منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
وزن و قد نوزاد
وزن و قد نوزاد

وزن و قد نوزاد

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
در این مقاله میخوانید:

شما به عنوان والدین می دانید که قد و وزن نوزادتان چقدر باید باشد تا بعنوان یک نوزاد نرمال شناخته شود؟ اگر قرار است عضو جدیدی به کانون خانوادگی شما اضافه شود، باید آگاهی های خود را درمورد خیلی از مواردی که قبلاً برای شما مهم نبوده است، بالا ببرید. مانند اعداد و ارقامی که می تواند سلامت کودک شما را نشان دهد.

اولین واکنش شما به سلامت نوزادتان، شمارش انگشتان دست و پای اوست. از اینجا کار شما با ریز به ریز تغییرات نوزاد شروع می شود. در این مقاله می‌خواهیم به قد و وزن نوزاد بپردازیم و در مورد میانگین رشد نرمال نوزاد از تولد تا یک ماهگی با شما صحبت کنیم.

هنگامی که نوزاد را برای شما می آورند با شمارش انگشتان دست و پا شروع کرده و سپس به سوال "فرزند من چه قد و وزنی دارد؟" می رسید. اطلاعاتی که قرار است از سلامت فرزندتان دریافت کنید، همین قد و وزن است. قد و وزن پس از تولد اندازه گیری می شوند و جزو بررسی‌های اولیه هستند.

قد و وزن نوزاد اولین آماری است که به شما اطلاع داده می شود و بر اساس آن می توانید سلامت نوزاد خود را بسنجید. وزن و قد اولیه برای متخصصین اطفال بسیار مهم است. بر طبق آن در تمام دوران زندگی سلامت کودکتان سنجیده می شود.

نکته: باید توجه داشته باشید که الگوهای قد و وزن، میانگین متداولترین قد و وزن ها است و ممکن است کودک شما قد و وزن بیشتر یا کمتر از این الگو داشته و کاملاً هم سالم باشد.

قد بلندی یا کوتاه قدی نوزاد

 قد نرمال نوزادان، ۴۵٫۵ سانتیمتر تا ۵۵٫۸ سانتی متر است که می توان میانگین آن را ۴۹ سانتیمتر در نظر گرفت. این یک میانگین نسبی است و ممکن است قد کودک شما بیشتر یا کمتر از این میانگین باشد و این دلیل نمی شود که کودک شما با مشکل حادی رو به رو است. در حقیقت در مورد قد نوزاد، ارث و میانگین قد پدر و مادر نقش خیلی مهمی دارند.

 مثلا اگر پدر و مادری بیشتر از قد میانگین را داشته باشند مسلماً نوزاد آنها هم در زمان تولد قدی بالا تر از حد میانگین خواهد داشت و از طرف دیگر پدر و مادری که با قدکوتاهی مواجه هستند، ممکن است فرزندشان قدی کوتاه تر از میانگین را داشته باشد. از طرفی عوامل دیگری هم می‌تواند در کوتاهی قد نوزاد دخیل باشد مانند نوزادانی که با زایمان زودرس متولد شده اند.

وزن

متخصصین عوامل بسیار زیادی را در وزن نوزاد دخیل می‌دانند. بیشترین چیزهایی که کمک می کند وزن نوزاد حالت نرمال داشته باشد عبارت اند از:

 قد والدین

 سن مادر

 تغذیه مادر

 مراقبت های قبل از زایمان

 میانگین وزن یک نوزادی که در زمان خودش به دنیا آمده (هفته ۳۸ تا هفته ۴۰ بارداری) حدوداً ۷٫۵ پوند است و این وزن نرمال می تواند بین ۶ تا ۹ پوند متغیر باشد. نوزادی که با زایمان زودرس متولد شده و هنوز به هفته‌های نهایی نرسیده، مسلماً کوچک‌تر و ریزتر است.

 نوزادانی که در موعد مقرر خود متولد شده‌اند بر طبق عقیده متخصصین اگر وزنی کمتر از حد میانگین که ۵٫۵ در نظر گرفته شده به دنیا بیاید، او را کودک کم وزن می‌نامند و اگر وزن او بالای ۸ پوند و ۱۳ اونس باشد او را درشت تر از حالت نرمال می نامند. نوزادان پسر اصولاً درشت‌تر از نوزادان دختر هستند و فرزندان اول نسبت به فرزندانی که بعدها متولد می‌شوند دارای وزن کمتری هستند.

نکته: باید این را هم بدانید که وزن هنگام تولد نوزاد وزن اصلی او نیست و در هفته اول، نوزاد یک‌ دهم از وزن خود را از دست می دهد و سپس در هفته دوم این وزن جبران می‌شود. یعنی پس از گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز، نوزاد تازه به وزن هنگام تولد خود می رسد.

در مورد قد نوزاد خود نباید زیاد حساسیت نشان دهید و بیشتر از حد نرمال یا کمتر بودن از میانگین، هنوز نگران‌کننده نیست اما وزن نوزاد از اهمیت بیشتری برخوردار است. لاغر بودن یا چاق بودن نوزاد، نگرانی هایی را به وجود می‌آورد زیرا وزن کم می تواند نوزاد را با خطر:

 • کمبود اکسیژن

 •  مشکلات عصبی

 • مشکل حفظ دمای بدن

 • مشکلات تغذیه ای

 •  و مشکل عفونت مواجه می کند.

از آن طرف نوزادانی هم که وزنی بیشتر از وزن میانگین را دارند ممکن است خطر ابتلا به مشکلات تنفسی مانند سندروم اختلال تنفسی در آنها بیشتر باشد و همچنین ممکن است در هنگام زایمان آسیب‌های جدی ببینند.

چه زمانی در مورد وزن و قد نوزاد خود نگران باشیم؟

 به عقیده آکادمی آمریکایی نوزادان AAP اگر در نوزاد یک ماهه خود نشانه های زیر را مشاهده نکردید یعنی نوزادتان با تاخیر در رشد مواجه است:

 •  اگر کم و با ضعف زیاد شیر می خورد.

 •  اگر نمی تواند بر روی جسمی که نزدیک به اوست تمرکز کند و حتی اگر آن را رو به رویش حرکت دهید، عکس العملی نشان ندهد.

 •  اگر وقتی نور زیاد می شود پلک های خود را نبندد.

 • اگر هنگامی که بیدار و هوشیار است، به صداها عکس العملی نشان نمی دهد.

 • اگر ماهیچه های نوزاد در حالت سفتی و انقباض هستند.

 •  اگر اندامها با کندی حرکت می کنند.

 • اگر هنگامی که نوزاد خود را بغل می کنید عکس العمل زیادی نشان نمی دهد.

 •  اگر فک پایین او دارای حرکات لرزشی است.

مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده وAAP  به تمامی والدین توصیه می کنند که نوزاد خود را در تمامی ماه های اولیه از نظر وزن و قد بررسی نمایند و اگر متوجه مشکلی شدند هرچه سریعتر با پزشک متخصص تماس بگیرند.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری