منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
شپش موی سر
شپش موی سر

شپش موی سر

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۳
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۸
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

با توجه به اینکه هر ساله تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بیشتر می شود و افراد زیادی به کلینیک‌ها برای درمان شپش سر مراجعه می کنند، در این مقاله می خواهیم در مورد شپش سر توضیحات کاملی را بدهیم و درمان های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

شپش موی سر

 شپش سر یک حشره انگلی به حساب می آید که زندگی آن روی سر، ابرو و مژه‌ها است. غذای شپش خون انسان است و اگر از پوست بدن دور شود، نمی تواند مدت زمان زیادی زنده بماند. راه انتقال آن از طریق تماس مستقیم است. شپش موی سر بیشتر در کودکان خردسال، مهدکودکی ها و دبستانی ها دیده می شود.

 همان طور که گفتیم انتقال از طریق تماس مستقیم است که می تواند از راه کلاه، مقنعه، روسری، شانه سر و هر چیزی باشد که از یک انسان به انسان دیگر منتقل شود. اگر فردی در خانواده به شپش موی سر مبتلا شود، دیگر افراد خانواده هم در معرض ابتلا قرار می گیرند. شاید شپش موی سر یک بیماری خطرناک نباشد اما خارش بدی را ایجاد می‌کند و برطرف کردن کامل آن هم زمانبر و سخت است.

 اصلی ترین راه ابتلا تماس مستقیم با بالش، رختخواب، لباس، کلاه و روسری فرد مبتلا است که به سرعت به ما منتقل می‌شود.

 علائم شپش

 خارش های شدید و آزار دهنده سر

 برجستگی های کوچک و قرمز رنگ بر روی سر، شانه ها و گردن

موجودات ریز سفید شبیه به شوره نزدیک به پایه های مو که نمی توان آنها را به راحتی جدا کرد

درمان شپش

 ما در این مقاله می خواهیم به درمان های سنتی و خانگی شپش موی سر بپردازیم که جواب های بسیار خوبی داشته اند. با این درمان می توانید در زمان کمی شپش موی سر را برطرف کرده و به طور کل آن را ریشه‌کن کنید.

 نعنا و سرو کوهی

 میوه سرو کوهی و نعنا را به یک اندازه بردارید. ۱۰ عدد برگ عرعر و ۱۰ عدد میخک را به آن اضافه کرده و همه آنها را داخل سرکه ریخته و به مدت نیم ساعت بجوشانید. سپس بگذارید تا ولرم شود. وقتی دمای آن پایین آمد، مایع را صاف کرده و موهای خود را با آن بشویید. بگذارید تا یک ساعت موهای شما خیس بخورد. سپس با شانه چوبی یا فلزی موها را شانه بزنید.

 

سرکه سیب

 مقداری سرکه سیب را بردارید و نصف آن مقدار، روغن جویا به آن اضافه کنید. چند قطره اسانس پونه و اسانس عرعر به آن اضافه کنید. سپس موهایتان را بطور کامل با این مخلوط آغشته کنید و پس از یک ساعت موهای خود را با شانه چوبی شانه بزنید.

 روش دیگر استفاده از سرکه:

 ابتدا سرکه را به صورت غیرمستقیم گرم کنید و آن را به کف سر خود بمالید و یک کلاه پلاستیکی بر روی سر خود گذاشته و نیم ساعت صبر کنید. سپس موهای خود را به خوبی آبکشی کنید.

سس مایونز

تمامی موهای خود را با سس مایونز آغشته کنید. سپس تمام موها را داخل یک کلاه پلاستیکی قرار داده و بپوشانید. سپس روی آن یک حوله قرار دهید و چندین ساعت بگذارید به همین حالت بماند. سپس موهای خود را با شامپو شسته و کاملاً خشک کنید. بهتر است هفته یکبار این شستشو را انجام دهید.

پیاز

 از قدیم برای درمان شپش موی سر از پیاز استفاده می کردند. ما هم در اینجا روش مناسبی از درمان با پیاز را برای شما آورده ایم. سه عدد پیاز متوسط را داخل مخلوط کن ریخته و خوب خورد کنید تا شبیه به خمیر شود. سپس آن را داخل صافی ریخته و آب پیاز را با فشار دادن خمیر بگیرید. آب پیاز را بر روی سر خود ریخته و به آرامی ماساژ دهید. سپس کلاه حمام را بر روی موهای خود قرار داده و تا ۲ ساعت بگذارید به همین حالت بماند و سپس با شامپو و آب ولرم موهای خود را شسته و بعد از آن با سشوار خشک کنید. می توانید از شانه های مخصوص ضد شپش استفاده کنید. درمان با پیاز بهتر است در سه روز پشت سر هم تکرار شود و تا دوماه هفته یکبار این درمان ادامه پیدا کند.

 

حنا

 یک روش سنتی و کاملاً طبیعی. برای این درمان یک شانه با دندان های ریز و حنای طبیعی می‌خواهیم .مقداری از حنا را برداشته و با آب گرم مخلوط میکنیم و سپس تمام موهای سر را به وسیله خمیر به دست آمده پوشش دهید. سپس کلاه پلاستیکی را بر روی سرتان قرار دهید و بگذارید سه ساعت به همین حالت بماند. سپس موهای خود را آبکشی کرده و با استفاده از شانه با دندانه های ریز موهای خود را شانه بزنید. از این طریق هم جواب خیلی خوبی را دریافت می کنید.

نکته: هیچ وقت از شانه های پلاستیکی برای شانه زدن مو در هنگامی که شپش سر دارید، استفاده نکنید. بهترین گزینه شانه های فلزی یا چوبی هستند و هنگامی که سر خود را شانه می زنید، حتما شانه را در آب و صابون قرار دهید و آن را به خوبی بشویید.

   

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
کیوان
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
پاسخ
0
0
پاسخ
ادم بیچاره کنه به شدت لاغر میکنه
jam
۱۳۹۹-۰۲-۳۱
پاسخ
0
0
پاسخ
منم با مایونز درمان کردم
داغ‌ترین برچسب‌ها