منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ارتباط جالب ژنتیک و ورزش
ارتباط جالب ژنتیک و ورزش

ارتباط جالب ژنتیک و ورزش

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
در این مقاله میخوانید:

همانطور که می دانید ژنتیک و وراثت نقش بسیار عمده و مهمی در ویژگی‌های جسمی، رفتاری و روحی فرد دارد. خصوصیات مشخصی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. محققان دریافته اند که ارتباط بسیار جالب توجهی بین ژنتیک و ورزش هم وجود دارد و با توجه به این علم می توانید ورزشی را پیدا کنید که با ژنتیک شما سازگار است و در آن به موفقیت حتمی برسید!

 ژنتیک

علمی است که نشان می دهد شما کدام صفات خود را از والدین یا اجداد خود دریافت کرده اید. محققان می‌گویند ژن‌ها تاثیر بسیار مهمی بر روی قدرت بدنی و عملکرد ورزشی هر فرد دارند که از آن به عنوان استعدادهای ورزشی یاد می شود.

ژنتیک بخشی از علوم گسترده زیست شناسی است که در آن در مورد تقسیم صفات و ویژگی ها از نسلی به نسل دیگر صحبت می شود. هنگامی که می گوییم فرزند فلان خانواده‌ای این صفات خود را از مادر و این صفات خود را از پدر گرفته است، یعنی یعنی در مورد علم ژنتیک صحبت می کنیم.

‏DNA موضوع اصلی در علم ژنتیک است. امروزه از علم ژنتیک در موارد بسیار زیادی کاربرد دارد چون:

  •  درمان بیماری های مختلف چون سرطان

  •  انتقال صفت های مشخص شده از فردی به فرد دیگر

  •  ورزش

  • تولید مثل حیوانات و…

علم ژنتیک بسیار گسترده است و تاکنون تحقیقات بسیار زیادی روی آن انجام شده است و هنوز هم جای شناخت و پیشرفت دارد. هرچه در این زمینه جلو می رویم به مسائل عجیب و تازه ای بر می خوریم.

رابطه ژنتیک و ورزش چیست؟

پیشرفت های زیادی در این زمینه رخ داده بطوری که دانشمندان می‌توانند با توجه به ژنتیک هر فرد بگویند در چه ورزش هایی موفق است و در چه پست هایی می تواند پیشرفت کند. این بخش از علم ژنتیک هنوز وارد مراحل عمومی نشده و تنها بر روی استعداد های خیلی خاص چون ورزشکاران المپیکی، ورزشکاران شرکت کننده در جام های جهانی و ورزشکاران مطرح پیاده شده است.

 ژنتیک یا اراده و پشتکار؟

ژنتیک باعث استعداد در رشته یا انجام کاری خاص می شود اما رسیدن به موفقیت مسلما به تلاش و پشتکار هر فرد بر می گردد. اگر تنها استعداد در میان باشد، فرد نمی تواند به درجات عالی برسد. تحقیقات زیادی نشان داده است که افراد با استعداد که دیگران استعداد های او را شناخته اند، چنان مورد تشویق و تحسین قرار می‌گیرند که انگیزه خود را برای تلاش و پشتکار از دست می دهند و متاسفانه نمی توانند با وجود این استعداد به موفقیت های چشمگیری برسند.

از طرف دیگر هم ممکن است ما به مسئله ای علاقه داشته باشیم و برای رسیدن به آن پشتکار زیادی از خود نشان دهیم و شاید هم کم کم به سوی موفقیت برویم اما مسلماً اگر در این زمینه استعداد خاصی نداشته باشیم، این پیشروی بسیار کند انجام می شود. بهترین حالت رسیدن به موفقیت داشتن استعداد، تلاش و پشتکار همراه با هم است.

 ارتباط ژن و ورزش

 همانطور که گفتیم امروزه می توانند با انجام آزمایش هایی بر روی قهرمانان ورزشی، مشخص کنند که هر فرد در چه پستی می تواند بازی کند تا نتیجه بهتری را از خود نشان دهد. البته علاقه هر فرد و تلاش او را هم نمی توان نادیده گرفت. ژن های متفاوتی در بدن ما وجود دارند که می توانند نوع فعالیت ورزشی مناسب با ما را مشخص کنند. مثلاً توانایی انجام ورزش های هوازی، استقامتی، قدرتی و سرعتی در افراد متفاوت است.

اگر بتوانیم در این راه به پیشرفت های خوبی برسیم، در مورد هزینه هایی که برای ورزش می‌شود هم می‌توان صرفه‌جویی بسیار زیادی کرد و افرادی با استعداد های خاص هر ورزش یا پست های ورزشی را که به آن علاقه دارند، مختص آن پست ورزشی پرورش داد و مطمئن بود که می توان نتایج بسیار خوبی گرفت.

ژن و چاقی

 اینکه می گویند فلانی استعداد چاقی دارد، یک حرف کاملا درست است و افرادی که ژنتیک چاقی را داشته باشند حتی اگر لاغر باشند و از رژیم های لاغری پیروی کنند، بازهم مستعد چاقی هستند. اگر شما ژن چاقی را دارید، سعی کنید با ورزشهای مخصوص و برنامه غذایی مناسب، چاقی خود را کنترل کنید. شما نسبت به کسی که ژن چاقی را ندارد اما نسبت به تغذیه و ورزش خود بی اهمیت است، شرایط بسیار مناسب‌تری را خواهید داشت.

ژنتیک و قهرمانی

اگر یک قهرمان ورزشی بخواهد به دنبال علایق خود برود و از استعدادهای خود جدا شود، باید چند برابر حالت عادی تلاش کند تا موانع را از سر راه خود بردارد و به موفقیت‌های بالایی برسد که اگر این تلاش را در زمینه استعداد خود بگذارد به نتیجه های بسیار بهتری خواهد رسید. روزی همه مردم خواهند توانست با شناخت استعدادها و ژنتیک خود در زمینه ورزش، با تمرین و پشتکار به مراحل عالی برسند.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
NULL
۱۳۹۸-۱۲-۱۲
پاسخ
0
0
پاسخ
تو ایرانم انجام میشه؟>