منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا و طب سنتی
کرونا و طب سنتی

کرونا و طب سنتی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۷
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۷
در این مقاله میخوانید:

در این مقاله می خواهیم کرونا را از دید متخصصین رشته طب سنتی و ایرانی، بررسی کنیم و در مورد طبع سرد یا گرم ویروس کرونا بیشتر بدانیم.

دکتر روشنک قدس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با کرونا، می گوید: "با بررسی های اولیه که در این مدت کوتاه چند روزه انجام شده است و هماهنگ کردن اطلاعات و نتایج با همکاران متخصص ویروس شناسی در دانشگاه ایران، به این نتیجه رسیدیم که چون ویروس کرونا برای زنده ماندن به دمای پایین و فضای سرد نیاز دارد، می تواند با مزاج سرد شناخته شود البته تا قبل از رسیدن به سلول موجود زنده."

به عقیده دکتر روشنک قدس ویروس کرونا پس از وارد شدن به سلول زنده، ژنوم خود را آزاد می سازد. و سپس با رفتاری تهاجمی مدیریت سلول را در دست می گیرد.

او اضافه کرد: "ویروس کرونا از این مرحله به بعد رفتاری با مزاج گرم را از خود نشان می دهد که وجود تب در مبتلایان به ویروس کرونا دلیلی بر تایید آن است. یک نظریه وجود دارد که می گوید می توان ویروس کرونا را در ناحیه بینی و فضای حلقی و گلو، با گرم نگه داشتن این مسیر، در همان ابتدای ورود، از بین برد."

کرونا و طب سنتی

دکتر روشنک قدس در ادامه گفت: ویروس کرونا به حرارت حساس است. بعد از اینکه وارد سلول زنده شد، نیاز به بررسی تخصصی تر هست که نمی توان به راحتی در مورد آن نظر داد.

دکتر قدس در مورد اینکه آیا بیمار مبتلا به کرونا را می توان با طب سنتی درمان کرد یا خیر می گوید: "ابتدا باید ببینیم که آیا اجازه داده می شود طب سنتی به حیطه ویروس کرونا وارد شود یا خیر؟ موضوع طب ایرانی و هدف آن سلامت افراد است و می تواند راهکارهایی پیشگیرانه برای سلامت افراد در هر شرایطی ارائه دهد."

استادیار دانشگاه ادامه داد: "در روزهای اخیر دو داروی گیاهی از طب چینی در مقاله هایی معتبر ارائه شد که توانسته تا حدودی بر روی ویروس کرونا موثر باشد و به بهبود سریع تر بیماران در کنار درمان های پزشکی، کمک کند. متاسفانه در ایران، با وجود رشد صعودی مبتلایان و آمار افزاینده افراد فوتی، سیستم بهداشت و درمان حاضر نشده تا از توانایی طب ایرانی برای کمک به درمان کمک بگیرد."

دکتر قدس خاطر نشان کرد چون اجازه ورود به درمان کرونا به طب ایرانی داده نشده، ما سعی خواهیم کرد با ارائه پیشنهادات پیشگیرانه باری حتی کوچک از دوش همکاران متخصص برداریم که این روزها حقیقتا از جان گذشته در حال ارائه خدمات بصورت شبانه روزی به بیماران کرونایی هستند.

کرونا و طب سنتی

قدس بیان داشت: "نکته مهم در شرایط بحران، حفظ آرامش و پرهیز از هیجان زده عمل کردن است. در چند روز اخیر راهکارهای خوبی از سوی همکاران طب ایرانی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ارائه شد که من دوست دارم به تمام آنها یک موضوع بسیار مهم را اضافه و بر آن تاکید کنم. هر درمان ساده گیاهی هم باید در مدت زمان معقول و با دوز مناسب و بر حسب مزاج شخص تنظیم شود. دست ما در ارائه نسخه هایی برای همه بسته است درنتیجه عزیزان منتظر یک نسخه عمومی نباشند."

وی ادامه داد: "من سعی کردم در دستورالعمل خودم چیز خاص و پیچیده ای را قرار ندهم. و حتی تاکید می کنم در استفاده از دود اسفند و … احتیاط کنید. دود غلیظ در محیط های کوچک بدون تهویه مناسب خود می تواند مخاط را خشک کرده و محیط مناسبی جهت استقرار ویروس شود. اما بخورها می توانند به تناوب و متنوع در هوای منزل و محیط کار استفاده شوند تا رطوبت کافی به ریه برسد."

توصیه هایی کوتاه در طب ایرانی و کرونا

استفاده از عسل بصورت روزانه

مصرف سیاهدانه

استفاده از زنجبیل

چرب کردن بینی با روغن بنفشه

نوشیدن دمنوش آویشن

مصرف میوه و سبزیجات

خوردن سیر و پیاز

کرونا و طب سنتی

استفاده از ادویه هایی چون دارچین و آویشن

استفاده از مغزیجاتی چون بادام

پاکسازی سطوح با آب و سرکه

وی در پایان گفت: چون نگرانم مردم ما با یک رفتار هیجانی، یک تدبیر مناسب را به بدترین تدبیر تبدیل کنند، تاکید می کنم لطفا همه چیز به اندازه و خارج از افراط و تفریط انجام شود که شرط بقای همه چیز حتی سلامتی، در اعتدال است.

       

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری