟ اگر جواب شما به این پرسش ها منفی بود، دیگر عمل آب مروارید را به تعویق نیندازید.

اب مروارید

انتظار ما از عمل آب مروارید چگونه باید باشد؟

 آمار جهانی اعلام شده نشان می‌دهد که ۹۵ درصد از عملهای آب مروارید، بدون عوارض می‌باشند. در ایران هر سال بالای صد هزارنفر این عمل را انجام می دهند. بیشتر مواقع عمل آب مروارید با بی حسی موضعی انجام می شود و دیگر نیازی به بیهوشی کامل نیست.

در عمل آب مروارید عدسی کدر شده، از چشم بیرون آورده شده و یک عدسی یا لنز دائمی داخل چشم قرار داده می شود. این لنز کار همان عدسی طبیعی را می کند و مانند آن به طور دائم در چشم قرار می گیرد. این عمل یک عمل کاملا حساس و ظریف بوده و با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود.

 بعد از انجام عمل دید بهتر شده و دیگر مجبور به استفاده از عینک های ضخیم نیستید می توانید همه کارهای روزانه خود را انجام بدهید البته بجز فعالیت های سنگین. پزشک داروهایی را برای شما تجویز می‌کند که باید سر ساعت از آنها استفاده کنید و چند ویزیت برای کنترل عمل داشته باشید. در بیشتر از ۹۰ درصد موارد پس از عمل آب مروارید، دید به نسبت بسیار خوبی بهبود پیدا می‌کند مگر اینکه پای مشکلات شبکیه چشم و عصب بینایی در میان باشد.

کلام آخر

یکی از علت های شایع کاهش دید آب مروارید است که در افراد مسن بسیار دیده می‌شود. خوشبختانه آب مروارید یک بیماری چشمی است که به راحتی قابل درمان است. تنها چشم پزشک می تواند به شما کمک کند تا بدانید چقدر از دید شما قابل برگشت است پس بهتر است فقط با پزشک متخصص مشورت کنید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری