منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
داروهای خطرناک اما پر مصرف
داروهای خطرناک اما پر مصرف

داروهای خطرناک اما پر مصرف

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
در این مقاله میخوانید:

متاسفانه به علت در دسترس بودن داروها افراد می توانند به راحتی آنها را تهیه کرده و استفاده ‌کنند. این مصرف بی رویه و بدون نظارت، گاهی می تواند بدترین صدمات را به سلامتی آنها وارد کند.

مصرف خودسرانه و بیش از حد مجاز دارو خیلی مواقع باعث مسمومیت های شدید و حتی مرگ شده است. به گفته علی اکبر برندگی مدیر کل سازمان غذا و دارو، در ایران بیشترین رتبه مصرف دارویی را آنتی بیوتیک ها و کورتون ها دارند. اکبر برندگی اعلام کرد که سهم هر نفر در مورد استفاده دارویی در سال، ۵۰۰ عدد است و سرانه مصرف دارو در ایران مبلغی بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می‌شود که این سرانه مصرف دارو در کشور ما، گاهی بسیار بالاتر از میانگین جهانی قرار می گیرد.

وی افزود: "متاسفانه در ایران ما در چند دسته دارویی شاهد بالاترین مصرف هستیم که آن دسته ها شامل: کورتون ها، داروهای تزریقی و آنتی‌بیوتیک‌ها هستند." او تاکید کرد که این مصرف بی رویه اگر همچنان ادامه یابد، سلامت مردم ایران در معرض خطری جدی قرار می گیرد.

هنگامی که مصرف آنتی بیوتیک در صدر استفاده های دارویی قرار دارد، باید هوشیارتر بود و نظارت دقیق تری را در مورد مصرف داروها داشت. سرانه مصرف داروهای تزریقی هم در ایران بسیار بالاست مخصوصاً مصرف مسکن هایی که بدون نسخه تهیه می شوند. مسکن ها مقدار بالایی از مصرف دارویی مردم ایران را تشکیل می‌دهند. از طرفی دیگر هم در بعضی از بیماری ها مصرف کمتر از حد مورد نیاز بیمار مشاهده می شود مانند بیماران دیابتی.

مصرف آنتی بیوتیک های خارج از نیاز چه مضراتی را دارد؟

دکتر صدری زاده متخصص قلب بیماریهای عفونی و کارشناس سازمان بهداشت جهانی در مورد عوارض استفاده بدون نیاز از آنتی بیوتیک ها می گوید: "درست است که استفاده از آنتی بیوتیک ها و واکسن ها در کاهش و مهار بیماری های عفونی واگیردار نقش مهمی دارند اما هنگامی که این استفاده از حالت نرمال خارج شود و به بیش از مقدار مورد نیاز برسد، عوامل بیماری زا به این آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و دیگر نمی توان جلوی بیماری های واگیردار را گرفت. اگر در این باره تصمیمات جدی و نظارت‌های دقیق صورت نگیرد و به مردم اطلاع رسانی درست نشود و از طرفی جلوی تولید بی رویه آنتی بیوتیک ها گرفته نشود، ممکن است دوباره به زمان های بدون آنتی بیوتیک برگردیم."

به توضیح دکتر بیژن صدری زاده منظور از بیماری های واگیردار و عفونی، بیماریهایی هستند که یک عامل مشخص بیماری زا دارند که ممکن است این عامل بیماری زا، ویروس، باکتری، انگل یا قارچ باشد و از طریق مستقیم مانند:

 •  غذا

 • پوست

 • مخاط

 • استنشاق هوا

 • آب آشامیدنی

یا از طریق غیر مستقیم مانند گزش حشرات، به افراد دیگر منتقل شود.

 مصرف مسکن ها بدون تجویز و نظارت

فاطمه دستغیب کارشناس داروها و سموم اظهار داشته است: "استفاده بی رویه و بدون ویزیت و نظارت پزشک از مسکن ها می تواند اثر عکس داشته باشد و سلامتی افراد را به خطر بیاندازد."

داروهای ضد درد یا مسکن، همان داروهای غیر استروئیدی و ضد التهاب هستند که با کاهش دادن التهاب، درد را کم کرده و اصولاً هم در دردهای حاد و هم در دردهای مزمن استفاده می شوند. این داروهای مسکن در سراسر جهان به عنوان داروهای پرمصرف یاد می‌شوند و تعداد زیادی از آنها را مانند بروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک، آسپرین و غیره را می توان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها خریداری کرد.

فاطمه دستغیب اظهار داشت به دلیل در دسترس بودن آسان این داروها و همچنین استفاده فراوان از آن‌ها باید مردم جامعه در مورد استفاده از این نوع داروها آموزش لازم را ببینند و همچنین با عوارض جانبی این داروها آشنا شوند. باید بدانیم که این داروهای ضد التهاب و درد را نمی توان برای همه افراد استفاده کرد.

 • افرادی که مبتلا به بیماری ها یا شرایط زیر باشند نمی توانند سرخودانه از این دسته ی دارویی استفاده کنند و این استفاده می تواند برای آنها بسیار خطرناک باشد:

 • افرادی که مبتلا به زخم معده یا روده هستند و سابقه خونریزی در دستگاه گوارش را داشته اند.

 • افرادی که فشار خون بالایی را دارند.

 •  بیماران قلبی.

 • افرادی که سکته مغزی داشته اند.

 •  افرادی با اختلالات کلیوی و نارسایی قلبی.

 • افرادی که اختلالات انعقادی را دارند.

 •  افرادی که قبل از عمل جراحی قرار دارند.

 • مادرانی که در بارداری یا شیردهی قرار دارند.

باید حتماً برای استفاده از این داروها با پزشک متخصص یا پزشک داروساز مشورت شود. در مورد عوارض استفاده بی رویه از داروها می‌توان به عوارض زیر اشاره کرد:

 • خونریزی معده

 • اختلالات گوارشی

 • عوارض قلبی عروقی مانند ایجاد لخته

 • عوارض ریوی

 • حساسیت های پوستی

دکتر داروساز می گوید بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض، استفاده کوتاه مدت و با کمترین دوز دارویی است. البته همان مقدار هم زیر نظر پزشک توصیه می شود. اگر با بیشتر شدن درد، دوز دارو را بدون تجویز پزشک بالا ببریم، قرار نیست درد ما کاهش پیدا کرده و بهتر شود بلکه تنها درصد احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد. استفاده بی رویه در دوزهای بالا می تواند خطر مرگ را داشته باشد. مانند استامینوفن و آسپرین.

چه داروهایی مسمومیت ایجاد میکند؟

یکی از عوارض استفاده بیش از حد و در دوز بالای دارو، ایجاد مسمومیت است. دکتر عبدالکریم پژومند رئیس قطب علمی بالینی مسمومین کشور می گوید: "داروهای خواب آور و آرامبخش مانند اکسازپام، دیازپام، فلورازپام و کلرازپام، عوارض مسمومیت شایع تری دارند." این متخصص پاتولوژی اظهار داشت پس از داروهای آرامبخش، داروهای مسکن چون استامینوفن، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد آلرژی، داروهای ضد افسردگی و قلبی هم خطرآفرین هستند. استفاده بی رویه و اشتباه از داروهای ضد افسردگی خود می‌تواند باعث تشدید افسردگی شود.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری