منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
رژیم های معروف دنیا
رژیم های معروف دنیا

رژیم های معروف دنیا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۱۰
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۱۰
در این مقاله میخوانید:

در این مقاله می خواهیم با هم با چند رژیم معروف در دنیا آشنا شویم و در مورد هر کدام از آنها اطلاعات اولیه ای را کسب کنیم و در مورد رده بندی آنها بدانیم.

Us News &World Report  هر سال رژیم های غذایی را در سر تا سر دنیا بررسی می‌کند و بر اساس معیارهایی مشخص به آنها رتبه می دهد. معیارهایی چون تاثیر مثبت رژیم بر کاهش وزن، کیفیت مواد غذایی استفاده شده در رژیم، دسترسی آسان به مواد غذایی رژیم و ایمنی آن. از آن طرف هم در مورد تاثیر این رژیم های غذایی بر روی بیماری های خاصی چون دیابت، قلبی عروقی، چاقی و غیره بررسی می‌شود. در اینجا می خواهیم رژیم های غذایی برتر در سال ۲۰۱۷ را با شما به اشتراک بگذاریم.

Dash

بالاترین امتیاز رژیم در رژیم های غذایی Dash است که در چند سال متوالی، رتبه اول رژیم ها را در سراسر دنیا کسب کرده است. این رژیم بر اساس بیماری فشار خون بالا برنامه ریزی شده است و هدف اصلی در آن، مبارزه با بیماری فشار خون و تنظیم فشار خون افرادیست که از این رژیم پیروی می کنند.

در تحقیقات انجام شده، این رژیم ثابت کرده است که می تواند سایز دور کمر را کمتر کرده و همچنین در مورد بیماری‌های دیابت و سرطان هم اثر بازدارنده داشته باشد. رژیم غذایی Dash برپایه میوه، غلات سبوس دار، سبزیجات و لبنیات کم چرب، پایه‌گذاری شده است و در آن مصرف نمک، قندها و چربی ها، به پایین ترین حد ممکن رسیده است.

رژیم برتر غذایی لاغری

 TLC

این رژیم غذایی توانسته است دومین رتبه در بین رژیم های غذایی سراسر جهان را کسب کند. در این رژیم چربی هایی که مصرف می کنید مهمترین هدف این برنامه غذایی هستند. بخصوص چربی های اشباع شده که می‌تواند سطح کلسترول خون را بالا ببرند. این رژیم غذایی برپایه پایین آوردن کلسترول بد خون طراحی شده است.

طبق گزارشات آماری TLC می‌تواند در مدت یک ماه و نیم، میزان کلسترول بد خون را ۸ تا ۱۰ درصد کاهش دهد. در رژیم TLC از گوشت قرمز چربی دار، لبنیات پرچرب و غذاهای سرخ شده استفاده نمی شود. این رژیم ثابت کرده است که با کم کردن مصرف کلسترول و با مصرف فیبر، می توان کلسترول خون را بدون کمک از دارو درمان کرد.

Mind

رژیم غذایی Mind هم توانست مانند TLC دومین رتبه جهانی را کسب کند اما در ریز امتیاز ها Mind امتیاز کمتری را گرفت و در رتبه سوم قرار داده شد. می‌توان  Mind را ترکیبی از دو رژیم Dash و رژیم مدیترانه ای دانست. در این رژیم سعی شده است مواد غذایی که تاثیر منفی بر سلامت مغز دارند، حذف شوند. هدف اصلی آن مقابله با بیماری آلزایمر است که به رژیم گیرندگان توصیه می شود غذاهای سالم را استفاده کنند.

تحقیقاتی که در مورد رژیم  Mindانجام شده، ثابت کرده است که این رژیم خطر احتمال به آلزایمر و زوال ذهنی و شناختی را کاهش می دهد. در این رژیم غذایی بر روی چند غذا توصیه اکید شده است: سبزیجات مخصوصا برگ سبز ها، انواع مغزیجات، حبوبات و غلات سبوس دار، توت‌ها، مرغ، روغن زیتون و ماهی.

رژیم برتر غذایی لاغری

مایوکلینیک

رتبه چهارم به رژیم مایوکلینیک داده شد. در این رژیم بیشتر به عادت های رفتاری پرداخته است. ترک عادت هایی که می تواند هنگام غذا خوردن به شما صدمه برساند و برای سلامت شما مضر باشد. مانند غذا خوردن جلوی تلویزیون و توصیه به جایگزینی عادت های سالم مانند ورزش کردن.

هدف اصلی که این رژیم غذایی دنبال می‌کند کاهش وزن است و طبق گزارشات، این رژیم غذایی توانسته است که در همان ابتدا و در دو هفته اول، به طور میانگین ۳ کیلوگرم وزن را کاهش دهد و در ادامه ی این رژیم به روند ثابت هفته ای یک کیلوگرم برسند و هنگام رسیدن به وزن مناسب، وزن را در همین شرایط ثابت نگه دارد.

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای در رتبه پنجم رژیم های غذایی جهان قرار دارد. این رژیم به جزیره کرت می رسد محل زندگی یونانیان. آن ها میزان مرگ و میر پایینی داشتند و اصولاً از این رژیم غذایی پیروی می کردند. هدفی که در این رژیم دنبال می شود کاهش وزن، پیشگیری از سرطان، دیابت، سلامت قلب و مغز و کنترل بیماری ها است. در حقیقت با این رژیم می‌توانید هم وزن خود را کم کنید هم وزن ایده‌آل را ثابت نگه دارید و هم خطر ابتلا از بیماری‌های مزمن را کاهش دهید.

این رژیم بر پایه تغذیه و شیوه زندگی بنا شده است. در این رژیم شیوه زندگی فعال پیشنهاد می شود و کاهش مصرف گوشت قرمز، چربی های اشباع شده، قندها و غذاهای فراوری شده. در این رژیم به استفاده از غذاهای سالم و مغز ها توصیه می شود که برپایه این نگرش، توانسته است نام یک رژیم سالم را کسب کند.

رژیم برتر غذایی لاغری

Flexitarian

رژیم غذایی نیمه گیاهخواری که می توان از روی معنی کلمه آن، به دو کلمه گیاهخواری و انعطاف‌پذیری رسید. هدف این رژیم هم بر پایه کاهش وزن و سلامت جسمی مطلوب، استوار است. طبق گزارشات، افرادی که از رژیم Flexitarian پیروی می کنند، وزنشان ۱۵ درصد کمتر از افرادی است که گوشتخوارند. درصد ابتلا به بیماریهای دیابتی، قلبی عروقی و سرطان هم در افراد پیروی کننده این رژیم، کمتر از بقیه افراد است.

به طور میانگین افرادی با این رژیم، ۳ سال و نیم بیشتر از افراد عادی عمر می کنند. در این رژیم برعکس رژیم های گیاهخواری، گوشت قرمز به طور کامل حذف نمی شود. این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد که آن را نسبت به رژیم های گیاهخواری کامل، ارجحیت می دهد.

رژیم برتر غذایی لاغری

Volumetrics

هفتمین و آخرین رژیم دسته‌بندی شده در این مقاله رژیم غذایی Volumetrics است که هدف آن بر پایه کاهش وزن استوار شده است. افرادی که این رژیم را می گیرند، می توانند هر هفته نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن را مشاهده کنند. در این رژیم توصیه به خوردن میوه ها، شیر بدون چربی، سبزیجات و سوپ تهیه شده از آب قلم، توصیه می شود.

همانطور که می دانید این غذاهایی که نام بردیم چگالی بسیار پایینی دارند و کالری کمی را به بدن شما می رسانند اما حجم زیادی داشته و احساس سیری خوبی را به شما می دهند. به علت این سیری، احساس رضایت می‌کنید و با خوردن این غذاها می توانید کاهش وزن خوبی را مشاهده کنید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
NULL
۱۳۹۸-۱۲-۱۲
پاسخ
0
0
پاسخ
از کجا میشه این رژیما رو تهیه کرد؟