منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کیست مویی مقعد؛ هرآنچه که می‌خواهید بدانید

کیست مویی مقعد؛ تار مویی دردسر ساز

تاریخ انتشار:
19 بهمن 1402
زمان مورد نیاز:
3 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
19 بهمن 1402
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

یک موی کوچک می‌تواند عامل اصلی بیماری باشد. کیست مویی کمر از جمله بیماری‌های رایج ناحیه مقعد است. این بیماری در ابتدا هیچ نشانه‌ای ندارد. در نتیجه وقتی فرد متوجه آن می‌شود که از مراحل اولیه خارج‌شده باشد. بنابراین داشتن آگاهی کافی در مورد آن، می‌تواند در اقدام برای درمان بسیار مؤثر باشد.

مجله پزشکی در این مقاله، جامع‌ترین اطلاعات در مورد کیست مویی کمر را جمع‌آوری کرده است. در این نوشته عللی که فرد را به این عارضه مبتلا می‌کند بررسی‌ شده است. علاوه بر این مهم‌ترین نشانه‌های بیماری بطور دقیق معرفی گردیده است. این مقاله برای کسانی که به کیست مویی کمر مبتلا نشده‌اند نیز کاربردی است. زیرا با خواندن آن با ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌های پیشگیری آشنا خواهند شد. با ما همراه باشید تا بهترین راهنما در مورد کیست مویی کمر را دریافت کنید.

کیست مویی پایین کمر چیست؟

کیست مویی یا سینوس مویی، از جمله بیماری‌های نشیمنگاهی است. همه افراد می‌توانند به این عارضه مبتلا شوند. اما بروز آن در بین مردان رواج بیشتری دارد. شایع ترین نوع کیست مویی در پایین کمر یا کمی بالاتر از مقعد اتفاق می‌افتد. این عارضه در اثر برگشت مو به داخل پوست و رشد آن پدیدار می‌شود.

هنگامی‌که مو به داخل پوست بر می‌گردد، بدن آن را یک جسم خارجی می‌پندارد. درنتیجه شروع به مقابله با آن می‌کند. بروز کیست‌های کوچک در اطراف موی برگشته، نتیجه این مقابله است.

کیست مویی سبب ایجاد یک کانال غیرعادی عفونی در بدن می‌شود و اقدام برای درمان پزشکی آن بسیار مهم است. زیرا در غیر این صورت، بیماری حاد شده و عفونت حاصل از آن وارد جریان خون فرد می‌شود.

علت به وجود آمدن کیست مویی پایین کمر

برای به وجود آمدن کیست مویی ناحیه کمر، هنوز دلیل مشخصی وجود ندارد. برخی از محققین اعتقاد دارند که این بیماری، یک ناهنجاری وراثتی است. برخی دیگر نیز علت آن را فعالیت‌هایی می‌دانند، که سبب ایجاد سایش و تماس مدام پوست با شیئی خارجی مثل لباس می‌شود. در فهرست زیر مهم‌ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن کیست مویی کمر می‌شود، آورده شده است.

 • تغییرات هورمونی دوران بلوغ
 • پرمویی بدن
 • موهای ضخیم و محکم
 • اصطکاک ناشی از لباس
 • نشستنطولانی‌مدت
 • چاقی زیاد
 • رعایت نکردن بهداشت
 • ژنتیک بدنی و وراثت
 • تعریق زیاد
 • سبک زندگی بدون تحرک و ورزش نکردن

علائم کیست مویی کمر

کیست مویی کمر وقتی در مراحل اولیه است هیچ علامتی ندارد. اغلب فرد متوجه وجود آن نمی‌شود. نشانه‌ها وقتی ظاهر می‌شود که کیست مویی عفونی‌ شده باشد. هرچه زمان بیشتر بگذرد، علائم واضح‌تری مشاهده خواهد شد. مهم‌ترین نشانه‌های کیست مویی کمر در فهرست زیر آمده است:

 • تورم و التهاب و درد
 • احساس وجود یک برآمدگی در ناحیه
 • احساس درد هنگام نشستن یا ایستادن
 • خارش و قرمزی پوست
 • بوی بد و مشمئزکننده
 • چرک و ترشح
 • تب با درجه پایین که در برخی بیماران مشاهده می‌شود

مخاطرات و عوارض کیست مویی کمر

درصورتی‌که  کیست مویی کمر به‌موقع درمان نشود، عوارض آن  ظاهر خواهد شد. مهم‌ترین مخاطره عدم درمان کیست مویی، وخیم‌تر شدن شرایط بیماری است. زیرا اگر بیماری درمان نشود تبدیل به آبسه می‌شود. در صورت عدم درمان آبسه، عارضه  به فیستول مقعدی تبدیل خواهد شد و حتی می‌تواند فرد را با مشکلات حاد تری درگیر کند. در این شرایط بیمار ناچار است برای درمان مسیر سخت‌تری را طی کند.

روش‌های پیشگیری از بروز کیست مویی کمر

انجام چند روش ساده می‌تواند تا حد بالایی از ابتلا به کیست مویی کمر جلوگیری کند. مهم‌ترین این راهکارها در عبارت‌اند از:

 • تراشیدن مرتب موهای ناحیه
 • رعایت بهداشت و نظافت فردی
 • پرهیز از نشستن برای زمان طولانی
 • داشتن تحرک و انجام فعالیت‌های ورزشی
 • استفاده از لباس‌های زیر گشاد و نخی

 روش تشخیص کیست مویی کمر

برای تشخیص کیست مویی توجه به علائم اولیه آن اهمیت زیادی دارد. در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های اولیه، فرد بهتر است به پزشک مراجعه کند. متخصص جراحی عمومی و لیزر، گزینه مناسبی برای درمان سینوس مویی کمر است.

پزشک در قدم اول اقدام به گفتگو با بیمار و بررسی علائم بالینی عارضه می‌کند. سپس از طریق مشاهده، معاینه ناحیه انجام می‌شود. پاسخ دقیق به سؤالات پزشک از سوی بیمار بسیار مهم است. زیرا هرچه جزییات بیشتری بیان شود، پزشک بهتر می‌تواند بیماری را تشخیص دهد.

راه‌های درمان کیست مویی کمر

تنها روش درمان قطعی برای سینوس مویی، روش تهاجمی است. یعنی این بیماری صرفاً از طریق جراحی یا لیزر درمانی مداوا می‌شود. سایر راهکارهای دیگر، مانند استفاده از داروهای خوراکی یا موضعی و درمان‌های خانگی فیستول مقعدی، در بهترین شکل خود فقط از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند. به عبارتی، این روش‌ها صرفاً کنترل‌کننده هستند و درمان به‌ حساب نمی‌آیند.

لازم به ذکر است در بسیاری از موارد، استفاده از درمان‌های خانگی یا دارویی بدون نسخه پزشک، وضعیت بیمار را حادتر کرده است. بنابراین به کار بردن سایر روش‌های خود درمانی می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

طول درمان کیست مویی کمر

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا کیست مویی کمر، پس از درمان بهبود یابد، بستگی به روش درمانی دارد. در درمان به روش جراحی، بیمار مدت‌ زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز دارد. اما اگر درمان با استفاده از لیزر انجام داده شود، مدت‌ زمان بهبودی بسیار کوتاه‌تر خواهد بود. بطوری که بیمار پس از چند هفته سلامت کامل خود را بدست می‌آورد.

آیا امکان بازگشت کیست مویی پس از درمان وجود دارد؟

 احتمال بازگشت کیست مویی کمر به روش درمان، دلایل بروز بیماری و استعداد ژنتیکی فرد بستگی دارد. براساس تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شد، امکان بازگشت کیست مویی کمر پس از درمان وجود دارد. این مطالعه نشان داد که بطور متوسط از هر 100 بیمار، 30 بیمار پس از درمان مجدداً به این عارضه مبتلا می‌شود.

آیا کیست مویی کمر بدون درمان، از بین می‌رود؟

کیست مویی کمر براثر برگشت مو در پوست ایجاد می‌شود. موی برگشتی خودبه‌خود به حالت اولیه باز نمی گردد. در نتیجه کیست مویی کمر نمی‌تواند بدون درمان از بین برود. بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص و شروع یک راهکار درمانی مؤثر خواهد بود.

آیا کیست مویی کمر درد دارد؟

هنگامی‌که کیست مویی کمر در مرحله اولیه است، بیمار هیچ دردی احساس نمی‌کند. حتی ممکن است از وجود بیماری بی‌ اطلاع باشد. اما با پیشرفت بیماری و ظهور نشانه‌ها، درد شروع می‌شود. هرچه زمان بیشتر بگذرد و بیماری وخیم‌تر شود، میزان درد بیشتر خواهد شد. درد در هنگام نشستن یا ایستادن فرد بیشتر است. این موضوع می‌تواند در زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد کند.

آیا مشاهده برآمدگی یا سوراخ خیلی ریز بالای باسن علامت کیست مویی است؟

در بیشتر موارد حفره‌های خیلی ریز بالای باسن، نشانه‌هایی برای کیست مویی هستند. زیرا احتمالاً بیماری هنوز در مرحله‌های ابتدایی قرار دارد. اما اگر فرد برآمدگی‌هایی را در این ناحیه حس کند، موضوع متفاوت است. زیرا برآمدگی می‌تواند کیست‌های چربی خوش‌خیم باشد. یعنی بیمار در صورت مشاهده برجستگی، الزاماً به کیست مویی مبتلا نشده است. تشخیص دقیق نوع عارضه صرفاً توسط پزشک انجام می‌شود.

برای درمان کیست مویی به کدام پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنیم؟

یک متخصص جراحی عمومی مجرب و با تجربه، گزینه مناسبی برای درمان کیست مویی کمر است. همچنین مرکز درمانی که مجهز به تکنولوژی بروزتر و امکانات درمانی کامل‌تری باشد، می‌توانند برای بهبود کمک کنند. در صوتی لیزر درمانی مدنظر باشد، پزشکی انتخاب شود که در کار با لیزر مجرب باشد. این موضوع در بالاتر بودن کیفیت درمان بسیار مؤثر خواهد بود.

اقداماتی که در صورت بروز کیست مویی کمر لازم است انجام شود

بهترین کار این است که با مشاهده  اولین نشانه‌های کیست مویی کمر، به پزشک مراجعه کرد. زیرا علائم وقتی ظاهر می‌شود که بیماری پیشرفت کرده است. تشخیص قطعی کیست مویی کمر فقط توسط پزشک انجام خواهد شد. پس از تشخیص نیز روش درمانی مناسب برای فرد تجویز می‌شود. در هنگام مراجعه به پزشک، توجه به نکات زیر و بیان آن‌ها می‌توانند مفید و کاربردی باشد:

 • درصورت وجود بیماری زمینه‌ای، موضوع با پزشک در میان گذاشته شود
 • اگر سابقه بیماری در خانواده وجود دارد، بیان آن بسیار راهگشا خواهد بود
 • اگر فرد دارو مصرف می‌کند، بهتر است پزشک در جریان قرار گیرد
 • تمام علائمی که در چند هفته اخیر تجربه‌شده است، شرح داده شود
 • در خصوص انتخاب روش درمان و جزییات آن، مشاوره با پزشک مؤثر خواهد بود

 

در صورت وجود سؤال یا ابهام در مورد کیست مویی، حتماً آنها را با ما در میان بگذارید. متخصصین مجله پزشکی آماده پاسخگویی هستند.

درمان قطعی کبد چرب با داروی گیاهی

کپسول گیاهی کبد چرب موثرترین داروی گیاهی بدون عوارض برای درمان و بهبود کبد چرب و بیماری‌های کبدی است.

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
کیانا جاسم‌پور
🔄 Transfer 35 018 US dollars. Withdrаw => https://telegra.ph/BTC-Transaction--193376-03-13?hs=d23e7fbca539fccfa3c75e7b15457196& 🔄
2024-03-15 22:23:46
پاسخ
0
0
پاسخ
uzb6dv
✔ SЕNDING 0,750000 BТС. Next => https://telegra.ph/BTC-Transaction--80845-03-14?hs=d23e7fbca539fccfa3c75e7b15457196& ✔
2024-03-29 02:49:46
پاسخ
0
0
پاسخ
8oh01s
داغ‌ترین برچسب‌ها