منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
مازوخیسم جنسی
مازوخیسم جنسی

مازوخیسم جنسی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۳۰
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
در این مقاله میخوانید:

امروزه حتما در مورد بیماری مازوخیسم بیشتر شنیده اید و در دنیای مجازی با حقیقت های آمیخته با سودجویی در این مورد مواجه شده اید. شاید سوال های زیادی در ذهن شما پدیدار شده باشد که ما سعی می کنیم در این مقاله این ناهنجاری جنسی را به درستی بازگو کنیم و شما را درمورد آن آگاه سازیم.

مازوخیسم و سادیسم

مازوخیسم و سادیسم دو اصطلاح پرکاربرد روانشناختی هستند که شاید معنی آنها هنوز به طور درستی در بین عموم شناخته نشده باشد. افرادی که دچار هر کدام از این دو مشکل روانشناختی هستند، اصولاً نمی‌توانند در زندگی زناشویی موفق باشند چرا که در رابطه های زناشویی به ارضا نرسیده و کم‌کم دچار عدم رضایت زناشویی می شوند.

اگر با این دو مشکل روبرو هستید، ابتدا باید به طور کامل آن را شناسایی کنید و سپس با کمک مشاوره های متعدد روانشناسان و روانپزشکان متخصص، در صدد درمان خود بربیاید.

مازوخیسم: افرادی که دچار مازوخیسم هستند، از عذاب دیدن و شکنجه شدن لذت می‌برند و حتی در این حالت می‌توانند به ارضای جنسی برسند. افراد دارای مازوخیسم در بهترین شرایط دوست دارند خود را در حالت تحقیر شده، کتک خورده، به بند کشیده شده و یا به هر شکلی که باعث رنج و عذاب شود ببینند.

سادیسم: مقابل مازوخیسم، سادیسم قرار دارد. در نتیجه برای اینکه فردی که دچار مازوخیسم است بتواند به ارضای جنسی برسد، به دنبال فردی است که دچار سادیسم است.

 افرادی که عزت نفس پایینی دارند و خفت طلب هستند، به سرعت ممکن است به سمت مازوخیسم کشیده شوند. آنها دوست دارند توسط فرد مقابل توهین بشنوند و خود را به هر صورتی در اختیار او بگذارند تا با آزار دیدن به ارضا برسند. تعدادی از این افراد به سمت برده جنسی شدن پیش می روند و یکی از لذت های بالای آن ها اسارت در دست کسی است که او را دوست دارند. کسی که بلد است چگونه آنها را به بند کشیده، تحقیر کند، فحش بدهد و شکنجه کند.

علائم مازوخیسم

علائمی که در افراد دارای مازوخیسم مشترک است و بیشتر از علائم دیگر احساس می شوند عبارتند از:

  •  افرادی که تمامی فانتزی های جنسی آنها و آرزوهایشان حول محور خشونت، تحقیر، کتک خوردن و به بند کشیده شدن است.

  • کسانی که دوست دارند رابطه های جنسی شان تماما خشونت آمیز باشد و از رابطه های جنسی رمانتیک و آرام احساس لذت نمی کنند.

  • افرادی که وقتی آزار می بینند، تازه تحریکات جنسی آنها شروع می شود و حتی در همین حالت آزار دیدن به ارضا میرسند.

  • افرادی که اگر در حین رابطه جنسی تحقیر نشوند نمی توانند به این رابطه ادامه دهند.

  • افرادی که در هنگام رابطه فرد مقابل را تحریک می‌کنند تا به آنها الفاظ رکیکی را داده و آنها را مورد فحاشی قرار دهد.

  • افرادی که دوست دارند در هنگام رابطه دست و پا یا چشم هایشان بسته شود.

  • افرادی که دوست دارند رابطه جنسی آنها اصولاً با اجبار و چیزی شبیه به تجاوز باشد. حتی تعدادی از آنها دوست دارند توسط چند نفر مورد تجاوز قرار بگیرند و در رابطه جنسی که برقرار می‌کنند کوچکترین ملاطفت و نرمی نباشد.

علتهای مازوخیسم

در دیدگاه روانکاوان مازوخیسم همچون بیشتر بیماری های روحی و روانی به دوران کودکی فرد برمی گردد. تجربه های تلخی چون خشم های سرکوب شده و نفرت های بیش از حد نسبت به خود در دوران کودکی که فرد برای این که آرام تر شود به خود آسیب می رساند تا عذاب وجدان کمتری را احساس کند. یعنی به نوعی از خود انتقام می گیرد و هر چه بزرگتر شوند این خودآزاری به ابعاد دیگری هم کشیده می‌شود. مانند ابعاد جنسی که دوست دارند در این حالت روح و روانشان لگدمال شده و مورد آسیب جسمی و تحقیر روانی قرار بگیرند.

 مازوخیسم با گذشت زمان شدت بیشتری پیدا می‌کند و اگر فردی با این پیشینه دچار فشارهای روحی و روانی زیادی قرار بگیرد، این حالت ها با جهش رو به بالایی مواجه شده و فرد را به شدت درگیر می‌سازند و حتی ممکن است آسیب های جدی جسمانی به فرد وارد کند.

درمان

مازوخیسم یکی از بیماری های پایدار است و به همین دلیل درمان آن بسیار طولانی و سخت است. بهتر است بیماری که مازوخیسم دارد به مراکز مشاوره اختلال های جنسی مراجعه کنند تا آنها بتوانند با تخصصی که دارند بهترین کمک رسانی را داشته باشند.

 اگر فرد بیمار ازدواج کرده است در راه درمان، همسر او می تواند بهترین کمک را به درمان بیمار بکند. اصولاً درمانهای مازوخیسم و سادیسم فقط با روانکاوی انجام نمی شود و فرد بیمار نیاز به مصرف دارو دارد. بنابراین شاید شما نیاز به یک تیم ماهر روانشناس و روانکاو و روانپزشک داشته باشید. ممکن است اوایل درمان، بیمار به روند درمانی پاسخ منفی نشان دهد و یا از آن اجتناب کند در نتیجه داشتن یک همراه خوب دلسوز و صبور می تواند کمک بزرگی به او به بکند.

افرادی هستند که اگر نتوانند برای خود یک شریک جنسی پیدا کنند که سادیسم داشته و آنها را آزار دهد، ممکن است دست به خود آزاری بزنند و گاها صدمات جبران ناپذیری را بر خود وارد می کنند. دریافت مشاوره جنسی برای این افراد بسیار ضروری است.

حرف آخر

اگر با چنین مشکلی در خود یا اطرافیان خود مواجه شدید باید بدانید درمان سریع این مورد می‌تواند کمک شایانی به شما بکند و برعکس عقب انداختن آن و نادیده گرفتن آن، صدمات جبران ناپذیری را به شما و اطرافیانتان وارد می سازد. برای اینکه بتوانید از این موارد، سادیسم و مازوخیسم جلوگیری کنید بهتر است قبل از فرزند دار شدن در مورد تربیت فرزند به خوبی آگاهی کسب کنید و در کلاس‌های مشاوره شرکت کنید و هنگامی که فرزند دار شدید هم به این مشاوره ها ادامه دهید مخصوصاً در هنگام بلوغ کودک خود.

امروزه در دنیای مجازی عده‌ای می‌خواهند این ناهنجاری را به صورت یک فانتزی در بیاورند و از طریق آن به سودجویی های خود برسند و متاسفانه افرادی را هم که زمینه این ناهنجاری را ندارند به سمت آن سوق می دهند. بهتر است آگاهی های خود را بالا برده و مراقب عزیزان خود هم باشید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری