منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
عمل هیسترکتومی و عوارض آن
عمل هیسترکتومی و عوارض آن

عمل هیسترکتومی و عوارض آن

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
زمان مورد نیاز:
8 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
در این مقاله میخوانید:

هیسترکتومی یک جراحی کامل است که برروی رحم انجام می‌شود. اصولا در آن رحم و تخمدانها بیرون آورده می شوند. ممکن است همراه با رحم، غده های لنفاوی که اطراف آن قرار دارند هم بیرون آورده شوند. در  عمل هیسترکتومی جراح تمامی اندام های تولید مثل زن را از بدنش خارج می کند.

دلیل جراحی هیسترکتومی

 هنگامی که دردهای قاعدگی شدید است.

 آنقدر شدید که حتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نیستند و این دردها کم‌کم غیرقابل تحمل می‌شود و دیگر راهی نمی ماند جز جلوگیری از این قاعدگی ها. ممکن است این دردها به علت وجود بیماری های سرطان رحم و تخمدان باشد که اصولاً کل رحم و بافت های همراه خارج می شوند.

آندومتریوز

آندومتریوز هم دلیلی است که ممکن است به جراحی هیسترکتومی بیانجامد.

 افتادگی رحم

به دنبال افتادگی رحم، اصولا افتادگی مثانه هم ایجاد می شود. در این شرایط اختلالاتی در کنترل ادرار به وجود می آید و زنانی که دارای چاقی یا اضافه وزن هستند یا زنانی که زایمان های پشت سر هم و طبیعی داشته اند، بیشتر با این مشکل روبرو هستند. فراگیری و انجام ورزش هگل می تواند از افتادگی رحم جلوگیری کند البته اگر این حالت خفیف باشد. اگر افتادگی رحم آنقدر زیاد باشد که در عملکرد دیگر اندامها هم اختلال ایجاد کند، جراح مجبور است که کل رحم را خارج کند.

 عفونت

 اگر دفعات عفونت های رحم بیشتر از حالت عادی بشود و به درمان پاسخ ندهد، مجبور می‌شوند رحم را بیرون بیاورند.

 فیبروم ها

گاهی می توان فیبروم ها را بدون نیاز به خارج کردن رحم بیرون آورد اما گاهی همراه با آنها ناچار می شوند رحم را هم خارج کنند.

عوارض هیسترکتومی

اگر هیسترکتومی در دورانی انجام شود که هنوز تا یائسگی فاصله زیادی مانده است، یائسگی زودرس ایجاد می‌شود و فرد در حالی که هنوز به سن یائسگی نرسیده تمامی علائم  یائسگی را تجربه می کند.

 اگر تنها رحم خارج شود و تخمدان ها در بدن بمانند تغییر هورمون ها همچنان ادامه دار هستند و ممکن است دردهایی را در ناحیه شکم داشته باشند.

چون بیرون آوردن رحم ایجاد یائسگی می کند ممکن است این یائسگی زودرس، به واژن صدمه برساند و باعث خشکی آن و ضعیف شدن ماهیچه های آن شود.

 اگر انجام هیسترکتومی بدون برداشتن تخمدان ها باشد ممکن است که پس از آن کیست هایی در تخمدان به وجود بیایند.

 پس از این عمل درد در ناحیه واژن و خونریزی شایع است و همچنین سوزش در هنگام نزدیکی.

به دنبال تمام این تغییرات ممکن است حالت های روحی چون اضطراب، افسردگی و تغییرات خلق و خویی هم که دلیل عمده آن کاهش هورمون استروژن است دیده شود.

بهبودی پس از عمل

حدودا چهل روز طول میکشد تا بهبودی کامل ایجاد شود و بعد از گذشتن این زمان بیمار می تواند به کارهای روزمره خود ادامه دهد و زندگی طبیعی را از سر بگیرد. البته تغییرات این عمل همیشه و ماندگار باقی می‌ماند که میتوان آنها را با داروها و مکمل های خاص و تغییر عادت های رفتاری تا حدودی کنترل کرد.

جراحی منجر به یائسگی

همانطور که گفتیم اگر زن در زمان یائسگی نباشد و رحم و تخمدان های او بیرون بیاید، دیگر نمی تواند قاعده شده و به یائسگی زودرس دچار می شود. دیگر توانایی بارداری را ندارد و سطح هورمون استروژن در بدن او پایین می آید. در نتیجه می توان برای سن های زیر یائسگی به عنوان آخرین راه درمانی به آن نگاه کرد که البته اگر تصمیم پزشک باشد، یعنی چاره‌ای جز انجام آن نبوده است.

رابطه جنسی

 رابطه جنسی پس از عمل هیسترکتومی بهتر می شود چون قبل از آن تومور یا پرولاپس و خونریزی های شدیدی بوده که نمی گذاشت زن هایی با این مشکلات، از رابطه جنسی خود لذت ببرند و همیشه همراه با آن درد را تجربه می کردند. پس از برداشتن این موانع، رابطه جنسی به حالت نرمال تر و بهتری در می آید.

البته به علت پایین آمدن سطح استروژن بیمار به خشکی واژن دچار می شود اما میتوان با استفاده از مکمل های هورمونی این شرایط را بهبود بخشید. در یک تحقیقات گسترده که نتایج آن منتشر شد، به این نکته اشاره داشت که از ۴۱۳ خانم که عمل هیسترکتومی را انجام داده‌اند در این آزمایش ۱۰۰ درصد آنها اعلام داشتند که رابطه جنسی بسیار بهتری پس از عمل داشته اند.

روانشناسی

 بعضی از زنان پس از انجام جراحی هیسترکتومی حالت روحی خوبی را تجربه نمی کنند. احساس می کنند عضو مهم زنانگی آنها از بدنشان خارج شده و حالا دیگر نمی توانند یک زن کامل باشند. ممکن است با همین افکار دچار افسردگی شوند. مخصوصاً در خانم‌هایی که هنوز فاصله زیادی تا سن یائسگی داشتند.

 اینکه دیگر نمی توانند فرزند دار شوند برای آنها درد بزرگی است. یائسگی اصولاً در سن بالا رخ می دهد و اگر زودتر دچار آن شوند، احساس پیری می کنند. بهتر است در این زمان و پس از انجام این عمل به مشاوره مراجعه کنند و تحت درمان با داروها و مکمل ها هم قرار بگیرند. گاهی نمی توان در برابر انجام عمل های این چنینی مقاومت کرد چون تنها راه درمانی است که پزشک متخصص تشخیص می دهد.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری